USB-C nedir? Dizüstü bilgisayara USB-C Port nasıl eklenir?

Günümüzde piyasada bulunan herhangi bir dizüstü bilgisayara baktığımızda, bir dizi farklı bağlantı noktaları görürüz, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır. Bu nedir? USB-C. Teknik olarak USB C veya USB Type-C olarak bilinen bağlantı noktası, monitörler, akıllı telefonlar, tabletler, sabit diskler, monitörler, sesli ara birimler ve hatta dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek için kullanılan cihazları bağlamak için 24 pinli bir USB konektörü sistemidir.

USB-C nedir?

En basit seviyede USB-C, belirli USB başlık türünü belirtir. Artı, kablolar ve hatlar için bazı özellikler. USB-C olarak sadece bir kabloya atıfta bulunmak, yalnızca kabloların nasıl göründüğüne dair bir fikir verir. Farklı türlere ayırdığı yapılandırmalar hakkında hiçbir ipucu vermez.

Bir USB-A konektörü (“USB” olarak da bilinir) yoluyla PC’nize takılan hemen hemen tüm çevre birimleri dikdörtgen konektörlerdir. Kablonun diğer ucunda, modern cihazların çoğu tarafından kullanılan Micro USB gibi farklı stil konektörler olabilir.

Bağlanabilirlik açısından faydalı olmasına rağmen, bu tür bir düzenlemenin bir eksikliği vardır, doğru kabloları her zaman paketlemenizi gerektirir. Bu nedenle, orijinal belgenin kaybolması ihtimaline karşı her zaman bir yedek temin etmelisiniz. USB-C, kablo her iki ucunda da aynı konektörü alabilmeniz için tüm cihazlarda standart bir format alarak bunu basitleştirir. Bunu dikkate alarak, bu çevresel standartların önemi inkar edilemez.

USB-C’yi diğer kablolardan ayırmak için kullanılan 3 ana kriter vardır;

 • Güç kapasitesi,
 • Hız,
 • Desteklenen veri protokolleri.

Güç kapasitesi

USB-C herhangi bir hızı ve güç kapasitesini tanımlamasa da minimum özelliklere sahiptir. Örneğin, tüm USB-C kabloları en az 3 Amper (60 W güç) elektrik akımını desteklemelidir.

Hız

USB-C, USB 3.0 iken sadece bir bağlayıcıdır. USB 2.0 ve USB 1.0, veri aktarımının gerçekleştiği hızı belirtir. Bir USB-C kablosu bu USB standartlarından birini veya daha fazlasını kullanabilir ve bu standartlara dayalı olarak bir USB-C kablosunun maksimum hızları farklı olacaktır. Yani, USB-C en modern konektör olmasına rağmen, yine de 480 MBPS civarında olan düzenli USB 2.0 ile aynı maksimum hıza sahip USB 2.0’ı destekleyebilir. USB-3.1.1 Gen 2 gibi diğer USB-C standartları ‘SuperSpeed’ = 10 GBPS’i destekler.

Kablonun hangi hızda veri aktarabileceğini bulmak için etiketlemeyi görmeniz gerekir. Ayrıca, USB-C ‘Tam Özellikli’ kablo olarak kendini gösteren bir kablo arayabilirsiniz. Kablo 10 GBPS’lik en yeni USB 3.1 Gen 2 hızını desteklediği ve USB 2.0 ile geriye dönük olarak uyumlu olduğu anlamına geliyor.

Desteklenen Veri Protokolleri

Bir USB-C, ‘Alternatif Mod’ olarak da adlandırılan farklı veri protokollerini kullanabilir. Şu anda, 4 farklı alternatif mod mevcut. Bunlar;

 • DisplayPort – tek bir kablo üzerinden daha yüksek çözünürlük, daha hızlı yenileme hızı ve daha derin renkler sunar.
 • Thunderbolt – Intel tarafından geliştirilen bir donanım arabirimi. Harici çevre birimleri bir bilgisayara bağlanmayı sağlar.
 • HDMI – bir kaynak cihazdan bir ekrana yüksek çözünürlüklü video ve ses gönderebilme özelliği.
 • MHL – akıllı telefonu TV’lere bağlamak için kullanılır.

Her bir Alternatif Mod, kendi kablolarında oldukça keyfi olan farklı yeteneklere sahiptir. Örneğin, Thunderbolt 3 kablosu USB 3.1, Displayport 1.2 ve Thunderbolt’un kendisi için kullanılabilir.

Windows dizüstü bilgisayara USB-C Bağlantı Noktası ekleme

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, bir veya daha fazla USB 3.0 bağlantı noktası sunan çok sayıda bağdaştırıcı kartı vardır; ancak, Windows 10 bilgisayarınıza bir USB-C bağlantı noktası eklerken, birkaç nokta göz önünde bulundurmanız gerekir;

 • Bilgisayar ağ hub’u
 • USB hub

Bir USB hub, birden fazla USB portu ile süsleyen bir alettir. Dizüstü bilgisayarınızın USB portuna takmak için bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Sekiz cihaza kadar destekler.

USB hub ayrıca sınıflandırılabilir:

 • Güçlendirilmiş hublar.
 • Güç kaynağı olmayan hub’lar.

Güçlendirilmiş-Powered hub’lar, birden fazla cihazı bağlarken yardımcı olur. Burada, tüm cihazların USB hub’lardan çalışamayacağını söylemek gerekir. Bu nedenle, doğrudan dizüstü bilgisayarınızın bağlantı noktalarına takmanız gerekecek. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarınız her çalıştığınızda bir uyarı mesajı verecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir