Windows 10’da Bu bilgisayar simgesini Görev Çubuğuna sabitleme

Windows 10’da masaüstünde Bu bilgisayar simgesi artık yer almıyor. Dosya Gezgini üzerinde, Hızlı erişim kısmından ulaşabilir veya masaüstüne kısayol olarak ekleyebilirsiniz. Bunun dışından sizler için iç açıcı şeyler söylemek isterdim ama, Windows, bunun dışında pek özelleştirme seçeneği sunmuyor. Eğer sürekli olarak kullanıyorsanız, peki hiç ‘Bu bilgisayar’ simgesini görev çubuğuna eklemeyi düşündünüz mü? Bunu yapmak çok kolaydır, ‘Bu bilgisayar’ simgesini görev çubuğuna sabitlemek için iki basit yol göstereceğiz.

‘Bu bilgisayar’ simgesini görev çubuğuna ekleme

Windows Arama

Win + S klavye kısayolu ile Windows aramasını açın. Alternatif olarak, Windows tuşuna bastıktan yazmaya başlayabilirsiniz. Windows aramasında ‘Bu bilgisayar‘ yazın. Çıkan sonuç üzerine sağ tıklayın ve menüden ‘Görev çubuğuna sabitle‘ seçeneğini seçin.

Bu yöntem, Bu Bilgisayarın Dosya Gezgini simgesi yerine uygulamanın kendi simgesiyle sabitlenmesini sağlar.

Masaüstü kısayol oluşturun ve sabitleyin

Bu ikinci yöntem de işe yarıyor ancak kısayol simgesini manuel olarak değiştirmeniz gerekiyor. Birinci yöntem çok kolay buna ne gerek var diyebilirsiniz. Ancak bu yöntemi göstermemizin nedeni bir çok Windows kullanıcısı arama konusunda sorun yaşıyor. Windows Arama çalışmıyorsa, ihtiyacınız olan alternatif budur.

Masaüstünde sağ tıklayın ve Yeni > Kısayol‘u seçin. Konum alanına aşağıdakileri girin;

Explorer.exe shell:::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

İleri tıklayın, kısayol adını yazın ve Son‘u tıklayın. Kısayol oluşturulur ve kısayolu açmaya çalıştığınızda Bu bilgisayar açılır. Ardından sağ tıklayın ve Özellikler’e gidin. Kısayol sekmesine gidin ve Simge Değiştir simgesini tıklayın.

Simge dosyası konumuna, aşağıdakileri girin ve Bu bilgisayar simgesini arayın ve seçin, Tamam’a tıklayın.

%windir%\System32\imageres.dll

Son olarak, masaüstünüzdeki kısayolu sağ tıklayın ve bağlam menüsünden ‘Görev çubuğuna sabitle’ seçeneğini seçin.

Amaç ne?

Bu bilgisayarın görev çubuğuna sabitlenmesi, erişmenin son derece kolay olmasını sağlar. Ayrıca yeni bir Dosya Gezgini penceresi açmanın hızlı bir yoludur. Normalde, yeni bir Dosya Gezgini penceresi açmak isterseniz, Dosya Gezgini simgesini sağ tıklamanız ve bağlam menüsünden ‘Dosya Gezgini’ni seçmeniz gerekir. Alternatif olarak, Shift tuşunu basılı tutarak Dosya Gezgini’ni tıklayarak yeni bir örneğini açabilirsiniz ancak bu daha kolaydır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir