Web tarayıcınızı Kripto Madenciliğine karşı test edin

Son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinde ani bir artış olması nedeniyle birçok siber suçlular dikkatlerini bu yöne çevirdi. Şimdi kripto madenciliği JavaScript kodunu çeşitli web sitelerine gizlice enjekte ediyorlar, böylece bu siteleri ziyaret ettiğinizde web tarayıcınız arka planda madencilik kodunu yükleyip çalıştırmaya başlar – buna kriptojacking deniyor. Sonuç olarak bilgisayarınız maksimum performans kapasitesinde çalışır, bilgisayarınızın sıcaklığı artar, soğutma fanı CPU’nun soğutulması için en yüksek hızda çalışır ve bilgisayar tepkisizleşebilir.

Kendinizi böyle kriptı para madenciliği komut dosyalarından korumak için Opera web tarayıcısındaki dahili özellikleri kullanabilir ve kripto para madenciliği komut dosyalarını engellemek için Firefox web tarayıcıları için NoMiner uzantısını kullanabilirsiniz. Ve şimdi Opera geliştiricileri, web tarayıcınızın kripto madenciliği savunmasını test eden basit bir araç geliştirdi.

Cryptojacking Testi, herhangi bir cihazdaki herhangi bir web tarayıcısı tarafından alınabilir. Tek yapmanız gereken, Cryptojacking Test web sitesini https://cryptojackingtest.com/ web tarayıcınızda açıp Start düğmesine tıklamak ve ardından web tarayıcınızda testi çalıştırmak. Yapılacak bu test, web tarayıcınızın korunup korunmadığını söylemek için sadece birkaç saniye sürer. Web tarayıcınız korunurken yeşil bir smiley emoji gösterilir ve web tarayıcınız testi geçemediğinde üzgün bir emoji gösterilir.

Windows ve Linux için tüm popüler web tarayıcılarını (Chrome, Firefox ve Opera) test ettik. Bu masaüstü web tarayıcılarının en son sürümleri, bu teste göre cryptojacking’den korunmaktadır. Ancak Android’de aynı tarayıcıların en yeni sürümlerini test ettiğimizde, Opera beklendiği gibi başarısız oldu.

Cryptojacking’e karşı sadece web tarayıcısının kendi savunmasına güvenmemenizi öneririz, ancak tüm kötü amaçlı web sitelerine, uygulamalara ve programlara karşı tam bir savunma sağlamak için masaüstü bilgisayarınıza ve mobil cihazlarınıza uygun bir antivirüs yazılımı yüklemelisiniz.

Windows 10 için ücretsiz en iyi güvenlik duvarı programları

En iyi ücretsiz zararlı yazılım temizleme programları

Android için ücretsiz en iyi 10 antivirüs uygulamaları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir