Windows 10 bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra otomatik oturum açma

Window 10 son güncellemeleri, Windows’un mevcut özelliklerine yenilerini katmaktadır. Özelliklerin çoğu kullanıcı deneyim merkezlidir ve Windows’a birçok işlevsellik katmaktadır. Bu özelliklerden birisi, bilgisayarı yeniden başlatma sonrasında uygulamaları otomatik olarak başlatma becerisidir. Bu, Windows 10’un en önemli özelliklerinden biriydi.

Yeniden başlatma işlemini tamamladığınızda veya bir yazılım yüklemesinden sonra veya belki bir Güncelleme sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, açık pencerelerin hepsi kapanır ve yeni başlatmanız gerekir. Ancak bu son güncelleme ile durum artık böyle değil.

Bu özelliği zaten görmüş olabilirsiniz. Bilgisayarınızı kurmayı bitirmek için oturum açma bilgilerinizi kullanarak güncelleme işlemini hızlandırmak için Windows Update’de kullanılıyordu. Bu özellik en yeni Windows 10 v1709’da ‘Yeniden Başlatma’ olarak genişletildi. Windows kullanıcı arayüzü ve güncellemelerindeki herhangi bir yerden yeniden başlatmayı destekler – ancak bilgisayarınızı yeniden başlatan veya kapatan üçüncü taraf yazılımlar hakkında hiçbir şey söylenemez.

Windows’u yeniden başlattıktan sonra otomatik olarak oturum açma

Başlamadan önce, Windows 10, sürüm 1709 özellik güncelleştirmesi yüklendiğinden emin olun. Eğer bu güncellemeyi yüklemediyseniz bu ayar seçeneğini göremezsiniz.

Bu özellik ‘Ayarlar‘ bölümüne yerleştirilmiştir ve varsayılan olarak etkindir. Değiştirmek için ‘Ayarlar‘a gidin ve ardından ‘Hesaplar‘ı seçin. Şimdi ‘Oturum açma seçenekleri‘ne gidin ve ‘Gizlilik‘ başlığı altında,

“Oturum açma bilgimi, bir güncelleştirme veya yeniden başlatma sonrasında cihazımı ayarlamayı otomatik bitirmek için kullan”

seçeneğini bulun. Bu özelliği, istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.

Bu özelliğin etkinleştirilmesi, Windows yeniden başlatma işlemi sırasında açılan tüm uygulamalarınızı ve bunlara karşılık gelen kaynakları korur. Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak, yeniden başlattıktan sonra uygulamaların yeniden açılması biraz zaman alabilir. Bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra biraz geciktiğini fark ettim, ancak daha fazla sürmedi ve tüm uygulamalar olduğu gibi duruyordu.

Bu özellik dışında, iki yeni kapatma anahtarı getirildi. CMD’de aşağıdaki komutları yazarak bunları kontrol edebilirsiniz:

  • shutdown /sg: Bilgisayarı kapatın ve bir daha ki sefer başlatmak için uygulamaları tekrar başlatın.
  • shutdown /g: Bilgisayarı yeniden başlatın ve uygulamaları otomatik olarak açın.

Bu konuda sevmeyeceğiniz tek şey, bu özelliğin masaüstleri korumaması. Masaüstü 2’de açılan pencerelerin bir kısmı, yeniden başlattıktan sonra Masaüstü 1’de başlatıldı. Ancak bunları sıfırdan başlayarak karşılaştırıldığında Masaüstü 2’ye geri taşımak için bu kadar çaba sarf etmeyecektir. Ayrıca, Sublime ve CMD gibi birkaç uygulama otomatik olarak başlatılmadı.

Ortak erişilebilirlik uygulamalarının çoğu otomatik olarak başlayabiliyordu, ancak bazıları başlamıyordu. Bunun arkasındaki neden, bu uygulamaların yeniden başlatılması için kayıtlı olmayabileceğidir.


2 yorum

  1. Levent Yanıtla

    kaç zamandır bu olayın sebebini arıyodum. hiç hoşuma gitmeyen bi özellik oldu açıkçası. şimdi sebebini ve çözümünü bulmuş oldun sayenizde. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir