Windows 10’da Codec Nasıl Yüklenir ve Kaldırılır?

Medya dosyalarını oynatmak ve belirli dosya türlerini açmak için Codec‘lere ihtiyaç vardır. Varsayılan olarak masaüstü işletim sistemlerinde bazı codec’ler zaten yüklüdür. Bu codec bileşenleri, MP4’ler ve MP3’ler gibi ortak dosya türleri içindir. Daha az yaygın medya formatlarını açmak için codec yüklemeniz gerekir.

İşletim sistemi geliştiricileri, bazen gerektiğinde indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz ek codec bileşenleri yayınlayacak. Bunlar normalde ücretsizdir. Bağımsız uygulama geliştiricileri de codec bileşenleri geliştiriyor ve bazıları uygulama özelliklidir.

Windows 10’da bazı şeyler değişmektedir. Önceki Windows sürümlerinde ayrı codec paketleri yüklemek gerekirdi. Şimdi codec paketleri yüklemenin yanı sıra, Windows Mağaza üzerinden de codec bileşenleri yüklemek mümkündür. Windows 10’da codec bileşenlerini nasıl yükleyip kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu yöntem, Windows 7 ve sonrası tüm Windows sürümlerinde çalışır.

Windows 10’da Codec Yükleme

Windows’da codec bileşenleri bulmak ve kurmak için iki yol vardır. Öncelikle tek başına codec paketleri aramaktır. Bunlar ücretsiz olabilir veya olmayabilir. Örneğin, ücretsiz olan ve AVI, MKV, MP4, FLV, MPEG, MOV, TS, M2TS, WMV, RM, RMVB, OGM, WebM video formatlarını ve ses codec bileşenlerini destekleyen popüler K-Lite Codec Pack‘dır. Codec bileşenini indirebilir ve yüklemek için herhangi bir uygulama yükleyicisi gibi çalıştırabilirsiniz. Bu kodlamayı destekleyen tüm uygulamalar resmi web sitesinde listelenmiştir. K-Lite Codec Pack Mega versiyonu en kapsamlı sürümüdür ve tüm codec bileşenlerini içinde barındırır. Yani anlayacağınız, K-Lite Codec Pack Mega paketini yüklediğinizde, neredeyse açamayacağınız video ve ses dosyası yoktur.

Windows Media Player gibi işletim sistemi uygulamaları codec bileşenlerini de arayabilir ve kurabilir. Microsoft ayrıca codec bileşenlerini resmi web sitelerinden veya Windows Mağazasından indirmenize izin veriyor. Microsoft web sitesinde bulunan bir codec uygulaması, başka herhangi bir uygulama gibi yüklenir. Windows Mağazadan Web Medyası Uzantıları gibi bir codec bileşeni yüklemek için Al düğmesini tıklayın.

Windows 10’da Codec Kaldırma

Windows 10’da bir codec bileşenini kaldırmak için, onu nasıl yüklediğinizi bilmeniz gerekir. Örneğin, K-Lite codec bileşenini yüklediyseniz, Denetim Masası > Program kaldır bölümünden kaldırırsınız. Geliştiren yayıncının adına göre codec’i arayın. Codec paketini seçin, sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin. Microsoft’un resmi web sitesinden bir codec yüklediyseniz, aynı işlem geçerlidir.

Windows Mağazada uygulama olarak bir codec bileşeni yüklediyseniz, Başlat Menüsü’ndeki uygulamalar listesinde uygulamaya bakın. Sağ tıklayın ve menüden Kaldır seçeneğini seçin. Uygulama orada görünmüyorsa, Denetim Masası’na bakın. (Arama kısmında program ekle veya kaldır, sistem ayarlarına giderek Uygulamalar ve Özellikler altından yüklediğiniz codec uygulamasını bulun ve kaldırın.)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir