VLC Player’da video URL’lerden bir oynatma listesi oluşturma

VLC Media Player, tüm popüler video ve müzik dosya biçimlerini oynatmayı sağlayan en iyi ve en popüler medya oynatıcı programlardan biridir. Elbette, işi bilen kullanıcılar, VLC oynatıcının sadece film izleme uygulaması olmadığını farkındalar. Medya dosyalarını oynatmak için inanılmaz özellik desteği var ama bu gerçekten yapabileceklerinin küçük bir kısmıdır. Pek çok özelliği var ancak bizden bu özelliklerden işinize yarayacak ipuçları toplamaya çalışıyoruz.

Muhtemelen VLC Media Player‘ın dosyaları sıralayabileceğini ve bir oynatma/çalma listesi oluşturabileceğinizi biliyorsunuz. Sürücünüzdeki dosyalardan çalma listeleri oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi medyadan çalma listeleri de oluşturabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey bir dosyanın URL’si ve URL’lerden bir çalma listesi oluşturabilirsiniz.

İnternetten video sitelerinden veya herhangi bir ortamdan izlediğiniz ve sevdiğiniz videoları VLC player ile çalma listesi oluşturabilir ve tarayıcıyı açmadan masaüstünden izlemeye devam edebilirsiniz.

VLC Player’da video URL’lerinden bir oynatma listesi oluşturma

VLC Medya Player‘ı açın. Görünüm > Oynatma listesi‘e gidin veya sadece Ctrl + L klavye kısayol tuşlarına basabilirsiniz.

vlc player'da video url'lerden bir oynatma listesi olusturma

VLC çalma listesi arayüzüne geçeceksiniz. Burada dosya ekleyebilir ve bir çalma listesi oluşturabilirsiniz. Çalma listesi görüntüleme bölmesinin içinde sağ tıklayın. Bağlam menüsünden ‘Gelişmiş Açın…‘ seçeneğini seçin.

vlc player'da video url'lerden bir calma listesi olusturma

‘Ortam açın’ adlı ikinci bir pencere açılır. Ağa bağlı bir sürücüye veya bir diskten ortam eklemenize izin verir. “” sekmesine gidin ve video URL’sini belirtilen alana yapıştırın. İkinci bir medya URL’si eklemek için ‘Seç‘ seçeneğini tıklayın ve ardından aynı işlemi tekrarlayın.

vlc player'da video url'lerden bir calma listesi olusturma

Tüm bağlantıları eklediğinizde, sol sütunda ‘Oynatma Listesi‘ni sağ tıklayın ve’ Oynat‘ı seçin.

Çalma listesi otomatik olarak kaydedilmez. VLC player’ı kapatırsanız, çalma listesindeki tüm bağlantılar kaybolur. VLC oynatıcıyı tekrar açarsanız, oynamaya başladığınızın kaydına sahip olmadığı için oynatmayı bıraktığı yerden devam etmeyecektir. İyi haber şu ki, bir çalma listesini URL’lerden oluşturmuş olsanız bile kaydedebilirsiniz.

Çalma listesini kaydetmek için, çalma listesi görüntüleme bölmesinin içinde sağ tıklayın. Bağlam menüsünden, ‘Oynatma Listesini Dosyaya Kaydet‘ seçeneğini seçin. Çalma listesine bir isim verin ve kaydedin. Bir XSPF dosyası olarak kaydedilecektir. Bu dosyayı çalıştırdığınızda, listedeki tüm bağlantıları çalacaktır.

vlc player'da video url'lerden bir calma listesi olusturma

Bunun hiçbir şekilde sürücünüze dosya indirmeyeceğini belirtmeliyiz. VLC player, kaldırılan bir dosyayı oynatamayacaktır. Ayrıca daha sonra ortaya çıkarsa dosya ile ilgili herhangi bir hatayı da denemiyor ve çözmeye çalışmayacak. Bir çevrimiçi ortam dosyası VLC’nin oynatmasını engelleyen herhangi bir şekilde değiştirilirse, uygulama sadece dosyayı atlayacak ve bir sonraki dosyaya geçecektir.

XSPF dosya biçimi mülkiyet değildir. URL’lerden oynatma listeleri oluşturabilecek diğer uygulamalarınız varsa XSPF dosyasını bu uygulamalarla açabilirsiniz. XSPF XML dosyasının bir türüdür, böylece XML okuyabilen ve çevrimiçi medyayı yürütmeyi destekleyen uygulamalar çalıştırılabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir