VLC Media Player ile video nasıl dönüştürülür?

Sevdiğimiz filmleri, TV şovları, video oyunları veya bir çok medya dosyasını bilgisayara kaydetmeyi severiz. Daha sonra bunları bir medya oynatıcısında oynatmaya çalışırken sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

Örneğin iTunes’da evde video izlemek isteyen Apple kullanıcıları, MOV veya MP4 formatını kullanmaları gerekir. Bu arada, bazı televizyonlar ev videolarınızı oynatmak için kullanışlı bir USB bağlantı noktasına sahiptir ancak yalnızca AVI formatını desteklemektedir.

Bir çok farklı medya biçimini tek bir programda izlemek isteriz. Farklı dosya biçimlerini dönüştürmek için bir video dönüştürücüye ve oynatıcıya ihtiyaç duyarız. Ancak bu durumdan kurtulmak isteyebiliriz.

Neyse ki, ücretsiz, çapraz platform VideoLan (VLC) Media Player ortam dosyalarınızı oynatmanın yanı sıra, bir biçimden diğerine dönüştürmek için de kullanılabilir. Bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

1. İlk önce VLC Media Player indirin

Eğer bilgisayarınızda VLC Media Player yoksa aşağıdaki bağlantıdan sisteminize uygun olan sürümü indirin.

VLC Media Player indir

Programı indirdikten sonra kurulumu yapın ve açın.

2. Dönüştürmek istediğiniz video dosyasını bulun

VLC açıldıktan sonra ekranın sol üst köşesindeki ‘Ortam‘ menüsünü tıklayın ve ardından ‘Dönüştür / Kaydet‘ üzerine tıklayın.

VLC Media Player ile video dönüştürme

Ortam Aç‘ penceresini başlatacaktır. Sağ üstteki ‘Ekle‘ düğmesini tıklayın ve dönüştürmek istediğiniz dosyayı bulun.

VLC Media Player ile video dönüştürme

Dosyanız altyazı kullanıyorsa, ilgili dosyaya gitmek için ilk önce ‘Şu altyazı dosyası kullanılsın seçeneğini tıklayın‘ ve sağ taraftaki ‘Göz At‘ düğmesine tıklayın ve dosyayı bulun.

Devam etmek için sağ alt taraftaki ‘Dönüştürüp Kaydet‘ düğmesine tıklayın.

VLC Media Player ile video dönüştürme

3. Dönüştürmeyi yapılandırın

Dönüştürün penceresi açılacaktır. Buradan dönüştürmek istediğiniz dosya formatını belirleyebilir ve diğer ayarlamaları yapabilirsiniz.

VLC Media Player ile video dönüştürme

Çıkış görüntülensin‘ seçeneğini seçerseniz, video dönüştürülürken VLC penceresinde görünür. Bu, normal dönüştürme işleminden daha uzun sürer; yalnızca videoyu dönüştürmeyi denediyseniz ve oynatma sorunları yaşadıysanız bunu seçmelisiniz.

VLC varsayılan olarak taramayı kaldırır, ancak ekran kartınızın yeterince güçlü olması koşuluyla burada etkinleştirebilirsiniz.

4. Profil seçin

VLC, videoları bir biçimden diğerine dönüştürmek için birkaç varsayılan profil ile birlikte gelir. Bunları ‘Profil‘ açılır menüsünden seçebilirsiniz. ‘Video – H.264 + MP3 (MP4)’ sunulan ilk profil, örneğin iTunes’a aktarmak istediğiniz dosyaları dönüştürmek için uygundur.

VLC Media Player ile video dönüştürme

Ayrıca Profil seçeneklerinin yanında sırasıyla yer alan ‘Seçilmiş profili düzenle‘, ‘Seçil profili sil‘ ve ‘Bir profil ekle‘ seçenekleri vardır. Profili seçtikten sonra Seçilmiş profili düzenle simgesine tıklayarak ayarlamalar yapabilirsiniz.

VLC Media Player ile video dönüştürme

Bu, MP4 veya AVI gibi ‘Paketleme’ yöntemini seçmenize izin verir. Dönüştürülen video ve sesin bit hızı ile birlikte belirli codec bileşenlerini seçmek için ‘Görüntü Kodlayıcı/Çözücü‘ sekmesini kullanın.

5. Hedef belirleyin ve dönüştürün

Dönüştürülen videonun profilini seçtikten sonra, ‘Hedef dosya:‘ alanının yanındaki ‘Gözat‘ düğmesine tıklayın. Yeni video dosyanızı kaydetmek istediğiniz klasöre gidin ve sonra bunun için bir ad girin. Dosya türü, daha önce seçtiğiniz profil ayarlarına göre otomatik olarak seçilecektir. Devam etmek için ‘Kaydet‘i tıklayın.

VLC Media Player ile video dönüştürme

Dönüştürme işlemini başlatmak için ‘Başlat’ düğmesine tıklayın.

VLC Media Player ile video dönüştürme

‘Çıkış görüntülensin’i seçerseniz, dönüşüm gerçekleştikçe video klibi göreceksiniz. Aksi halde, ekranın altındaki oynatma zamanlayıcısı yalnızca hareket edecektir.

Evet video dönüştürme işlemi tamamlanmıştır. Bu yazımızda biraz daha detaylı bir şekilde video dönüştürme işlemini göstermek istedik. Fark ettiyseniz işinize yarayacak işlem sayısı çok azdır. Kolay ve hızlı bir şekilde dönüştürme yapmanız mümkündür.

VLC Media Player Ekolayzer Ayarı Nasıl Kaydedilir? konusuna da göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir