WiFi Hızını Nasıl Arttırabilirim? WiFi Hızlandırmak için İpuçları

Yeni bir modem almaya gerek kalmadan yavaş Wi-Fi bağlantı hızını nasıl hızlandırabileceğinizi göstereceğiz. Bu sayede Wi-Fi bağlantısı daha hızlı olacaktır. Wi-Fi bağlantı hızını arttırmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın. Kendi uyguladığınız yöntemleri, yorumlarınızla bizimle paylaşın.

Kablosuz yönlendiriciler bazen kesilebiliyor. Neredeyse, evinize aldığınız her cihazın Wi-Fi özelliği vardır ve bu nedenle Wi-Fi gerektirir. Özellikle akıllı ev sistemlerinde kablosuz İnternet bağlantısı en gerekli şeylerden biridir. Lambalar, termostatlar ve güvenlik kameraları dahil akıllı ev araç seti daha popüler hale geldiğinde, İnternet bağlantınızın yavaşlaması iyi olmaz. Sadece bunun için değil, evde normal bir İnternet kullanımı bile yavaş olabiliyor. Bu nedenle, buna çözüm bulmak gerekir.

Yavaş kablosuz İnternet bağlantı hızını, yani Wi-Fi hızını arttırmak veya düzenlemek için herhangi bir harcama yapmanıza gerek yoktur. Uygulayabileceğiniz ücretsiz Wi-Fi hızlandırma yöntemleri vardır. Bununla birlikte, sorun yavaş geniş bant veya eski yönlendiricilerde ise, paketinizi ve donanımınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Satın alacak en iyi yönlendiricilere ilişkin tavsiyelerimize de göz atabilirsiniz.

1. Yönlendiriciyi veya modemi uygun yere yerleştirin

Modemleri veya routers (yönlendiricileri) bağlantı hızını düşürecek yerlere koymamanız önemlidir. Kanepelerin arkasında veya köşelere gizleyenler var. Elbette, salonunuzun görünümünü çirkin gösterecek bir kutu ve kablolar istememeniz anlaşılabilir ancak iyi bir Wi-Fi bağlantı hızı istiyorsanız yönlendiricinin açık bir konuma yerleştirilmesi önemlidir. Özellikle evinizin her noktasından rahat bağlanılacak konuma yerleştirilmesi hızınızı önemli ölçüde etkileyecektir.

Bunun için en iyi yer evinizin ortasıdır. Bunun sorun olduğunun farkındayız, çünkü telefon hattınız duvara monte edilmiştir. Ancak, mümkünse bir telefon uzatma kablosu edinin ve yönlendiriciyi odanızın veya salonunuzun ortasında olacak şekilde ve mümkün olduğunca yerden yüksekte olacak şekilde konumlandırın.

Böyle yapmanız, tüm alanlara güçlü ve hızlı Wi-Fi sağlayacaktır.

2. Parazitleri uzak tutun

Bazen iyi bağlantı hızının, bir anda çok kötü olduğu durumlarla karşılaşabilirsiniz. Telsiz telefonlar, mikrodalgalar, bebek monitörler veya yakınlara Bluetooth cihazları koyarsanız, Wi-Fi hızı yavaşlar.

Yönlendiricinin veya modemin bulunduğu alandan diğer elektronik cihazları uzak tutun.

3. En hızlı ayarları kullanın

Wi-Fi standartları ve frekanslar arasındaki farkı anlamanız beklenmiyor elbette, zaten en iyi yönlendiriciler herhangi bir müdahale yapmadan otomatik olarak en uygun hızı sağlar.

Esasen, Wi-Fi cihazlarının büyük çoğunluğu şu anda 802.11n standardını kullanıyor ancak kullanabileceği iki frekans daha var. Yönlendiriciniz ‘çift bantlı’ ise 2.4GHz ve 5GHz’de Wi-Fi sağlayabilir.

2.4GHz daha yaygın olduğundan, sizin ve komşularınızın araç gereçleri muhtemelen mevcut kanalları paylaşmak için görünmeyen bir savaş içerisindedirler.

Telefonunuz, tabletiniz, dizüstü bilgisayarınız veya başka bir cihaz 5GHz’de bağlanabiliyorsa, onun yerine geçin. Yönlendiricinize nispeten yakın olduğunuz sürece, daha hızlı ve daha güvenilir bir bağlantı elde edersiniz.

Bazı yönlendiriciler iki ayrı Wi-Fi şebekesi yayınlar; hangilerinin olduğunu görmek kolaydır, ancak diğerleri bunları birleştiriyor. İki bandı gösterecek şekilde ayarlamak için yönlendiricide oturum açmanız gerekir.

4. Antenleri yükseltin veya reflektör kullanın

Bazı yönlendiricilerin antenleri sökülebilir durumdadır. Sizin kullandığınız da böyle ise, daha yüksek bir hız elde etmek için, daha uzun antenler alabilirsiniz. Bu, daha hızlı, daha güçlü bir Wi-Fi sinyali anlamına gelir.

Daha ucuz bir yöntem, yönlendiricinin arkasında duracak ve sinyali diğer yönde geri döndüren bir reflektör yapmaktır. Basit bir folyo ile yapılan reflektörün Wi-Fi kapsamını etkili bir şekilde artırabildiği görülmüştür. Yani, modemin pencere bakan tarafına bir reflektör yerleştirerek, dışarı yayılan sinyalleri engelleyerek daha hızlı sinyal elde edebilirsiniz.

5. Şaka değil, modemi “kapatın açın”

Teknoloji aletlerindeki sorunların ortaya çıkmasıyla en yaygın kullanılan sorun giderme yöntemi, kapatıp açmaktır. Bu çözümün hala işe yaradığını söylemek beni mutlu ediyor. Bu eski numara, birçok sorunu düzeltir ve hızlı bir şekilde modemin veya yönlendiricinin yeniden başlatılmasından sonra Wi-Fi bağlantı hızının normale döndüğünü göreceksiniz.

Yönlendirici veya modemin kapatılıp açılması ile, bağlantıda olan tüm cihazların bağlantısı kopacaktır ve tekrar bağlanmaları gerekecektir. Hatta, şifreyi değiştirin, diğer cihazların bağlanmasını engelleyin, Wi-Fi hızının gayet iyi olduğunu göreceksiniz.

6. Yönlendirici veya modemi yükseltin

Eski bir model yönlendirici veya modem kullanıyorsanız, daha iyi bir şey satın almanın zamanı gelmiş demektir. Son birkaç yılda Wi-Fi teknolojisi uzun bir yol kat etti ve çeşitli seçenekler sunuyor. Birincisi, yönlendiriciyi 802.11ac kullanan daha yeni bir modelle değiştirmek.

Yeni modemlerin ve yönlendiricilerin kapsamı geniştir ve bu sayede hızda artacaktır. Ne yazık ki, üst seviye telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler dışında pek çok cihaz 80211ac’i desteklemiyor. Daha yavaş olan 802.11n standardı kullanılıyorlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir