Windows 10 bilgisayarda Emoji nasıl yapılır?

Windows, bir kaç temel emoji kullanımını uzun zamandır desteklemiştir. Windows 10’da biraz daha genişletildi. Windows 10’daki ekran klavyesi, emoji eklemenize izin verir, ancak bir tablette en iyi şekilde kullanılır. Dokunmatik ekranlı bir cihazlarda kullanım çok kolaydır. Ancak Windows 7 bilgisayarda emojiler kullanmak isterseniz, ekran klavyesi masaüstü üzerinde daha fazla rahatsız edecektir. Çünkü kullanımı çok etkilemektedir. Bilgisayarda emoji kullanmak için başka bir yol bulabilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarda emoji nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bunun için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Dokunmatik ekran klavyesini açarak emoji klavyesi sayesinde kolayca emoji kullanmak mümkündür. Ya da ekran klavyesi ile uğraşmadan yardımcı bir program sayesinde kolayca erişim sağlayarak emoji kullanmak mümkündür.

Windows 10’da Emoji kullanma – Ekran klavyesi

Görev Çubuğu üzerinde sağ tıklayın ve menüden ‘Dokunmatik klavye düğmesini göster’ seçeneğini seçin. Bu, sistem tepsisine bir klavye simgesi ekleyecektir. Tarih ve saatin yanında olmalıdır. Dokunmatik klavyeyi açmak için tıklayın.

Windows 10'da ekran klavyesi ile emoji kullanma

Dokunmatik klavyenin boşluk çubuğunun solundaki bir emoji düğmesi vardır. Dokunun veya tıklayın. Klavye düzeni emoji düzenine geçecektir. Farklı emoji kategorilerinden geçebilir ve kullanmak istediğiniz kategoriyi tıklayabilirsiniz.

Windows 10'da ekran klavyesi ile emoji kullanma

Windows 10’da Emoji kullanma – WinMoji

Dokunmatik klavye, Windows 10’da emoji kullanmanın en kolay yolu değildir. Birincisi, fiziksel klavyeye geçerseniz, dokunmatik klavye otomatik olarak kapanır. Emoji eklemek istediğinizde onu tekrar açmanız gerekecek. Emoji eklemek için çok daha iyi bir yol, WinMoji adlı bir uygulamayı kullanmaktır.

WinMoji, yalnızca Windows’da emoji uygulamalarını kolaylaştırmak için var olan ücretsiz bir açık kaynak uygulamasıdır. Uygulamayı indirin, yükleyin ve çalıştırın. Windows’da desteklenen tüm emoji listesini verir. Kullanmak istediğiniz emoji üzerine tıklayın, kopyalayın (CTRL+C ) ve kullanmak sitediğiniz Skype, Whatsapp, Instagram veya diğer uygulamalarda kullanın.

Windows 10 bilgisayarda Emoji kullanma

Daha sonra herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz. Emoji’nin oluşturulması, yapıştırdığınız uygulamanın içeriğine bağlıdır. Örneğin, emoji tarayıcınızda mükemmel bir şekilde görüntülenecek ancak Not Defteri gibi bir uygulamada çok farklı görünecektir.

Windows 10 bilgisayarda Emoji kullanma

WinMoji’nin, kullanmak istediğiniz emojiyi aramayı kolaylaştıran bir arama çubuğu vardır. Uygulama, emoji’yi, arama çubuğunu gerekli hale getiren normal kategorilerine bölmüyor. Ne yazık ki, arama çubuğu o kadar da iyi çalışmıyor. Arama çubuğuna ‘sa’ yazdığımızda üzgün emoji’yi bulabildi, ancak ‘üzgün’ yazdığımızda sıfır sonuç verdi.

Uygulama ve dokunmatik klavye arasında, emoji eklemek için kolay bir kullanım yöntemi mevcut değildir. Her iki yöntemin de kendi sorunları vardır. Temelde Microsoft’un iyileştirmesi gereken bir özelliktir.

WinMoji indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir