Web Sitesi İçerik Değişikliklerini İzlemek için Ücretsiz Araçlar

Takip ettiğiniz bir web sitenin içeriğini ne zaman değiştirdiğini öğrenmek için o web sitesine gidip sık sık kontrol etmeniz gerekiyor. Web içeriği değişikliklerinin hızlı bir şekilde gerçekleştiği bir e-ticaret sitesi veya haber sitesi söz konusu olmadıkça, pek fazla uğraştırıcı görünmüyor. Böyle bir durumda, web içerik izleme araçlarını bırakmalısınız.

Daha kolay ve akıllıca çalışmanıza yardımcı olan fiyat izleme araçları gibi içerik izleme araçları, herhangi bir web sitesinde yapılan değişiklikleri izlemeye yardımcı olur. Böylece istediğiniz gibi yapmak istediklerinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Bu amaçla, sürekli erişmek zorunda olmadan, favori web sitesi sayfalarındaki herhangi bir değişikliği size bildiren içerik izleme araçlarına bir göz atabilirsiniz. RSS beslemelerini takip eden programlara benzer mantıkla, takip ettiğiniz web site içeriklerindeki değişiklikleri izlemeye yardımcı en iyi araçları paylaşmak istiyoruz. Gelin birlikte bu araçlara bir göz atalım.

Wachete

Wachete, bu yazımızdaki içerik izleme araçlarından çok daha fazlasını sunan ücretsiz bir araçtır. En dikkat çeken özellikler arasında, şifre korumalı sayfaların yanı sıra, dinamik ve JavaScript sayfaları izleme yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca, bir tıklama veya giriş gerektiren sayfalardaki değişiklikleri izleyebilir ve farklı konumlardan ve daha fazlasından düzenlenmiş sayfaları izleyebilirsiniz.

Şaşırtıcı bir şekilde, bir web sayfasının belirli bölümlerini veya bir siteyi alt sayfalarını izleyebilirsiniz. Wachete, (tercihinize göre) anlık veya özet bildirimlerini e-postayla gönderir ve değişiklikleri mobil uygulaması ile bildirir. Web içeriğini, altı ay boyunca değiştirme geçmişi ile birlikte toplayıp saklar; böylece, gerekli olduğunda eski sayfaları veya değişiklikleri izlemenize izin verir.

Ürün fiyatlarını ve iş tekliflerini izlemek isteyen günlük kullanıcılara yeterli olan rahatlıkla beş web sitesini izleyebilirsiniz. Ayrıca bir sitenin uygunluğunu takip etme ve tüm verileri bir elektronik tablo olarak indirebilirsiniz. En çok sevdiğim şey, REST API’larının yanı sıra, bir sayfanın içeriğinden bir RSS beslemesi oluşturmaktır.

Wachete: Android, iOS, Windows Mağaza, Chrome, Firefox ve Opera.

ChangeTower

ChangeTower‘ı kullanarak, üç web sitesini ücretsiz izleyebilirsiniz. Görsel değişiklikleri izleyebilen bulut tabanlı kolay erişilebilir bir araçtır. Kod güncellemelerini, anahtar kelimeleri ve kod değişikliklerini ve bir web sayfasında yapılan görsel değişiklikler izleyebilirsiniz. Bu, araştırma çalışmalarınızı otomatikleştirmeye yardımcı olabilir.

Bir sitenin kullanılabilirliğini kontrol edebilir ve yapılandırılmış koşullar hakkında uyarılar alabilirsiniz. ChangeTower sizi ya da ekibinizi gerçek zamanlı e-posta bildirimlerini kullanarak bilgilendirebilir ve bildirim akışını görüp algılamaları kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, değiştirilen üç aylık verileri ücretsiz olarak kontrol edebilir ve hatta bir e-tabloya verebilirsiniz.

Başka ilginç bir özellik de size site içeriği, anlık ekran görüntüsünü ve HTML değişikliklerini ayrıntılı rapor olarak göndererek değişiklikleri kolayca anlamanıza yardımcı olmasıdır. Kullanım örneklerinden bazıları, anahtar uyumluluk gereksinimlerini, yasal ve kurumsal uygunluk bilgilerini ya da rakipleriniz dahil olmak üzere herhangi bir web sitesinde bulunan (ürün fiyatları gibi) içeriği izlemeyi içerir. Kullanıcı hesabı oluşturun ve kullanmaya başlayın.

Visualping

Web için ücretsiz ve kullanımı kolay bir içerik izleme aracı arıyorsanız, o zaman VisualPing sizin için uygun bir seçenek olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, izlediğiniz değişikliğin ekran görüntüleri ile büyük veya küçük bildirimleri alabilirsiniz. Bunlar ChangeTower’ın aksine her saat, gün, hafta veya ay bir e-posta adresine veya boş bir kanala alınabilir.

ChangeTower gibi görsel değişiklikleri de algılar. Chrome uygulaması, sayfaları izlemek ve size göre önemli olan herhangi bir şeyle ilgili uyarılar göndermek üzere ayarlanabilir. İçerik değişikliklerini kolayca izleyebilir ve özel fiyatları, indirimleri, iş tekliflerini, arama sayfası sıralamalarını, haber akışlarını vb. izleme gibi araştırma görevlerini otomatikleştirebilirsiniz.

Görselleştirme ile bir web sayfasını görsel mod veya web modu kullanarak izlemeyi seçebilirsiniz. Üstelik, sayfayı izlemek için bir proxy kullanmayı seçebilir ve hatta herhangi bir engelleyici reklamları, bülten kayıt açılır pencerelerini vb. engellemek için engelleyici özelliğini kullanabilirsiniz.

Versionista

Versionista‘yı kullanarak kolayca sitelerdeki değişiklikler için uyarı alabilirsiniz. Oluşturacağınız ücretsiz hesap ile 5 web sitesini takip edebilirsiniz. ChangeTower veya Visualping kadar göz alıcı olmasa da güçlü özelliklere sahiptir. Bir sitenin birden çok versiyonu arasındaki farkları ve mağaza sürüm geçmişi sizin için kolayca karşılaştırır.

Anlık uyarılar ve içerik değişiklikleri özetlerini e-posta ile alabilir, eklenen veya kaldırılan yazı içeriğini, bağlantıları veya varlıkları izlemek için ayrıntılı değişiklik verilerini görüntüleyebilirsiniz. Bir web sitesi değişikliklerini yan yana gösteren karşılaştırma görüntüleyicisi seveceğiniz bir özellik olacak. Üstelik, gelişmiş filtre seti, istenmeyen bildirimleri önlemenize izin verir.

Siteleri gerekli konumdan gerekli konuma göre tarayacak şekilde uygulamayı ayarlayabilirsiniz. Sürüm yöneticisi, kolay yönetim ve iş akışı için sayfaları kategorize etmenize ve araç tarafından izlenen her değişikliğin veya sürümün ayrıntısını izlemenize izin verir. Gösterge panosu, son değişiklikleri ile yalnızca kısmen bir sayfa listesini göstermek üzere genişletilebilir, filtrelenebilir ve sıralanabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir