Tüm Web Sitelerde Otomatik Video Oynatmayı Durdurma [Chrome]

AutoplayStopper Chrome uzantısı ile her yerde, her web sitesinde otomatik video oynatmayı kapatmak mümkündür. Bu yazımızda, Chrome tarayıcısı üzerinden giriş yapacağınız YouTube, Facebook, Twitter, Instagram vb tüm web sitelerinde otomatik video oynatmayı nasıl durduracağınızı göreceğiz.

Videoların otomatik olarak oynatılması kesinlikle İnternet’te karşılaşabileceğiniz en büyük can sıkıcı durumlardan biridir. Bant genişliği kullanımını boş yere kullanıyor, ekstra CPU kullanıyor ve dikkat dağıtıyor. Web siteler üzerinde en fazla para kazanma yöntemlerinden biridir. Yukarı belirtilen nedenlerden ötürü İnternet kullanıcıları bu durumdan nefret ediyor.

Dünyanın en büyük reklam ajansı olan Google, bu yıl bununla ilgili bir şeyler yapacağını açıkladı. Şirketin Chrome tarayıcısı, kullanıcıların isteklerine uyacak şekilde, bu tür medya ortamlarının oynatılmasına kesinlikle izin vermeyecek bir özellik ekleyebilir. Google, belirli reklam türünü kullanan sitelerde Chrome’daki reklamları devre dışı bırakmayı planlamaktadır; Chrome, hem masaüstünde hem de mobil ortamda otomatik sesli video oynatma özellikli sitelerde reklam yayınını engeller.

Google’nin bu alanda yaptığı çalışmasının anlamı şu oluyor; artık üçüncü taraf reklam engelleme uzantıları ve uygulamaları kullanılmasını istemiyor. Ayrıca, kullanıcıların rahatsız edici reklamlara maruz kalmaya devam etmesini istemiyor ve sinir bozucu reklam türlerine sahip sitelerde reklamları engelleyerek, ayrı bir reklam engelleyici kullanmamalarını umuyor.

Android Google Arama’da otomatik video oynatmayı kapatma

AutoplayStopper ile her yerde otomatik video oynatmayı durdurma

AutoplayStopper resmi olarak Chrome için kullanılabilir. Uzantı, Firefox eklentisi FlashStopper’ın yazarı tarafından geliştirildi. FlashStopper, WebExtension olarak piyasaya sürülmeyecek eski bir Firefox eklentisidir.

AutoplayStopper şuanda Firefox tarayıcısında kullanılamıyor. Uzantı, Chrome tarayıcısında Flash ve HTML5 videoları otomatik oynatmayı engellemeyi destekliyor. Tarayıcının araç çubuğuna, etkin sayfadaki içeriğin otomatik olarak oynatılmasını engellediğini vurgulayan bir simge ekler.

Video içeriğini otomatik olarak oynatan çeşitli sitelerde uzantıyı test ettiğinizde hepsinde çalıştığını göreceksiniz. Kenar çubuğunda video içeriği oynatan sitelerde, içerikten önce video reklamları yükleyen sitelerde ve video izleme sitelerinde işe yaradığı gözlemlenmiştir.

Uzantı simgesine tıklandığında, etkin site için uzantının işlevselliğini devre dışı bırakmak ve işlevselliği global olarak devre dışı bırakmak için seçenekler görüntülenir. Flash ve HTML5 için otomatik oynatma engellemeyi ayrı olarak devre dışı bırakabilir ve bir oturumda otomatik oynatmaya izin verebilirsiniz (yalnızca bir sitede ilk otomatik oynatmayı durdurur).

AutoplayStopper uzantının seçeneklerinde varsayılan davranışını değiştirebilirsiniz. Varsayılan modu HTML5 video içeriği için otomatik oynatmayı etkinleştirmek için otomatik oynatmayı devre dışı bırakmaktan ve algılamayı devre dışı bırakmak için Flash içeriği için algılamaya izin vermek için seçenekler bulabilirsiniz.

AutoplayStopper, Google Chrome ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar için güçlü bir tarayıcı uzantısıdır. Diğer video otomatik oynatma engelleyicilere göre daha iyi çalışır ve istisnaları tanımlayabilmeniz için doğru işlevsellik sunar.

Chrome için AutoplayStopper uzantısını yükle


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir