VLC Player’da şarkı sıralaması nasıl yapılır?

VLC player’da çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Çalma listeleri, sürücünüzdeki dosyalardan veya URL’lerden oluşturulabilir. Bir çalma listesi, bir podcast serisini dinlemek, bir TV dizisi izlemek veya bir CD’den alınan tüm parçaları dinlemek istediğinizde kullanışlıdır. Bu dosyalar belirli bir adlandırma kuralına uymazlar. Adlarına göre daha büyük bir serinin parçası olan her şey gibi bir desene sahipler, ancak desen her şey olabilir. Bir dizi içinde seri numaralarının ardından benzersiz adları olabilirler veya numaralandırılmış olabilir. Önemli olan Plex gibi bir medya yöneticisi kullanmadığınız sürece, dosyalarınız bir adlandırma kuralına uyması pek olası değildir. Bu da sırf oynatma listesindeyken oynatılan sırayı etkiler. Ancak VLC ile dosyaları alfabetik veya sayısal sırayla oynatabilirsiniz.

VLC’nin çalma listesi özelliği dosyaları alfabetik ya da sayısal sırayla sıralamanıza olanak tanır. Bu, başlıkları ve bazı meta veriler için geçerlidir ve dosyaların hepsinin farklı adları ve numaraları yoksa, çoğu durumda yararlıdır.

VLC Player’da şarkıları alfabetik veya sayısal sırayla çalma

VLC player‘ı açın ve Ctrl + L kısayolunu kullanarak çalma listesi görünümüne gidin. Oynatmak istediğiniz ortam dosyalarını içeren klasörü veya daha önceden oluşturduğunuz çalma listesini ekleyin.

Yeni eklediğiniz klasör üzerine sağ tıklayın. Bağlam menüsünden, Sıralama’ya gidin ve dosyaları oynatmak istediğiniz sırayı seçin. VLC, dosyaları alfabetik ya da sayısal sırayla oynatmanıza izin verir, ayrıca artan ya da azalan sırada olmasını da seçebilirsiniz. Sıralama sırası, dosyanın başlığına veya meta verisine, örneğin sanatçı veya parça numarasına uygulanabilir. Dosyalar farklı isimler içeriyorsa, bu özellikle yararlıdır.

VLC Player şarkıları isme veya numaraya göre sıralama

Bu seçeneklerden hiçbiri dosyalarınızı doğru sırayla oynatmanıza yardımcı olmuyorsa, bunları toplu olarak bir sayı ile yeniden adlandırmayı düşünün. Windows’da bunu herhangi bir üçüncü taraf uygulaması olmadan yapabilirsiniz.

VLC Player, çalmak için bir çalma listesindeki dosyaları ayarladığınız sırayı hatırlar. Çalma listesini kaydetmeniz gerekir. Çalma listesini kaydetmezseniz, dosyaları tekrar yüklediğinizde çalma sırasını tekrar ayarlamanız gerekir. Dosyalarınızın başlıklarında hem sayı dizisi hem de metin başlığı varsa, sıralamak için başlığın neyle başladığına bakmanız gerektiğini de belirtmeliyiz.

Örneğin, dosyaların isimleri ’01 – indirucretsiz’ olarak adlandırılmışsa sayısal olarak ya da ‘indirucretsiz – 01’ olarak adlandırılmışsa alfabetik olarak sıralamanız gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir