TidyTabs: Tüm Windows Pencerelerine Sekme Ekleme Programı

TidyTabs, Windows sistemlerinde tüm program pencerelerine sekme eklemek için kullanabileceğiniz ücretsiz program. Sürükleyip bırakarak tüm pencerelere sekmeler ekleyebilirsiniz.

Tarayıcı dünyasında son 10 yılda sekmeler çok popüler olsa da, Windows veya diğer işletim sistemlerinde çalıştırdığınız programların geri kalanı için aynı şey söylenemez. Windows’taki çoğu program sekmeleri desteklemez, ancak birkaç örneği açtığınızda bunun yerine birden çok program penceresi oluşturacaktır.

Windows’da sekmeleri tanıtmak için geçmişte çeşitli programlar oluşturuldu. Oldukça az sayıda program Windows Gezgini için özel olarak oluşturuldu. QTTabBar, Better Explorer, Clover veya Tab Explorer gibi programların tümü Windows Gezgini’ne sekmeler ekleyerek, sekmeleri kullanarak hızlı bir şekilde birden fazla yere erişilebilme imkanı sağlar.

İkinci bir program akını, sekmeleri sistem genelinde sunmak üzere tasarlandı. Stick, sekmeleri ekranın üst kısmına sabitlerken, WinTabber veya Windows Tabifier gibi programlar bir çubuk yaklaşımı kullandı.

TidyTabs ile Windows pencerelerine sekme ekleme

TidyTabs sürükle ve bırak işlemlerini kullanarak program pencerelerine katılmanızı sağlar. Ücretsiz sürümü, pencere başına maksimum üç sekme ve birkaç kısıtlama ile gelir.

TidyTabs Personal ücretsiz sürümü tüm pencerelere sekme özelliği ekleme imkanı sağlar. Sekme görünümünü özelleştirme desteği vardır. Sekmeleri otomatik gizleme, hariç tutma listeleri ve otomatik güncelleme desteği vardır. Bunun dışındaki pek çok özellik ücretsiz sürümde mevcut değildir.

Sekmeler pencereye otomatik eklenir

Sekmeler her pencereye otomatik olarak eklenir, ancak sadece bir program bağlı olduğunda görüntülenmez.

Tek bir sekmeyi görüntülemek için fare imlecini pencerenin üst kısmına taşıyabilirsiniz. Sekme, ekranın üst kısmında değilse pencerenin üst kısmında veya programın ana başlık çubuğunda görüntülenir. Ayrıca pencereleri birleştirmek için tam ekranda olması gerekiyor. Tam ekranda olmayınca, üst kısımdaki pencere ekleme seçeneği çıkmıyor.

Pencereleri birleştirmek için sürükleyin bırakın

Ardından pencereyi başka bir açık program penceresiyle birleştirmek için sürükleyip bırakabilirsiniz. Pencereleri birleştirdikten sonra, sekmeler yarı şeffaf bir tasarımda görünür hale gelir.

Sekmeler, bir program penceresini kapattığınızda veya bir sekmeyi sağ tıklayıp kapatma seçeneklerinden birini seçtiğinizde kapatılır (etkin sekmeyi, diğer sekmeleri, tüm sekmeleri kapatma).

Varsayılan ayarları değiştirme

Programın ayarlarından varsayılan davranışları değiştirebilirsiniz. Önce sekmenin saydamlık ayarlarını değiştirmek için uygulamanın sistem tepsisi simgesinden görünüm ayarlarını açabilirsiniz. Örneğin etkin olmayan pencerelerin saydamlık düzeyini %0’a ayarlayabilirsiniz; bu, sekmelerin artık görüntülenmeyeceği anlamına gelir.

Ayarların davranış sekmesine geçiş, tek sekmeleri görünür hale getirmenize ve tam ekran uygulamaları kullanırken sekmeleri etkinleştirmenize olanak tanır.

Bir diğer kullanışlı özellik, hariç tutma özelliğidir. Programın işlevselliğinden seçtiğiniz programları engelleyen kara liste yaklaşımı veya yalnızca listedeki programlara izin veren beyaz liste yaklaşımı kullanabilirsiniz.

TidyTabs indir

TidyTabs, tüm Windows pencerelere sekme ekleme programı Windows 10, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur.

Windows için TidyTabs indir (6 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir