Windows 10 bilgisayarda BIOS güncelleme nasıl yapılır?

BIOS, bazen duyduğumuz bir terimdir; aslında donanım sorunlarının çoğunda, bilişim uzmanı takımı, donanım sorunlarını gidermeden önce bir BIOS güncellemesi yapmış olabilir. BIOS nedir? BIOS, (Basic Input Output System-Temel Giriş Çıktı Sistemi) kısaltmasıdır ve PC anakartıyla birlikte gelen bir yazılım parçasıdır. Özetle, donanım ve işletim sistemi arasında bir iletişim katmanı oluşturuyor. Tabii ki, Windows 10/8/7 bilgisayarınızın işlevselliği konusunda BIOS çok önemlidir.

Sistem BIOS’u neden güncelleştiriliyor?

Sonuçta, BIOS düzenli olarak güncellenecek, yalnızca işletim sisteminde veya genel olarak uygulamalarda bulunan bir yazılım parçasıdır. Güncellemeler, yazılımın donanım ve yazılımla olan uyumluluğunu korumaya yardımcı olacak iyileştirmeler ve düzeltmelerle sonuçlanır. Diğer uygulamaların çoğunun aksine BIOS’un elle güncellenmesi gerekiyor ve bu da bu segmentte açıklayacağımız şeydir.

Dikkat!Çoğu BIOS’a ihtiyaç duymaz. Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, BIOS’u güncellemeniz veya flash etmeniz gerekmez. Her halükarda, isterseniz, BIOS’u kendiniz güncellemeye çalışmayın, bunun yerine bunu yapmak için daha donanımlı bir bilgisayar teknisyene götürün. BIOS’u güncellemek yalnızca, bazı performans sorunları veya BIOS’u güncelleştirmenizi gerektiren diğer sorunlarla karşı karşıya olduğunuzda düşünülmelidir. Dikkatli olunması ve BIOS’u nasıl güncelleştirmek gerektiğinin bilinmesi gerekir; Aksi takdirde tüm sistem çökebilir.

BIOS sürümü nasıl kontrol edilir?

BIOS’u güncellemeden önce, sürümünü Sistem Bilgisi’nden kontrol etmeniz gerekir. BIOS sürümünü nasıl kontrol edeceğimizi zaten gördük. Aramaya msinfo32 yazmanız ve Enter tuşuna basmanız gerekir. Sistem Bilgisi Aracı açıldıktan sonra, BIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Windows bilgisayarda BIOS güncelleme

BIOS, sisteminizin kararlılığını korumaya yardımcı olur, aynı zamanda güvenliği de artıracak ve sistemi herhangi bir güvenlik açığından koruyacaktır.

Başlamadan önce, BIOS yükseltme sırasında güç yedeğine sahip olduğundan emin olun. Çünkü işlem sırasında bilgisayar kapanırsa BIOS bozulabilir ve düzeltmek için bir teknisyene ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • BIOS güncellemesini indirmek için üreticinin sitesini ziyaret edin, örneğin, ben Packard Bell dizüstü bilgisayara sahibi olduğum için Packardbell.com adresine gidiyorum.
 • Bilgisayarımın seri numarası veya modelini girerek tanımlıyorum.
 • Bilgisayar üreticisinin yazılım güncelleme ile ilgili aracı olabilir veya Packard Bell gibi internet üzerinden bilgisayarınız için gerekli BIOS sürümü bulabiliriz.

 • BIOS  dosyasını masaüstünüze indirin ve kaydedin.
 • Zip dosyasından çıkardıktan sonra, yükleyici dosyasını yani .exe dosyasına çift tıklayarak yüklemeyi başlatın. Sisteminizi yeniden başlatabilir ve bir BIOS güncelleme sayfası açar. Yönergeleri takip ederek ve güncellemeyi tamamlayın.

Güncelleme prosedürünün ürüne göre biraz farklı olabileceği söyleniyor.

Önyüklenebilir USB oluşturarak BIOS’u güncelleyebilirsiniz

Bir de BIOS güncelleme dosyasını önyüklenebilir bir Flash sürücüye indirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Bunu önce yapabilmek için resmi şirket web sitesine gidip BIOS dosyasını indirmeniz gerekiyor.

 • BIOS güncelleme dosyasını indirin.
 • Dosyayı önyüklenebilir USB flash sürücüye kopyalayın.
 • Şimdi USB stick’i BIOS’u güncelleştirmenizin gerektiği sisteme yerleştirin.
 • Yeniden başlattıktan sonra F12’ye basın, BIOS’lu USB’nin takıldığından emin olun.
 • Menüden USB Depolama aygıtını seçin ve Return tuşuna basın.
 • Sistemde bir komut istemi açar.
 • Ekrandaki talimatları izleyin ve güncelleme işlemini tamamlayın.

BIOS güncelleme uygulamalarını kullanabilirsiniz

Şimdi, bu BIOS güncellemenin en kolay yolu ve bu alanda fazla bilginiz yoksa bu uygulamalar ile BIOS’u güncellemeyi tavsiye ederiz. Anakart üreticileri kendi BIOS güncelleme uygulamalarına sahiptir ve bunu kolayca indirebilirsiniz. Güvenlik duvarlarını ve diğer güvenlik yazılımlarını kapatmanız önerilir.

HP bilgisayarda BIOS güncelleme

Daha önce açıkladığımız gibi, BIOS güncelleme işlemi farklı markalar için biraz farklıdır ve HP sistemler için BIOS güncelleme adımlarını da göstermeye çalışacağız.

 1. HP Yazılım ve Sürücü İndirmeleri web sayfasına gidin ve bilgisayarınızın modeli seçin.
 2. İşletim sistemini seçin.
 3. Web sayfası bilgisayarınız için güncellemelerin bir listesini görüntüler ve BIOS bölümünü kontrol etmeniz gerekir. BIOS seçeneği mevcut değilse, zaten en yeni BIOS’u çalıştırıyorsunuz demektir.
 4. Sistem bilgilerinizi kontrol etmek için bir karışıklık varsa BIOS güncellemesinin bilgisayar modeliniz için yapıldığından emin olun. Yanlış BIOS, anakarta ciddi hasar verebilir.
 5. BIOS dosyasını indirin ve kaydedin.
 6. Antivirüs ve diğer güvenlik programlarını geçici olarak devre dışı bırakın.
 7. BIOS dosyasına çift tıklayın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.
 8. Yükleme tamamlandıktan sonra, yükleyicinin istediği gibi PC’yi yeniden başlatın.

Lenovo bilgisayarda BIOS’u güncelleme

Eh, bir Lenovo dizüstü bilgisayarınız varsa, BIOS’u güncellemenin en iyi yolu, ThinkPad, ThinkCentre, ThinkStation, Lenovo V, B, K ve E serilerini desteklenen Lenovo System Update‘i kullanmak olacaktır. Alternatif olarak, BIOS’u Lenovo destek sitesinden doğrudan indirebilir ve elle de kurabilirsiniz.

Destek sitesinden makineniz için BIOS’un en son sürümünü bulup indirmeniz gerekir.

 1. Destek sayfasından ürüne gitmek için, Sürücü ve Yazılım seçeneğine ardından ürün modelini bulduktan sonra BIOS dosyasını indirin.
 2. Lenovo, BIOS güncellemesine başlamadan önce kullanıcılara anti-virüs veya herhangi bir güvenlik duvarını kapatmalarını öneriyor.
 3. Dosyayı destek sitesinden indirdikten sonra arşivden çıkarın ve yükleyici dosyasını, yani .exe çalıştırın ekrandaki yönergeleri izleyin.
 4. İstendiğinde bilgisayarı yeniden başlatın! BIOS’unuz güncellenir.

ASUS bilgisayarda BIOS güncelleme

ASUS sistemlerinde BIOS güncellemek için, Windows BIOS Flash Utility programını kullanmanız gerekecektir. Asus BIOS sürümü öğrenme sayfasını ziyaret ederek ilk önce BIOS sürümü kontrol edin. Ardından Asus Sürücüler ve Araçlar sayfasından BIOS dosyasını indirin.

Kısaca, BIOS’u güncellemek, model numarasını doğru girdiğiniz zaman çok basit bir işlemdir. Bilgisayar üreticinizden BIOS dosyasını indirip, yükleyici dosyasını çalıştırarak ve yükleme adımlarını takip ederek kolayca BIOS güncellemek mümkündür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir