VoIP nedir? (Voice Over Internet Protocol)

Voice Over Internet Protocol, kısaca VoIP nedir?

Voice over Internet Protocol, IP kullanarak paketler halinde ses verileri göndererek insanların telefon çağrıları için iletim ortamı olarak İnternet’i kullanmasını sağlayan bir donanım ve yazılım kategorisidir.

VoIP kısaca nedir derseniz, İnternet üzerinden ses verileri gönderilmesidir. Dünyanın herhangi bir yerindeki insanlarla ücretsiz telefon görüşmesinin adı diyebiliriz. Bunun için sadece İnternet gereklidir. İnternet sağlandığında, VoIP ile ücretsiz uluslararası telefon görüşmesi yapmak mümkün olacak demektir.

VoIP

VoIP avantajları

VoIP’nin bir avantajı, İnternet üzerinden bireysel e-postalar gönderirken veya telefon görüşmeleri yaparken herhangi bir ücret ödememesini sağlar.

VoIP, sadece İnternet bağlantısı gerektirir. İnternet bağlantısı sağladıktan sonra, VoIP ile yapacağını aramalar veya görüşmeler için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Birçok İnternet telefonu uygulaması mevcuttur. CoolTalk ve NetMeeting gibi bazıları popüler web tarayıcılarıyla birlikte gelir. Diğerleri tek başlarına ürünlerdir. VoIP ayrıca İnternet telefonu, IP telefonu veya İnternet Üzerinden Ses (VOI) olarak da adlandırılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir