VLC Media Player Ekolayzer Ayarı Nasıl Kaydedilir?

VLC Media Player, gelişmiş kullanıcılar ve amatörler için en çok tercih edilen medya oynatıcı uygulamalardan biridir. Temel ayarları ve seçenekleri ayarlamak kolaydır ancak özelliklerini kişiselleştirme ve ayarlamaya derinlemesine dalmak yeni başlayanlar için oldukça zordur.

VLC player ekolayzer/dengeleyici ayarını kaydetme

Çoğu kullanıcı, yapmış olduğu ekolayzer ayarını kaydetme ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ne yazık ki, ses seviyesini, önceden belirlenmiş ön ayarı ve özellikle ekolayzer ayarlarını hızlı bir şekilde kaydetmek için görünür bir seçenek yok. Bu yazımızda VLC Player’da ses ve ekolayzır ayarları kaydetme ile ilgili yardımcı bilgiler bulacaksınız.

İlk önce ekolayzer ayarını yapın

Öncelikle, VLC Media Player‘ı başlatın ve Ekolayzır ayarları penceresini açmak için ‘Gelişmiş Ayarları Görüntüler’ düğmesini tıklayın. Grafik Ekolayzer sekmesinde, ekolayzırı etkinleştirmek için ‘Etkinleştirin’ onay kutusunu tıklayın, verilen listeden bir Hazır Ayar’ı seçin ve EQ düzeylerini gerektiği gibi ayarlamaya başlayın.

VLC Player Ekolayzır Ayarını Kaydetme

Ekolayzır seviyelerini ayarladıktan sonra, soldan sağa doğru dB değerleri ve Global kazanç olarak da adlandırılan preamp değeri (sol tarafta mevcut) not edin.

Sonra VLC Player ayarlarına gidin

VLC Media Player ana arayüzde ‘Tools’ menüsü altında Ayarlar’ı tıklayın.

VLC Player Ekolayzır Ayarını Kaydetme 

Daha sonra aşağıdaki işlemleri uygulayın

Sol alt köşeden, her kategorinin gelişmiş seçeneklerini görüntülemek için ‘Gelişmiş’ seçeneğini etkinleştirin. Ana gezinme çubuğundan, Dengeleyici (Ekolayzer) seçmek için Ses ve Süzgeçler kategorilerini genişletin. Ana pencerede ekolayzer ayarlarını gösterecektir. Bantların kazancı giriş alanına kaydettiğiniz dB değerleri girin (tek boşlukla ayrılmış olmalısınız) ve Global kazanç giriş alanına preamp değerini girin. Gerekirse ön ayarı da belirleyebilirsiniz. Gerekli alanlara tüm değerleri girdikten sonra, EQ ayarlarını kaydetmek için ‘Kaydet’ düğmesine tıklayın.

 VLC Player Ekolayzır Ayarını Kaydetme

Şimdi VLC’yi tekrar başlattıktan sonra, EQ çubukları değişmeden kalacak ve ekolayzır ayarını tekrar tekrar kurarak rahatsız etmeden en sevdiğiniz videoların, müziklerin tadını çıkarabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir