Windows 10 Ayarlar ile Hard Disk temizleyin ve geçici dosyaları silin

Bilgisayarda sürekli veri yüklemesi yeterli disk alanını tüketmektedir ve bu nedenle zaman zaman disk alanını temizlemek gerekmektedir. Çoğumuz bu konuda CCleaner gibi üçüncü parti uygulamaları kullanmaktayız. Sistem temizleme programları her ne kadar kullanım açısından kolaylık sağlasa da, ne kadar yeterli olduğunu bilmiyoruz.

Özellikle Windows 8 ile başlayan değişiklikler sayesinde bilgisayar üzerinde daha fazla özelleştirme hakkına sahip olmaktayız. Windows 10 bilgisayarınızda gereksiz / geçici dosyaları silmek veya Hard disk temizleme işlemi için Windows 10 Ayarlar aracılığıyla program kullanmanıza gerek kalmadan yapabilirsiniz.

Windows 10 Ayarlarını kullanarak Hard Disk temizleme

Windows 10 bilgisayarda Başlat Menüsünden ‘Ayarlar‘ menüsünü açın, ‘Sistem‘ karosunu seçin ve ardından aşağıdaki paneli açmak için ‘Depolama‘ seçeneğine tıklayın.

Windows 10 sabit diskten geçici dosyaları temizleme

Burada, Yerel Depolama alanında, sürücülerinizin, kullanılan disk alanı ile birlikte listelendiğini göreceksiniz. Depolanan dosyaların yapısı ve kullandıkları disk alanı gibi daha fazla ayrıntıyı öğrenmek istediğiniz sürücü üzerine tıklayın.

Windows 10 sabit diskten geçici dosyaları temizleme

Sürücüyü seçtikten sonra, içindeki disk alanını yönetmenizi sağlayan başka bir panel açılır. Geçici dosyaları silmek için Geçici dosyalar seçeneğini tıklayın. Aşağıdaki panel açılır.

Windows 10 sabit diskten geçici dosyaları temizleme

Geçici dosyaları kaldırmak için kullanılabilecek dört farklı seçenek listelenir. Silinmeye uygun olana bağlı olarak, disk sürücünüzden dosyaları temizlemek için aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz:

  1. Geçici dosyalar
  2. İndirilenler klasörü
  3. Geri dönüşüm kutusunu boşalt
  4. Windows’un önceki sürümü

Sisteminizde Windows’un önceki bir sürümü yoksa dosyaları temizleme seçeneğinin bilgisayar ekranınızda görünmeyeceğini lütfen unutmayın.

Silmek istediğiniz dosyaları seçin ve daha sonra Dosyaları kaldırın düğmesini tıklayın.

Evet yapacaklarınız bu kadar!

Windows bilgisayarınızı temizlemenin yanı sıra, performansını artırmaya yardımcı olacak en iyi ücretsiz PC optimizasyon programlarına göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir