Web Geliştiriciler için 10 Ücretsiz Sketch Eklentileri

Sketch, web tasarımcıları ve geliştiricileri arasında oldukça ilgi görmektedir. Bunun bir çok nedeni vardır. Sezgisel, öğrenmesi kolay ve bir web sitesi prototipi oluşturmayı çok daha kolay hale getiren bir çok özellik ile birlikte olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, bu uygulama eklentiler yardımıyla, uygulamaya kolayca yeni özellikler ekleyerek genişletilebilir olmasından dolayıda ilgiyi hak ediyor.

Sketch ile çalışmayı düşünüyorsanız, verimliliğinizi artırmaya yardımcı olacak 10 eklentiyi paylaşmak istedim. İçerik üreticileri, renk paleti seçicileri arasında değişen çok çeşitli özellikler vardır ve katman ölçümlerini görüntülemek veya bir katmana otomatik olarak dolgu eklemek için yardımcı olabilirler.

1. CSS Buddy

CSS Buddy, Sketch çalışma alanındaki katmana CSS’yi eklemenize izin verir. Temel olarak, CSS’yi kullanarak katmana genişlik, yükseklik, donukluk, gölge, kenarlık ve arka plan uygulayabilirsiniz.

Bu eklenti yüklendiyse, bir katman seçip eklenti menüsünden Apply to Selected seçin. Bir iletişim kutusu, stil sayfanızı girmenizi ister. CSS içeriğini CSS sınıfı olmadan ekleyin ve katmanın şekil almasını bekleyin.

2. Material Design Color Palette

Material Design Color Palette, harika bir renk paletine sahiptir. Şimdi bunu bu eklenti ile çalışma alanınıza getirebilirsiniz.

Bu eklenti, çalışma alanınızı kapatmaya gerek kalmadan saniyeler içinde renk paletleri oluşturacaktır. Projenize uygun bir renk paleti oluşturmak için ton, değer veya renk örneği’ni seçin.

3. Sketch Notebook

Sketch Notebook, tasarımınızı Sketch’te kolayca belgelemek için bir eklentidir. Çalışma alanınıza, tasarımınızdaki herhangi bir öğeye eklediğiniz yorumları içeren ek bir kenar çubuğu ekleyecektir. Yorum yeniden düzenleyebilir, silebilir ve yorum görünürlüğünü değiştirebilirsiniz.

4. Day Player

Bir tasarımda gerçek görüntüleri kullanmadan önce, tasarım sürecini hızlandırmak için sıklıkla yer tutucu görüntüler kullanırız. Sketch için, Placehold.it, LoremPixel ve Unsplash dahil olmak üzere 6 yer tutucu resim hizmetinden Sketch çalışma alanınızdaki herhangi bir katmanda özelleştirilmiş yer tutucuları eklemek için Day Player‘ı kullanabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, resmin genişliğini, yüksekliğini ve diğer bilgileri ayarlayabilirsiniz.

5. Content Generator

Content Generator, avatarlar, adlar, coğrafi konum verileri ve benzeri verileri eklemenize yardımcı olur. Sahte tasarımlar için ve yerinde veri üretmenin yollarını bulmaya çalışmaktan kaynaklanan baş ağrılarını azaltmak için oldukça uygundur.

Verileri eklemek için bir katman seçin, sonra Plugin > Generator’u seçin ve Geo, Persona veya Photos seçin.

6. Sketch Measure

Sketch Measure, Sketch için bir ölçüm aracıdır. Tasarımınızdaki bir katmanın (veya katmanların) uzunluğunu veya boyutunu ölçer. Ayrıca, iki katman arasındaki mesafenin yanı sıra bir katmanın dolgu ve kenar boşluklarını da elde edersiniz. Sketch Measure, renk, kenarlık ve opaklık gibi katman özelliklerini de yazdırabilir. Tüm ölçümler klavye kısayolları kullanılarak yapılabilir.

7. Dynamic Button

Dynamic Button, kolayca sabit dolgular ile kolayca düğme oluşturmanıza yardımcı olur. Metnin uzunluğu ne olursa olsun, doldurma değerini verdiğiniz değere göre otomatik olarak ayarlar.

8. Typographic Scale

Typographic Scale, seçili metin katmanını tipografik ölçek haline getiren bir eklentidir. Bu eklentiyi kullanmak için, metin katmanını (tek veya çoklu) veya en az bir metin katmanı içeren karışık katmanı seçin, sonra Plugin > Typographic Scale’yi seçin ve diyalogdaki değeri ayarlayın.

9. Modulizer

Modulizer ile tasarımınızdaki düğme, modül veya alanlara ait klavye’leri Shift + Command + M klavye kısayoluyla kontrol edebilirsiniz. Tüm katmanlarınızı birleştirebilir, gruplayabilir ve daha sonra, dolgu değerini dolgu değerine göre otomatik olarak ayarlamak için kısayol kullanabilirsiniz. Bunu görmek için video demosunu izleyin.

10. Blade

Hiç tasarımınızı taslaktan HTML’ye dönüştürmeyi düşündünüz mü? Öyleyse, tasarımınızdan otomatik olarak HTML dosyaları üreten bir Sketch eklentisi olan Blade‘i kullanmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir