ThreadRacer: Çok Çekirdekli İşlemci Benchmark Test Programı

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız veya işlemcinizin (CPU) ne kadar hızlı çalıştığını ve performansını test etmek istiyorsanız bir karşılaştırma testi (benchmark test) yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için ThreadRacer karşılaştırma testi programını kullanabilirsiniz.

Benchmark test programları, özellikle elinizde bulunan cihazların donanımları ile ilgili bir test yapma ve karşılaştırma imkanı sağlarlar. Karşılaştırma testleri sayesinde cihazların donanımlarının yeterlilikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızın donanım parçalarını yükseltmek istiyorsanız ilk önce bir test yapabilir ve ona göre hareket etmek isteyebilirsiniz. Neyse, ThreadRacer hakkında konuşmaya devam edelim.

CPU ve Çekirdek (Core)

Aslında ikisi de aynı şeyi temsil etmektedir, ancak hızla gelişen teknoloji dünyasında biraz değişime uğramışlardır. CPU artık tek bir fiziksel birimi temsil etmek için kullanılır, çekirdek ise birçok CPU’dan birini tek bir kalıpta temsil etmek için kullanılır. Yani anlayacağınız, 4 çekirdek, tek bir çipte 4 CPU demek oluyor. Yani aslında aynı şeyler.

ThreadRacer

ThreadRacer, çok çekirdekli işlemcilerde bir benchmark testi yapmayı sağlayan Windows sistemler için ücretsiz ve basit bir programdır. Seçeceğiniz şekilde ayrı çekirdekleri ve iş parçacıklarını gösterecektir. Kriter altında çalıştırılacak iş parçacığı sayısını seçebilirsiniz. Genellikle, sisteminizdeki mevcut iş parçacıklarının her biri için bir iş parçacığı seçebilirsiniz. Karşılaştırmayı başlatmak için Start Selected Threads düğmesine tıklayın.

ThreadRacer yardımcı programının CPU’nuzdaki tüm iş parçacıklarını karmaşık hesaplama yinelemeleri serisi ile ne kadar hızlı yüklediğini göreceksiniz. ThreadRacer tarafından ne kadar CPU iş parçacığı yüzdesi kullanıldığını görebilirsiniz. Diğerleri ise bazı diğer uygulamalar veya işletim sistemi tarafından kullanılmaktadır.

ThreadRacer, çok sade ve basit bir arayüze sahiptir. Arayüzünden tahmin edebileceğiniz gibi, en fazla sekiz iş parçacığına sahip işlemcilerler çalışabilir. AMD Ryzen gibi 16 iş parçacığı olan yeni işlemcileri bu programla test etmek mümkün olmayacaktır. Belki de program geliştiricileri ileride 8’den fazla iş parçacığı içeren işlemcileri destekleyen yeni bir sürümünü yayınlayacak.

ThreadRacer indir

ThreadRacer ücretsiz işlemci karşılaştırma programı Windows 10, Windows 8, Windows 7 32-bit ve 64-bit sistemler ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olanı indirin.

Windows 32-Bit için ThreadRacer indir (2.2 MB)

Windows 32-Bit için ThreadRacer indir (3.7 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir