Wi-Fi yönlendirici veya modem IP adresini bulma

Wi-Fi ağınızın adını ve şifresini değiştirmek veya daha pek çok düzenlemeleri yapmak için Wi-Fi yönlendiricinizin yada kullandığınız modemin web arayüzüne girmeniz gerekmektedir. Bunun için gerekli IP adresini bilmeniz gerekir.

Wi-Fi yönlendiriciniz varsayılan bir ağ adı ve şifresi ile birlikte gelir. Genellikle, her ikisi de yönlendiricinin-modemin kendi üzerinde yazılıdır. Varsayılan ağ adınızı değiştirmek, daha kişiselleştirilmiş bir şey kullanma şansı verir. Hatırlamak isteyebileceğiniz kolay bir şifre kullanabilirsiniz. Tüm bunları yapmak için, yönlendiricinizin yönetimsel arayüzüne erişmeniz gerekecek. Ve bunu yapmak için önce yönlendiricinizin yerel IP adresini ağınızda bulmanız gerekir.

Kablosuz yönlendirici IP adresini bulma

Çoğu yönlendirici, yönlendiricinin yerel IP adresini yazarak tarayıcınız üzerinden erişebileceğiniz web tabanlı bir yönetim arayüzü sağlar. İlk adım IP adresini bulmaktır.

Not: Bazı yönlendiriciler farklı yönetici arayüzleri sağlar. Örneğin, bir Apple Airport yönlendiriciniz varsa, ayarlarını değiştirmek için Mac’inizdeki “Airport Utility” aracını kullanabilirsiniz. Diğer yönlendirici üreticileri ayarları değiştirmek için akıllı telefon uygulamaları sunuyor ve bazı daha pahalı yönlendiriciler dahili dokunmatik ekranları bile içermeye başlamış durumda. Bu nedenle yönlendiriciniz için özel talimatları kontrol ettiğinizden emin olun.

Şansınız oldukça yüksek, yönlendiricinize erişmek için bir tarayıcı kullanmanız gerekecek. Bunun bir bilgisayardan yapılması en iyisidir; çünkü birçok yönlendirici, akıllı telefonlarda ve tabletlerde iyi çalışan, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web arayüzüne sahip değildir.

Windows’un herhangi bir sürümünü çalıştıran bir bilgisayarda, bu bilgileri bulmanın en hızlı yolu Komut İstemi’nde bulunur. Açmak için Windows + R tuşlarına basın, “cmd” yazıp Enter tuşuna basın.

Wi-Fi yönlendirici veya modem IP adresini bulma

Komut İstemi‘nde, ipconfig komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Sonuçlarda mevcut ağ bağlantınızı gösteren bölümü bulun. Yönelticinin IP adresi “Default Gateway” girişinin sağında görüntülenir.

Wi-Fi yönlendirici veya modem IP adresini bulma

Default Gateway karşısında yer alan değer yönlendiricinin veya modemin IP adresini göstermektedir (192.168.1.1)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir