USB ve bellek kartlarından yazma korumasını kaldırma

USB veya SD kartı biçimlendirmek veya içeriğindeki dosyaları kopyalamak istediğiniz zaman, yazma koruma hatası alabilirsiniz. USB yazma korumasını kaldırmak için rehberimize göz atabilirsiniz.

Bazen, USB flash sürücü veya SD kartları biçimlendirmek, silmek veya bunlardan yeni dosyaları kopyalamanın imkansız olduğunu görebilirsiniz. Windows size yazma korumalı olduğunu söyleyecek, kilit anahtarı yoksa veya dosyaların sürücüye yazılmasına izin vermek için anahtarın doğru ayarlandığından emin olabilirsiniz.

Kilitli olarak ayarlandığında, yeni dosyaları hafıza kartına veya USB belleğe kopyalayamazsınız ve yanlışlıkla biçimlendirilmenize engel olur. Halihazırda sürücüde saklanan dosyaları görüntüleyebilirsiniz, ancak silemezsiniz.


1. Regedit

Windows bilgisayarınızda Regedit.exe’yi çalıştırın.

Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Windows 10 bilgisayarda arama kutusuna regedit yazıp çıkan sonuca tıklamanız yeterlidir. Windows 7 veya Windows 8’de Çalıştır’ı açın regedit yazın ve Enter’a tıklayın.

Dosya Gezgini’ne biraz benziyor, bu nedenle aşağıdaki anahtara gitmek için soldaki bölmeyi kullanın:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies

Not: StorageDevicePolicies bulamazsan, bir sonraki adıma bakın.

Sağ bölmedeki WriteProtect değerini çift tıklayın. Değer verisini 1’den 0’a değiştirebilirsiniz. Ardından değişikliği kaydetmek için Tamam’ı tıklayın. Regedit’i kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. USB sürücünüzü yeniden bağlayın ve artık yazma korumalı olmadığını görmelisiniz.

Artık sürücüyü kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak saklamak istediğiniz dosyaları kopyalamanız ve Dosya Gezgini’nde sürücü listesinde sağ tıklayıp Biçim’i seçerek biçimlendirmeniz önemlidir.


StorageDevicePolicies

StorageDevicePolicies’i bulamazsanız, ‘Control‘ klasöründeki sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayarak Yeni > Anahtar seçip StorageDevicePolicies adını girerek onu oluşturabilirsiniz.

Şimdi, yeni anahtarı çift tıklayın (bir klasör olarak gösterilir) ve boşluk içinde bir kez daha sağ tıklayın ve Yeni > DWORD seçeneklerini belirleyin. Bu WriteProtect‘i adlandırın.

WriteProtect üzerine sağ tıklayın Değiştir seçeneğini seçin. Değer verisini 0 olarak ayarlayın. Tamam’ı tıklayın, Regedit’i kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Eğer, bu yöntem işe yaramazsa bir sonraki adıma geçin.


2. Diskpart

Bilgisayarınıza USB sürücünüz veya bellek kartınız takılıyken bir komut istemi açın. Başlat menüsünde cmd.exe veya ‘Komut İstemi‘ arayarak bunu yapabilirsiniz.

Not: Bir “erişim reddedildi” mesajı görürseniz cmd.exe’yi Yönetici olarak çalıştırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için, Başlat menüsündeki Komut İstemi’ni sağ tıklayın ve beliren menüden ‘Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Şimdi, komut isteminde aşağıdakileri yazın ve her komutun ardından Enter tuşuna basın:

diskpart

list disk

select disk x (burada x, çalışmayan sürücünüzün numarasıdır)

attributes disk clear readonly

clean

create partition primary

format fs=fat32 (sürücüyü yalnızca Windows bilgisayarlarla kullanmanız gerekiyorsa, NTFS için fat32’yi değiştirebilirsiniz)

exit

Bu kadar. Sürücünüz şimdi Dosya Gezgini’nde normal şekilde çalışmalıdır. Aksi takdirde yapılması gereken başka bir şey yoktur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir