Web Tarayıcı Testi ve Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Sadece birkaç gün önce, yeni Firefox Quantum tarayıcı ortaya çıktı. Mozilla Firefox Quantum’un web tarayıcı dünyasının yeni şampiyonu olduğunu iddia ediyor. Hangi web sitesinin daha iyi olduğunu öğrenmek istiyorsanız, web tarayıcınızdaki bazı kriterleri kendiniz çalıştırabilirsiniz. Firefox Quantum, Firefox’un eski sürümlerinden veya Google Chrome’dan daha iyi puanı alırsa, bunu bileceğiz. Kendi bilgisayarınızdan web tarayıcı üzerinden web tarayıcı testi ve karşılaştırması nasıl yapılır göreceğiz.

İlk önce web tarayıcıların son sürümlerini yükleyin

Yapacağınız ilk şey, karşılaştırmak istediğiniz web tarayıcıların en son sürümünü kullanmaktır. Bu nedenle Google Chrome, Mozilla Firefox, Firefox Quantum, OperaVivaldi, vb tarayıcıların son sürümlerini indirin ve her biri için yeni kullanıcı profili oluşturun. Yeni kullanıcı hesabı oluşturmanızın sebebi, tarayıcı profilinize yüklenen uzantıların yüklenmesini ve testlere müdahale etmelerini önlemek içindir.

Daha sonra bilgisayarınızda çalışan tüm uygulamaları kapatın

Web tarayıcı karşılaştırma işlemine başlamadan önce, bilgisayarınızda çalışan tüm uygulamaları kapatmanız gerekir. Web tarayıcıya etki edecek herhangi bir uygulamanın çalışmaması önemlidir. Windows’u Güvenli Modda başlatmak iyi olurdu ancak, grafik veya ekran kartı sürücüleri güvenli modda yüklenmediği için kıyaslama yapmak sağlık olmayabilir. Tüm tarayıcıları karşılaştırma işlemini aynı bilgisayarda yapmanız gerekiyor.

Bunları yaptıktan sonra, sadece bir tarayıcıyı başlatın ve aşağıdaki testleri yapın. Web tarayıcı testleri tamamlandıktan sonra, başka bir web tarayıcısı ile işlem yapabilmeniz için tüm tarayıcı işlemlerinin sonlandırıldığından emin olmak için Görev Yöneticisi’ni kullanın.

İşte web tarayıcılar için karşılaştırma ölçütleri:

Web tarayıcı testi ve karşılaştırması için online hizmet veren uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Web site karşılaştırması yapan siteleri farklı amaçlar doğrultusunda sıraladık. Sizde, hangi konuda web tarayıcıları kıyaslamak istiyorsanız hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

1. JetStream – Gelişmiş web uygulamalarına odaklanan bir JavaScript ölçüt paketidir. Başlangıçta Apple tarafından geliştirildi ve kriptografi fonksiyonları, grafikler, sıralama algoritmaları ve daha birçok test içeriyor.

2. ARES 6 – Semboller, fonksiyonlar, proxy’ler, varsayılan yapılar, varsayılan argümanlar, jeneratörler ve daha bir çok şey dahil olmak üzere JavaScript’in en yeni özelliklerinin yürütme süresini ölçer. ARES-6, Air, Basic, Babylon ve ML olmak üzere dört alt testten oluşur.

3. Speedometer – Web uygulamalarının yanıt verimini ölçen bir tarayıcı karşılaştırmasıdır. Yapılacaklar öğelerini ekleme gibi kullanıcı eylemlerini simüle etmek için demo web uygulamalarını kullanır.

4. MotionMark – Bu, bir tarayıcının karmaşık sahneleri bir hedef kare hızında canlandırmaya yönelik bir ölçümü yapan bir grafik karşılaştırma hizmetidir.

5. Octane – Google tarafından geliştirilen, etkileşimli komut dizaynına odaklanan testleri içeren bir JavaScript testidir. Bu karşılaştırma kaldırıldı ve artık Google tarafından sağlanmıyor. Ama, hem Octane 2.0 hem de Octane 1.0’ı çalıştırabilirsiniz.

6. Basemark Web 3.0 – Tarayıcınızın modern web uygulamalarını nasıl uygulayacağını test eden çok gelişmiş ve kapsamlı web tarayıcı karşılaştırmasıdır. Hatta tarayıcının performansının dizüstü bilgisayarınızın pilini nasıl etkileyeceğini de belirtiyor.

Tüm bu ölçütlerin puanları kendi gösterdikleri şekiller vardır. Belirli bir karşılaştırma başlamadan önce, testlerden çıkan puanları bir yere not edin. Genellikle, hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için web tarayıcıların hepsinde yalnızca bir karşılaştırma yapmanız gerekir.

Daha önce hiç karşılaştırma yaptınız mı? Hangi amaç için web sitesi karşılaştırması yapmayı düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla bize katılabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir