VLC Player’da Klavye Kısayol Tuşlarını Devre Dışı Bırakma

VLC Media Player zengin özelliklere sahip bir medya oynatıcıdır. Çoğu medya oynatıcısının desteklemediği bir MKV dosyasını oynatmak istediğinize en iyi yardımcılardan biridir. Elbette, VLC’yi sadece bir medya oynatıcısı olarak görmek de haksızlık olabilir. Çoğu medya uygulamasının bir ekran görüntüsü özelliği ve canlı bir akış özelliği içeren özellikleri vardır.

VLC’nin tek bir uygulamada sahip olduğu tüm özellikleri elde etmek için birkaç farklı uygulama kullanmanız gerekir. Ayrıca mükemmel klavye kısayol desteğine sahiptir ve klavye kısayollarını tamamen özelleştirebilirsiniz. Eğer, kullandığınız klavye kısayol tuşları, başka bir uygulamayla çakışıyorsa, VLC oynatıcıda klavye kısayollarını devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Bu, VLC oynatıcının en yeni, kararlı sürümünde çalışır. Eski sürümlerde bu seçenek yok; bu nedenle bu yöntem sizin için çalışmazsa, VLC’nin en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Klavye kısayol tuşlarını devre dışı bırakma

VLC player’ı açın ve menü çubuğundan Araçlar > Ayarlar‘a gidin. Alternatif olarak, Ctrl + P kısayol tuşlarına basmanız yeterlidir.

VLC Player Klavye Kısayol Tuşlarını Devre Dışı Bırakma

Basit Ayarlar ekranında, Kısayol Tuşları sekmesine gidin. Burada tüm klavye kısayol tuşlarının tam listesini göreceksiniz. İsterseniz bunları düzenleyebilirsiniz, ancak bir klavye kısayol tuşunu yalnızca devre dışı bırakmak istiyorsanız, klavye kısayolunu çift tıklayın. Kısayolu değiştirin seçeneği bulunan bir pop-up görüntülenir. Klavye kısayolunu devre dışı bırakmak için Ayarlanmamış butonuna tıklayın.

VLC Player Klavye Kısayol Tuşlarını Devre Dışı Bırakma

Bunu yaptıktan sonra, kısayol alanı silinir. Klavye kısayolunu varsayılan değerine otomatik olarak sıfırlamanın bir yolu yoktur, böylece kısayolu yeniden etkinleştirmek istediğinizde onu hatırlamanız gerekir.

Klavye kısayol tuşlarını etkinleştirme

Bir klavye kısayolunu devre dışı bıraktıktan / açtıktan sonra etkinleştirmek için VLC’nin ayarlarını açın. Kısayol Tuşları sekmesine gidin ve kısayollar listesinde tekrar etkinleştirmek istediğiniz kısayolu çift tıklayın. İletişim kutusu açıldığında, ayarlamak istediğiniz kısayolu yazın.

Klavye kısayolları, faydalı olmakla birlikte diğer uygulamalarla çakışabilir. Bu çoğunlukla kısayol kombinasyonu çok sık kullanır. Örneğin, bulut sürücü uygulamaları da dahil olmak üzere birçok uygulama yazdırma ekranını bir ekran görüntüsü işlevine bağlamaya çalışacaktır. Bu özel anahtarı kontrol etmeye çalışan çok fazla uygulama varsa, bunlardan birini seçmeniz gerekir.

Kısayol çakışması, klavye kısayolunun evrensel olması gerektiğinde sıklıkla görülür. Sistem tepsisinde çalışan uygulamalar bunun gibi evrensel bir özelliğe sahip olabilir ve çakışmaya neden olan türlerdir. Uygulamayı evrensel klavye kısayoluyla devre dışı bırakmayı göze alamazsanız, çakışmayı çözmenin bir yolu budur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir