Windows’da USB sürücü silme ve biçimlendirme nasıl yapılır?

Çoğu sabit sürücü “önceden biçimlendirilmiş” halde gelir ve kullanıma hazırdır. Ancak zaman zaman kendiniz biçimlendirmeniz gerekebilir.

Örneğin, biçimlendirme / formatlama genellikle bir sürücünün üzerindeki verilerin çoğunu kaldırır, bu da büyük bir sürücüyü silmek en hızlı ve en kolay yoludur. Yeniden biçimlendirmenin en büyük nedeni ise, sürücüde kullanılan dosya sistemini başka bir şeyle değiştirmek istemenizdir. Windows, FAT32, exFAT ve NTFS dahil olmak üzere çeşitli dosya sistemlerini kullanabilmenizi sağlar ve bunların hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Bir Windows PC’deki dahili sürücüler için NTFS’yi genellikle kullanacaksanız (ve aslında sistem sürücünüz için zorundasınızdır), harici bir USB sürücüyü biçimlendirirken bir dosya sistemi seçmek daha önemlidir.

Not: Format atma yardımcı programları, teknik olarak sürücünüzü silmemektedir. Bunun yerine, verilerinizin yazılabilir olarak kullandığı alanı işaretler. Dolayısıyla, burada tartıştığımız tekniği kullanarak biçimlendirilmiş sürücülerden veri kurtarabiliyorken, özel bir yardımcı program ile biraz zaman gerekir. Pratik amaçlarla, bir sürücüyü biçimlendirirken verilerin kaybolduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bir sürücünün verilerini güvenli bir şekilde silmeniz gerekiyorsa, bu amaç için geliştirilmiş üçüncü taraf araçlar kullanmanız gerekir. Yani anlayacağınız biçimlendirme işlemleri genelde tam olarak verileri kalıcı olarak silmemektedir.

USB sürücü silme ve biçimlendirme

Neyse ki Windows, sürücüler biçimlendirmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Windows’un Disk Yönetimi aracını kullanarak bir sürücüyü biçimlendirebilir ve bölüm oluşturup silme gibi diğer işlevleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, formatlama yapmak istediğiniz tek şeyse, daha kolay bir yolu var.

1.Adım: Dosya Gezgini’ni “Bu bilgisayar” görünümüne getirerek tüm sürücülerinizi kolayca görebilirsiniz.

2.Adım: Dosya Gezgini’nde herhangi bir sürücüyü sağ tıklayın ve ardından “Biçimlendir” seçeneğini tıklayın.

Biçimlendir” penceresinde birçok seçenek bulunmaktadır:

Kapasite: Bu kutu sürücünün kapasitesini gösterir. Açılır menüde yalnızca seçtiğiniz sürücü gösterilir, bu nedenle doğru sürücüyü seçtiğinizden emin olmanız dışında bu seçenekle pek fazla işiniz yoktur.

Dosya sistemi: Biçimlendirdiğiniz sürücünün boyutuna bağlı olarak, FAT32, exFAT ve NTFS de dahil olmak üzere birkaç seçenek göreceksiniz. 32 GB’ın üzerinde bir sürücüyü biçimlendiriyorsanız, burada FAT32 seçeneğini göremezsiniz.

Ayırma birimi boyutu: Ayırma birimi boyutu, bir sürücünün üzerindeki maksimum küme boyutunu (verilerin kırıldığı en küçük birimleri) temsil eder. Değiştirmek için iyi bir nedeniniz yoksa, bu değeri varsayılan 4096 olarak bırakmanız önerilir.

Aygıt varsayılanlarını geri yükle: Seçili sürücü için “Format” penceresindeki tüm seçenekleri varsayılana geri getirmek için bu düğmeyi kullanın.

Birim etiketi: Dosya Gezgini’nde görüneceği şekilde sürücü için bir ad girin.

Hızlı biçimlendir: Hızlı bir şekilde çalışır ve sürücüyü yeni bir dosya sistemi ile hazırlar nitelikte olan üst düzey bir formatı gerçekleştirmek için bu seçeneği kullanın. Daha uzun süren, ancak sürücünün her kesimini kontrol eden düşük düzey bir formatı gerçekleştirmek için bu seçeneği temizleyin. Sürücünün güvenilirliği konusunda endişeniz varsa, düşük düzeyli bir biçim iyi bir seçenektir.

3.Adım: Tüm seçeneklerinizi istediğiniz gibi ayarladıktan sonra devam etmek için “Başlat“ı tıklayın. Unutmayın, bu tüm sürücüyü silecektir, bu nedenle yedeklemeniz gereken bir şey olmadığından emin olun!

4.Adım: Windows, biçimlendirmek üzere olduğunuz sürücüdeki verileri kaybedeceğiniz konusunda uyarıda bulunur. Formatı başlatmak için “Tamam“ı tıklayın.

İşlem tamamlandığında Windows’da yeni biçimlendirilmiş sürücünüze erişebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir