Ücretsiz en iyi Office alternatifi programlar

Microsoft Office, metin belgeleri, çizelgeler, tablolar veya sunumlar hazırlamak için yardımcı olan araçları içinden barındıran, tartışmasız en iyi ofis paketidir. Ancak, yüksek fiyatlı olması kullanıcıları alternatif programlara yöneltmiştir. Bunun göz önünde bulunduran diğer yazılım şirketleri, Office paketine en iyi alternatifi sunmak için yarışmaktadır.

Piyasada bu alanda geliştirilen pek çok program vardır. Ancak en iyisini seçmek gerçekten zor olabilir, çünkü yükleme boyutlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman, her uygulamayı tek tek indirip kullanmak bir çoğumuz için imkansız olabilir.

Ücretsiz en iyi Microsoft Office alternatifi programlar

Word, Excel ve PowerPoint alternatifi için ayrı ayrı uygulamalar elbette vardır. Ancak, tek bir pakette Office programlarına alternatif araçları elde etmek isteyebilirsiniz. Bizde bugün bu konuda size yardımcı olacak bu yazımızı hazırladık.

Microsoft Office alternatifi olarak kullanabileceğiniz en iyi ofis paketlerini hazırladık. Ayrıca, hoşunuza gidecek olan tarafı ise bir program hariç diğerleri Türkçe dil desteği sunmaktadır. Ayrıca, gözden kaçırdığımız ve kullandığınız programlar varsa, lütfen yorumlarınızla bizimle paylaşın.


Ücretsiz en iyi Office alternatifi programlar

1. LibreOffice

LibreOffice, Office alternatifi için en iyi ofis paketidir.

LibreOffice kullanım açısından en kolay ve en tanınmış ücretsiz, Türkçe dil destekli ofis paketidir. Microsoft Office ile uyumludur. Word, Excel ve PowerPoint alternatifi için üç ve ekstra araçlar içermektedir.

Writer aracı ile Word üzerinde yaptığınız pek çok işlemi yapabilirsiniz. Word dosyalarını açmak ve düzenlemek için en iyi araçlardandır. Ayrıca hazırlayacağınız belgeleri Word belge formatında kaydetmek de mümkündür.

Calc aracı ile Excel üzerinde yapacağınız işlemleri aynı şekilde yapabilirsiniz. Excel dosyalarını açmak ve düzenlemek için yardımcı olabilir. Oluşturacağınız tabloları ve çizelgeleri Excel belge formatında kaydedebilirsiniz.

Impress sunum aracı ile PowerPoint benzeri araçlar ile kolayca sunumlar hazırlayabilirsiniz. PowerPoint dosyalarını OpenDocument formatına dönüştürmek için bir araç içerir ve PowerPoint sunumlarını, AutoPlay sunumlarını ve şablonlarını Office 97’den kaydedip açabilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: LibreOffice (Türkçe)


Ücretsiz en iyi Office alternatifi programlar

2. WPS Office Free

WPS Office Free, Microsoft Office’e en çok benzeyen programdır.

Akıllı tasarımı için pek çok kullanıcı WPS Free Office’i tercih etmektedir. LibreOffice’in aksine, WPS açık kaynak değildir. Bunun yerine, ücretsiz sürüm göze çarpmayan reklamlar tarafından desteklenir, ancak bunlar sunum yaparken görünmez.

WPS Office Free kurulumun ardından üç ayrı araç yerleştirmektedir: Writer, Spreadsheets ve Presentations. Bu araçlar ayrı ayrı çalıştırılmaktadır. LibreOffice olduğu gibi tek bir program içerisinden yönetilmemektedir. Her uygulama için ayrı sürümü çalıştırmanız gerekir.

Microsoft Office temasına ve kullanımına en çok benzeyen programdır. Ücretsiz en iyi ofis programları arasında Türkçe dil desteği olmayan tek uygulamadır. Android ve iOS mobil uygulamaları da vardır. Senkronizasyon sayesinde evde bilgisayarda hazırladığınız veya yarım kalan belgelere uzaktayken akıllı cihazlarda erişim sağlayabilirsiniz. Bu açıdan gerçekten başarılı bir programdır.

Diğer ofis alternatifi programlarda olduğu gibi Word, Excel ve PowerPoint alternatifi için araçlar vardır. Ofis belgeleri oluşturmak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz en başarılı bir diğer programdır.

İncelemek ve indirmek için: WPS Office Free


Ücretsiz en iyi Office alternatifi programlar

3. Apache OpenOffice

Apache OpenOffice, hala en iyi Office alternatifi programlardan biridir.

Apache OpenOffice, LibreOffice ile aynı temel kod tabanını kullanıyor ancak özellikleri yıllar içinde belirgin bir şekilde farklılaştı ve amaçlarımız açısından LibreOffice, OpenOffice programından daha modern ve kullanışlı oldu.

OpenOffice de LibreOffice gibi Word, Excel ve PowerPoint alternatifi dışında ekstra araçlar içermektedir. Apache OpenOffice, Office gelişmelerine kıyasla biraz geri kalsa da, hala ücretsiz en iyi ofis programlarından biridir. Türkçe dil desteği olan bir diğer uygulamadır.

Write, Calc ve Impress araçları, sırasıyla Word, Excel ve PowerPoint ile aynıdır. Hiç şüphesiz, sıradan kullanıcılar OpenOffice’te bulunan diğer programları kullanmazlar. Üç program da sorunsuz çalışıyor ve temel düzenleme özellikleri ile geliyor. Belgeler PDF’lere dönüştürülebilir veya şifre ile korunabilir.

İncelemek ve indirmek için: Apache OpenOffice (Türkçe)


Ücretsiz en iyi Office alternatifi programlar

4. SoftMaker FreeOffice

İyi görünümlü, ancak rakiplerine üstünlük sağlayan güçlü araçlardan yoksundur.

SoftMaker FreeOffice ücretsiz ve Türkçe dil destekli en iyi ofis programlarından bir diğeridir. Windows bilgisayar ve Android mobil cihazlarla uyumlu sürümlere sahiptir. WPS Office Free gibi üç ayrı araç ile gelmektedir. Kurulumdan sonra üç ayrı program başlatıcısı göreceksiniz. SoftMaker FreeOffice, daha güçlü paket olan SoftMaker Office’in kesilmiş versiyonudur ve benzer premium programlardan bulunan bazı özelliklerden yoksundur.

TextMaker-Word alternatifi olarak, PlanMaker-Excel alternatifi olarak, Presentations-PowerPoint alternatifi olarak kullanılmaktadır. Microsoft Office’in eski sürümlerine çok benzemektedir) ve 1997’den itibaren Microsoft Office dosyalarıyla neredeyse kesintisiz uyumluluk sağlamaktadır. LibreOffice ve Apache OpenOffice tarafından da kullanılan aynı OpenDocument formatını destekler.

SoftMaker FreeOffice programı ile PDF belgeleri de oluşturabilirsiniz. SoftMaker FreeOffice, LibreOffice’le aynı araçları (örn. matematiksel formüller veya diyagramlar için bir araç yoktur) sunmaz, bunun dışında son derece iyi hizmet verecek mükemmel bir ücretsiz ofis paketidir.

İncelemek ve indirmek için: SoftMaker FreeOffice (Türkçe)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir