Windows 10 Akıllı Depolama ile geçici dosyaları otomatik silme

Birkaç ay boyunca bir bilgisayar kullandıktan sonra, düşük depolama sorunları ile karşılaşırız. Örneğin, düşük disk alanı sorunları nedeniyle daha fazla dosya depolayamaz, başka bir uygulama kuramaz veya bilgisayarınıza başka bir dosya indiremezsiniz. Windows 10, v1703 veya Creators Update’te tanıtılan Akıllı Depolama adlı yeni bir özelliği kullanarak disk alanı boşaltma işlemini otomatikleştirmek mümkündür.

Windows 10 Akıllı depolama seçeneğini aktif etmek, nasıl yapılandıracağımız ve kullanacağımız hakkında yardımcı olması için bu yazımızı hazırladık.

Windows 10 Akıllı Depolama

Bilgisayardan bir dosya silindiğinde Geri Dönüşüm Kutusu’na taşınır. Sorun genellikle Geri Dönüşüm Kutusu’nu temizlemeyi unuttuğumuzdan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bir dosyayı bilgisayardan kalıcı olarak silmek için Shift + Delete’i kullananlar bu sorunlarla pek karşılaşmazlar.

Bir uygulama ve program yüklediğimizde sistemde çeşitli veri dosyaları oluşturulmaktadır. Eğer bu programlar veya uygulamalar bilgisayardan kaldırılsa bile veri dosyaları geride bırakır ve gereksiz yığılmalara neden olmaktadır.

Akıllı depolama, çeşitli uygulamalar tarafından oluşturulan geçici ve önemsiz dosyaları bulur ve kalıcı olarak, yani geri dönüşümsüz kaldırır. Geri Dönüşüm Kutusu’nu önceden tanımlanmış bir zaman aralığında temizleyebilirsiniz. Akıllı depolamanın en iyi yanı, bunu otomatik olarak arka planda yapmasıdır. Akıllı depolama doğru bir şekilde ayarlandığı zaman artık geçici ve gereksiz dosyalardan endişe etmeye gerek kalmayacaktır.

Windows 10’da Akıllı depolamayı yapılandırmak için, Ayarlar > Sistem > Depolama alanına gidin. (Ayarları açmak için Win + I tuşlarına birlikte basabilirsiniz.)

Depolama seçeneği, disk alanını temizlemenize ve Windows 10’da Yerel depolama alanını yönetmenize yardımcı olur.

Yerel depolama altında Akıllı Depolama adlı bir seçenek görürsünüz. Bu seçenek varsayılan olarak kapalıdır. Açmak için düğmeyi değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Akıllı Depolama

Düğmeyi değiştirmeden önce, düzgün bir şekilde ayarlamak gerekir. Nasıl alan boşalttığımızı değiştir seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki ekranda iki seçenek bulacaksınız:

  1. Uygulamalarımın kullanmadığı geçici dosyaları sil
  2. 30 günden fazla süredir geri dönüşüm kutusunda olan dosyaları sil

Windows 10 Akıllı Depolama

İlk seçenek, uygulamalar tarafından oluşturulan ancak şimdi kullanılmayan tüm geçici dosyaları kaldırmanıza izin verir. İkinci seçenek, Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki 30 günden fazla süredir tüm dosyaları silecektir.

Tercihlerinizi ayarladıktan sonra, çıkabilirsiniz ve Akıllı depolama gerektiğinde çalışmaya başlayacaktır.

Disk alanınızı hemen temizlemek isterseniz Şimdi temizle düğmesine tıklayın.

Windows 10, disk alanını silecek ve ne kadar alan kurtarıldığını söyleyecektir. Hatta size son bir ay içinde ne kadar disk alanını kurtardığını söyleyecektir.

Çıkmadan önce, her 30 günde bir otomatik olarak çalışmasını istiyorsanız, Akıllı Depolama düğmesini Açık konuma getirin.

Akıllı depolama kullanmadan manuel olarak temizleme yapmak istiyorsanız Windows 10 Ayarlar aracılığıyla geçici dosyaları silme yazımıza göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir