Windows 10 bilgisayarda veri kullanımı nasıl sıfırlanır?

Windows 10, tabletler, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlarda çalışır. Windows 10 tabletleri şu an sadece Surface ile sınırlıdır, ancak OS tablet sahipleri için yararlı özellikler içermektedir. Masaüstü kullanıcıları, ihtiyaç duymaları veya kullanmaları daha az olası olsa da, bu özelliklere de erişebilirler. Windows 10, ayrıntılı veri kullanımını her uygulama için temel olarak gösterir. Hangi uygulamaların WiFi veya Ethernet üzerinde ne kadar veri tükettiğini görebilirsiniz. Ayarlar uygulaması, hem Kablosuz hem de Ethernet üzerinden son 30 güne ait veri tüketimini gösterir. Ayrıca, sisteminizde yüklü olan bağımsız uygulamalarla veri tüketimini gösterir. Tek dezavantajı, veri kullanımını sıfırlamanın bir yolu yoktur. Bir tablet kullanıyorsanız, bu toplam veri planınızı yönetmeye yardımcı olmaz. Windows 10’da veri kullanımını nasıl sıfırlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10’da Veri Kullanımını Görüntüleme

Uygulama içinden geçmeden veri kullanım istatistiklerini nasıl görüntüleyebileceğinizi bilmek istiyorsanız, oldukça basittir. Ayarlar uygulamasını açın. Ağ ve İnternet ayarları grubuna gidin. Veri kullanımı sekmesini seçin. Toplam verilerinizin tüm uygulamalarınız tarafından ne kadar tüketildiğini görebilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarda veri kullanımı

Sisteminizdeki her bir uygulamanın ne kadar veri tüketildiğini görmek için ‘Kullanım ayrıntılarını görüntüle’ seçeneğine tıklayın.

Windows 10 bilgisayarda veri kullanımı

Bu istatistikleri uygulamayla sıfırladığınızda, bu liste kaybolacaktır. Uygulamalara ilişkin veri kullanım istatistiklerini görüntülemek için mümkün olmayacaktır. Uygulamalar açık olmadığında bile hangi uygulamaların sürekli İnternet kullandığını kontrol etmek oldukça iyi bir yoldur.

Windows 10’da Veri Kullanımı Sıfırlama

Windows 10’da veri kullanımını sıfırlamak için yerel bir yol yoktur. Belki de veri tüketimi rakamlarını sıfırlamak için değiştirebileceğiniz bir kayıt defteri girişi mevcut, ancak bunun yapılması için çok yol var. Çok daha kolay olanı ise, Reset Data Usage adlı ücretsiz ve Türkçe bir uygulamayı kullanmaktır. Veri kullanımı istatistiklerinizi sıfırlamak için tek bir tıklamayı gerektiren taşınabilir bir yardımcı programdır. WiFi ve Ethernet istatistiklerini sıfırlar.

Windows 10 bilgisayarda veri kullanımı sıfırlama

Uygulamayı indirin ve sisteminiz için doğru sürümü çalıştırın. Sıkıştırılmış dosya hem 32 bit hem de 64 bit sürüm içerir. Uygulamayı çalıştırın ve ‘Veri Kullanımı Sıfırla’ düğmesini tıklayın. Mevcut veri kullanım istatistiklerini görmek istiyorsanız, Ayarlar uygulamasını açmak ve görüntülemek için ‘Veri Kullanımı’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Unutmayın, istatistikleri sıfırladıktan sonra onları kurtarmanın bir yolu yoktur.

Reset Data Usage indir (930KB) – Program sayfasından indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir