Windows 10’da Bir Dosyadan Kişisel Bilgiler Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayarda oluşturduğunuz, ve/veya değiştirdiğiniz dosyalara kişisel bilgiler eklenmiştir. Bu normalde dosyayı görüntülemek veya düzenlemek için kullandığınız uygulama tarafından yapılır, işletim sisteminiz bir dosyaya meta verileri de ekleyebilir. Dosyalardaki meta verileri kaldırmaya yardımcı programlar var, ancak özellikle de fotoğrafların alındığı yer gibi hassas bilgileri içerdikleri için özellikle fotoğraflardaki meta verileri kaldırmaya yöneliktirler. Diğer dosya türlerinden bu kişisel bilgileri kaldırmaya yardımcı pek çok program yoktur. Ancak, Windows 10 sistemli bilgisayar kullanıyorsanız, program kullanmadan doğal olarak bir dosyadaki kişisel bilgileri kaldırabilirsiniz.

Şunu da hatırlatmak gerekir ki, bir dosyadan kişisel bilgilerin kaldırılması için, tam bir okuma ve yazma erişiminizin olması gerekir. Dosyayı kendiniz oluşturduysanız, zaten tam erişim hakkına sahipsiniz demektir. Eğer, İnternet’ten bir dosya indirdiyseniz, bazı kısıtlamalar olabilir.

Windows 10 sistemlerde bir dosyadan kişisel bilgileri, yani meta verileri programsız nasıl kaldırılacağını göstereceğiz. Bu işlem özellikle, web site yöneticileri için çok önemlidir. Çünkü, Google orijinal dosyaların oluşturulmasından yanadır, bu nedenle İnternet’ten edindiğiniz dosyaları aynı şekilde sitenize yüklediğiniz zaman, Google tarafından kopya içerik olarak algılanmaktadır. Hem web site yöneticileri hemde kişisel bilgileri dosyadan kaldırmak isteyen normal kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Dosyadan Kişisel Bilgileri Kaldırma

Meta verilerini kaldırmak istediğiniz dosyayı bulun. Dosyayı sağ tıklayın ve menüden ‘Özellikler‘ seçeneğini seçin. Özellikler penceresinde, Ayrıntılar sekmesine geçin. Burada, dosyaya kaydedilen tüm kişisel bilgileri görebilirsiniz. Bu bilgi, dosyayı elinde bulunduran herkes tarafından okunabilir. Hiçbir şekilde gizlenmemiştir veya korunmamalıdır. Bir alanın içindeki simgesini tıklayarak bu sekmedeki verilerin bir kısmını düzenleyebilirsiniz. Bazı alanları boş bırakabilirken diğerleri boş bırakılamaz ve yine de bazıları düzenlenemez.

Ayrıntılar sekmesinin alt kısmında ‘Özellikleri ve Kişisel Bilgileri Kaldır‘ seçeneği olduğunu göreceksiniz. Elle tek tek özellikleri düzenlemek veya kaldırmak yerine, bunun sayesinde seçeneklerden hangilerini kaldıracağınız seçebilirsiniz.

Özellik Kaldır, dosyanın tüm kişisel bilgilerini kaldırılmış bir kopyasını oluşturmanızı sağlar. Ayrıca, özellikleri geçerli dosyadan kaldırma seçeneği sunar. Tek yapmanız gereken hangi kişisel bilgileri kaldırmak istediğinizi seçin ve Tamam‘ı tıklayın. Dosyadaki tüm kişisel bilgileri seçmek ve kaldırmak için ‘Tümünü Seç‘ düğmesini kullanabilirsiniz.

Ancak, bilgileri destekleyen alanlar için bilgileri tekrar ekleyemezsiniz; bilgileri, Ayrıntılar sekmesinde manuel olarak tekrar girebilirsiniz.

Bunun yalnızca kişisel bilgileri kaldırdığını ve diğer kişisel olmayan bilgileri kaldırmadığını belirtmeliyiz. Örneğin, bir fotoğrafı kişisel bilgilerini kaldırmak için bu özelliği kullanırsanız, GPS verilerini ve fotoğrafın çekildiği cihaz kaldırılır, ancak fotoğraf alındığında kamera ayarlarını kaldırmaz. Bu, odak uzaklığı, parlaklık vb. bilgileri Ayrıntılar sekmesinde yine göreceksiniz. Tüm meta verileri kaldırmak isterseniz, bunu yapmak için bir program kullanmanız gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir