Windows 10 bilgisayarda BIOS sürümünü bulma ve güncelleme

Sisteminizin BIOS‘u nadiren güncellenir. İşletim sistemleri gibi güncelleme almazlar. BIOS güncellemeleri sadece gerektiğinde gelir. Örneğin, sistem üreticiniz Windows 10’un en yeni sürümünü daha düzgün çalışabilmesi veya bazı özellikler için destek ekleyebilmeniz için bir BIOS güncellemesi yayınlayabilir. Diğer durumlarda mevcut sorunları gidermek için bir BIOS güncellemesi olabilir. Sisteminiz özellikle yaşlıysa, BIOS’un kullanım ömrünü birkaç yıl daha uzatmaya yardımcı olması için bir BIOS güncellemesi mevcut olabilir. BIOS’u güncellemek için BIOS sürümünü bulmanız gerekir.

BIOS’u DOS veya Windows’dan güncelleyebilirsiniz. Windows’dan güncellenmenin daha kolay seçenek olduğunu söylemeye gerek yok. Önce mevcut BIOS sürümünü öğrenmek ve güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Mevcut BIOS sürümünü öğrenme

Windows 10 bilgisayarda BIOS sürümünü bulma ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmıştık. Bu yazımızda sadece basit olanı ve güncellenmesi ile ilgili bilgiye yer ayırdık.

Bu yöntem, Windows’un eski sürümlerinde de çalışacaktır. Win + R tuşuna dokunarak çalışma kutusunu açın ve aşağıdakilere yazın. Enter’a dokunun.

msinfo32

BIOS sürümünü bulma

Bu, Sistem Bilgileri penceresini açacaktır. Sistem Özeti alanında arayın ve BIOS Sürümü / Tarihi girişini bulun.

Burada, BIOS’unuz için bir güncelleştirme yayınlayacak olan üreticiyi bulabilirsiniz. Özel bir PC yapmadığınız sürece, sisteminizin üreticisi ile aynıdır. Üreticinin adının yanında, BIOS’un sürüm numarasını görürsünüz.

BIOS sürümünü bulma

Bunu bir yere not edin. Ayrıca, BIOS’unuzun bu girişin yanındaki tarihten güncellenmiş olup olmadığını kontrol edin. Güncelleme yeni ise, muhtemelen en son sürümü herhangi bir şekilde çalıştırıyorsunuz demektir.

BIOS güncelleştirmesini kontrol edin

BIOS sürümünde güncelleme olup olmadığını belirlemek için kesin bir yol yoktur. En iyi yöntem üreticinin web sitesinde aramaktır. Bilgisayarlarda BIOS güncelleme ile ilgili detaylı bir bilgi vermiştik. Örneğin, bir HP, Dell veya Packard Bell dizüstü bilgisayarınız varsa, ilgili web sitelere gidin. Sisteminiz için kesin model numarasını girin. Bunu tahmin etmeyin. Aynı model numarasını aynı serideki başka bir dizüstü bilgisayarla kullanmayı düşünmeyin.

Üreticinin web sitesi size mevcut olan en son BIOS sürümünü ve ne zaman piyasaya sürüldüğünü gösterecektir. Bilgisayar üreticisinin web sitelerinde arama yapmak biraz zor olsa da, Google üzerinde iyi bir arama yapılabilir.

Ayrıca, BIOS’un çıkış tarihi ve kurulum tarihinde bir tutarsızlık olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, dosyanın kendisinin daha sonra serbest bırakılmasıdır.

BIOSu güncelle

BIOS dosyasını üreticinizin web sitesinden indirebilirsiniz. Dosya normalde BIOS’u güncelleme talimatlarını içerecektir.

Dizüstü bilgisayarların çoğunluğunda, yalnızca sürücü dosyalarından herhangi birinde olduğu gibi çalıştırabileceğiniz bir EXE dosyası vardır. Bu EXE dosyalarını çalıştırarak BIOS güncellemesini kolayca yapabilirsiniz.

Diğer üreticiler için, BIOS dosyanız bir EXE değilse, arşivlenmiş olarak gelmektedir, WinRAR, WinZip veya 7-Zip gibi arşiv programları ile açabilirsiniz. Talimatları içeren bir Beni Oku Dosyası’nın olması mümkündür.

BIOS sürümünü güncellerken, güvenilir bir güç kaynağına bağlı olduğunuzdan emin olun. Güncelleme için bataryaya güvenmeyin. Güncelleme sırasında güç kaybederseniz, bilgisayarınız artık kullanılmayabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir