TrimCheck: TRIM’in SSD için Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etme

Windows’da bir dosyayı silerseniz, işletim sistemi yalnızca bu dosyayı dosya sisteminde kullanılamadı olarak işaretler ve tüm dosya verilerinin hala mevcut olmasına rağmen, daha fazla veri yazımı için mevcut olan tüm depolama alanı tarafından doldurulur. Bu, bu dosya kurtarma programının silinmiş dosyaları kolayca kurtarmasının nedenidir. Yani anlayacağınız, silinmiş dosya verileri tekrar okuyabilir ve başka bir yere kaydedebilirsiniz. Ama bu işler bir sabit disk sürücü/harddisk (HDD) ve bir katı hal sürücüsü (SSD) çalışması arasında fark yaratır.

Bir HDD, yeni dosyalar yazması gerektiğinde silinen bir dosya tarafından daha önce işgal edilmiş olan alanın içeriğinin üzerine yazabilir. Ancak bir SSD bunu yapamaz – ilk olarak dosyanın saklandığı tüm bellek bloğunu silip yeni verileri yazmalıdır. Bu, SSD’den HDD’ye kıyasla veri yazmayı yavaşlatır. SSD için TRIM komutunu etkinleştirmek geçici bir çözüm sağlar. TRIM komutu, bir dosya silindikten sonra blokları otomatik olarak siler ve böylece daha sonra yeni dosyaları yazmak için daha az zaman harcar.

TrimCheck ile TRIM’in SSD için çalışıp çalışmadığını kontrol etme

TRIM’in Windows PC’nizdeki SSD’ler için çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için TrimCheck aracını kullanabilirsiniz. Bunu bulmak için Windows’daki ayarları kontrol etmez. TRIM komutunun gerçekten çalışıp çalışmadığını görmek için SSD’leriniz üzerinde gerçek testler yapar.

TrimCheck programı kullanmak çok kolaydır. Tek yapmanız gereken, test etmek istediğiniz sürücüye indirilen TrimCheck.exe dosyasını koymaktır. İlk çalıştırdığınızda, EXE dosyasıyla aynı klasörde trimcheck-cont.json dosyası üretir. Windows PC’nizde etkinleştirilmiş değilse, TRIM’i açmanızı söyleyebilir. TRIM’i etkinleştirmek için, yükseltilmiş bir komut isteminde (Komut istemini yönetici olarak çalıştırma) aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0

TrimCheck’i bir kez daha başlatığınızda TRIM’in çalışıp çalışmadığını test edecektir. Temel olarak, SSD’nizde bir dosya oluşturur, rastgele verilerle doldurur, ardından dosyayı siler ve dosyanın bulunduğu yerde bulunan verilerin değiştirilip değiştirilmediğini denetler. Veriler değiştirilirse TRIM çalışıyor demektir.

Trim Check indir

Trim Check, Windows sistemler için 32-bit ve 64-bit olmak üzere iki ayrı yükleyici içermektedir. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan sürümü indirin.

Windows 32-Bit için Trim Check indir (930 KB)

Windows 64-Bit için Trim Check indir (1.3 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir