Windows 10’da Bellek Sıkıştırması Nedir?

Windows 10, sistem belleğinde yapamayacağından daha fazla veri depolamak için bellek sıkıştırma kullanır. Görev Yöneticisi’ni ziyaret edip bellek kullanım ayrıntılarına bakarsanız büyük olasılıkla belleğinizin bir kısmının “sıkıştırılmış” olduğunu göreceksiniz. Bunun anlamı buydu.

Hafıza/Bellek Sıkıştırması nedir?

Bellek sıkıştırma özelliği, Windows 10’da yeni bir özelliktir ve Windows 7 ve 8’de bulunmaz. Bununla birlikte, hem Linux hem de Apple’ın macOS’ları bellek sıkıştırması kullanmaktadır.

Geleneksel olarak, 8 GB’lık RAM’a sahipseniz ve bu RAM’de depolanacak 9 GB’lık bir uygulama varsa, en az 1 GB “sayfalandırılmış” olmalı ve bilgisayarınızın diskindeki sayfa dosyasında saklanmalıdır.

Bellek sıkıştırmasıyla, 9 GB’lık verilerin bir kısmı sıkıştırılabilir (tıpkı Zip dosyası veya diğer sıkıştırılmış veriler gibi) sıkıştırılabilir ve RAM’de tutulabilir. Örneğin, sıkıştırılmamış verilerinizin 6 GB’ına ve RAM’de gerçekten 1.5 GB’lık bir sürede sıkıştırılmış 3 GB’lık veriye sahip olabilirsiniz. 9 GB’lık orijinal verilerin tamamını 8 GB’lık RAM’inizde saklardınız, çünkü bir kısmı sıkıştırıldıktan sonra yalnızca 7,5 GB’yı alacaktı.

Bir dezavantaj var mı? Evet, hayır. Verilerin sıkıştırılması ve açılması bazı CPU kaynaklarını gerektirir, bu nedenle tüm veriler sıkıştırılmış olarak depolanmaz, yalnızca Windows’un gerekli ve yararlı olduğunu düşündüğü zaman sıkıştırılır.

Sıkıştırılmış Bellek kötü müdür?

Bellekte veri sıkıştırmak, bu verileri diske çağıran alternatiften çok daha iyidir. Sayfa dosyasını kullanmaktan daha hızlıdır. Sıkıştırılmış belleğin hiçbir dezavantajı yoktur. Windows, verileri alana ihtiyaç duyduğunda otomatik olarak belleğe sıkıştırır ve bu özelliği düşünmek bile gerekmez.

Ancak bellek sıkıştırması bazı CPU kaynaklarını kullanıyor. Sisteminiz, bellekteki verileri sıkıştırmak zorunda kalmazsa, o kadar hızlı çalışmayabilir. Bir sürü sıkıştırılmış bellek görürseniz ve bilgisayarınızın biraz yavaş olması için şüpheleniyorsanız, bunun için tek çözüm sisteminize daha fazla fiziksel bellek (RAM) yüklemektir. Bilgisayarınızda kullandığınız uygulamalar için yeterli fiziksel bellek yoksa bellek sıkıştırması sayfa dosyasından daha iyi olur; ancak daha fazla fiziksel bellek en iyi çözümdür.

Bilgisayarınızda Sıkıştırılmış Bellek ayrıntılarını görüntüleme

Sisteminizde ne kadar bellek sıkıştırıldığı hakkında bilgi görüntülemek için Görev Yöneticisi’ni kullanmanız gerekir. Açmak için görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Görev Yöneticisi” ni seçin (Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın veya Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın ve ardından “Görev Yöneticisi” seçin).

Basit Görev Yöneticisi arayüzünü görürseniz, pencerenin altındaki “Diğer ayrıntılar” seçeneğini tıklayın.

Performans” sekmesini tıklayın ve “Bellek” seçeneğini seçin. “Bellek bileşimi” altında ne kadar bellek sıkıştırıldığını göreceksiniz. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde Görev Yöneticisi, sistemimizin şu anda fiziksel hafızasında 3.2 GB kullandığını göstermektedir. Bu 3.2 GB’lık 121 MB’lık bellek sıkıştırılmış.

Bellek bileşimi altında çubuğun en solundaki bölümün üzerine gelerseniz, sıkıştırılmış belleğiniz hakkında daha fazla ayrıntı göreceksiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, sistemimizin fiziksel belleğinin 3.3 GB’lik bir bölümünü kullandığını görüyoruz. Bunun 121 MB’lık kısmı sıkıştırılmış bellektir ve bu sıkıştırılmış bellek, aksi halde sıkıştırılmamış olarak depolanacak 1,5 GB veri ihtimalini saklar. Bu, 1.4 GB’lık bir bellek tasarrufu sağlar. Bellek sıkıştırması olmadan, sistemimiz 3.3 GB yerine 5 GB bellek kullanırdı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir