UserBenchmark: PC donanım bileşenleri için Benchmark testi programı

UserBenchmark, Windows PC benchmark testi yapmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir program ve online hizmet. Dilerseniz programı bilgisayarınıza kurarak veya web sitesini ziyaret ederek donanım testi yapmaya başlayabilirsiniz. Yeni bir bilgisayar kurmak istiyorsanız çok faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızda donanım güncellemeleri yapmak isterseniz veya bilgisayarınızı diğer bilgisayarlarla karşılaştırmak isterseniz benchmark testi yani donanım testi yapmanız gerekecek. Karşılaştırma, bir donanım üzerinde tanımlanmış bir dizi test çalıştırın ve performansını temel alarak puanını hesaplayan bir süreçtir. Bu yazımızda, UserBenchmark adı verilen ve bilgisayarınızı karşılaştırmayı sağlayan program ve online hizmeti hakkında konuşmak istiyorum.

PC donanım bileşenleri için Benchmark testi yapma

UserBenchmark, Windows bilgisayarınız için benchmark testi yapmanıza yani karşılaştırma yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir program ve online hizmettir. CPU, GPU, SSD, HDD, RAM ve USB aygıtları da dahil olmak üzere donanım bileşenlerinin çoğunu test edebilir. Testlerin çalıştırılması kolaydır ve tüm raporlar ve ayrıntılar tarayıcının kendisinde görüntülenir. Ayrıca olası yükseltmeleri önerebilir ve bir PC kurmanıza izin verebilirsiniz. Bilgisayarınızı kıyaslayacak ve sonuçları aynı bileşenlerdeki diğer bilgisayarlarla karşılaştıracaktır. Daha sonra bilgisayarınızdaki her bileşenin güçlü ve zayıf yönlerini kendi sınıfındaki diğer bileşen ve sistemlerle karşılaştıracaktır.

Donanım testine başlayın

Kıyaslama sürecini başlatmak için tek yapman gereken kıyaslama yardımcı programını indirmek ve çalıştırmaktır. Testi tamamlamak birkaç dakika sürecektir. Ve test sırasında bilgisayarınızın ekranında bazı grafikler görebilirsiniz. Tüm testler tamamlandıktan sonra, rapor için UserBenchmark web sitesine yönlendirileceksiniz. Testleri yapmak hiç de zor değil, kolay ve sadece bir dakika sürüyor.

UserBenchmark’ın en iyi yanı, raporu ve bilgisayarınızın diğerleriyle karşılaştırılması şeklindedir. Rapor çok geniştir ve size daha iyi bilgiler sunabilir. Bilginize dayanarak, bilgisayarınız için hem yazılım hem de donanım güncellemelerine karar verebilirsiniz.

Testler nasıl değerlendirilir?

UserBenchmark, bilgisayarınızı diğer bilgisayarlarla karşılaştırıldığında nasıl değerlendirir? Fark edilmesi gereken ilk şey, üç farklı kategoride hesaplanan puan: Oyun, Masaüstü ve İş İstasyonu. Bu, bilgisayarınızın ait olduğu kategori hakkında genel bir fikir verecektir. Oyun puanı, GPU performansına ve donanım hızlandırmasına dayanır. Masaüstü puanı, günden güne görevlerdeki performans üzerine hesaplanır. Ve İş İstasyonu puanı, bilgisayarın çok çekirdekli işleme yeteneğine dayanmaktadır.

Şimdi biraz ilerleyin, tek tek donanım bileşenlerin derinlemesine bir analizini görebilirsiniz. Araç, cihazınızı mevcut tüm cihazlarla ve benzer özelliklere sahip cihazlarla karşılaştırır. Bundan, cihazınızın aynı cihaz segmentinde nasıl performans gösterdiğini ve nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

İşlemci için, tek çekirdekli, dört çekirdekli ve çok çekirdekli performans gibi ayrıntıların çoğunu görebilirsiniz. Ayrıca genel puanı ve donanımın beklendiği gibi performans gösterdiğini de görüntüleyebilirsiniz. Ekran kartı için, DirectX 9, DirectX 10 ve DirectX 11 3D grafikleri için benchmark puanlarını görebilirsiniz.

Benchmark puanları

Benzer şekilde, Solid-State Drive (SSD), Sabit Sürücünün (HDD) ve Belleğinizin çeşitli diğer benchmark puanlarını da görüntüleyebilirsiniz. Tüm bu cihazların okuma / yazma ve rastgele hızlarını bilebilirsiniz. Bilgisayarınıza bağlı herhangi bir USB sürücüsü varsa, test sonuçları bu cihazların karşılaştırma puanını da içerecektir.

Donanım testi için ücretsiz bir program veya online bir hizmet arıyorsanız, UserBenchmark şüphesiz harika bir araçtır. Web sitesinde yer alan tüm bölümleri incelerseniz, benchmark puanını yorumlama ve en iyi güncellemelere karar verme konusunda öneriler bulacaksınız. Ayrıca, diğer cihazların puanlarına ve sıralamasına göz atabilir ve ihtiyaçlarınıza göre özel bir PC kurabilirsiniz.

UserBenchmark indir

UserBenchmark ücretsiz donanım testi programı Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur. Ayrıca, web sitesini ziyaret ederek program kurulumu yapmadan test yapmaya başlayabilirsiniz.

Referans için dizüstü bilgisayarımın test sonuçlarına göz atabilirsiniz.

Windows için UserBenchmark indir (5.4 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir