Windows 10’da Dosya Gizleme ve Gizli Dosyaları Gösterme

Özel dosyalarımızı veya herhangi bir nedenden dolayı dosyalarımızı gizleme gereksinimi duyarız. Kendimizden başka kimsenin görmemesini isteriz. Dosyalar daha sonra lazım olduğunda da görüntülemek isteriz.

Windows 10’dan önceki sistemlerde dosyaları/klasörleri gizlemek veya gizli dosyaları göstermek biraz uğraştırıcı olabiliyordu. Ancak, Windows 10 ile her şey daha kolay olmaktadır.

Bu yazımızda, Windows 10’da dosya gizleme ve gizli dosyaları göstermenin nasıl yapılacağını göstereceğiz. Resim/fotoğraf, video, müzik dosyaları, belgeler ve aklınıza gelebilecek her türlü dosyayı gizlemek mümkündür. Sizde aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca dosyaları gizleyin ve gizlenmiş dosyaları görün.

Windows 10’da Dosya Gizleme

Windows 10 bilgisayarda dosya gizlemek için aşağıdaki adımları uygulayın. Ayrıca, şunu belirtmek isterim ki, gizlemek istediğiniz dosyaları tek bir klasör içinde toplayarak, sadece tek bir klasörü gizleyerek tüm dosyaların gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tek tek dosyaları gizleme derdinden de kurtulmuş olursunuz.

1. Adım: Gizlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.

2. Adım: Dosya özellikleri penceresinde Gizli seçeneğini işaretleyin ve Tamam düğmesine basın. Artık dosyanız gizlenmiş olacaktır.

Windows 10’da Gizli Dosyaları Gösterme

Windows 10’da resim, fotoğraf, video, müzik, belge veya herhangi bir dosya yukarıdaki gibi kolayca gizlenir. Daha sonra gizlediğiniz dosyaları görmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Adım: Dosya Gezgini’ni açın. Aşağıda resimde gördüğünüz gibi Görev Çubuğu üzerindeki simgesine tıklayın.

2. Adım: Dosya Gezgini penceresinde ilk önce Görünüm sekmesine geçin. Daha sonra Gizli öğeler seçeneğini işaretleyin. İşaretlediğiniz an, gizli öğelerin hepsi görünecektir.

Evet, Windows 10 sistemlerde dosya gizlemek ve gizli dosyaları göstermek bu kadar kolay.

Windows 10’da Klasör Gizleme

Daha öncede söylediğim gibi, birden fazla dosyayı gizlemek istiyorsanız, tek tek uğraşmak yerine bir klasör içinde toplayabilir ve klasörü gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Adım: Gizlemek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin. (Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi farklı dosya türlerini tek bir klasör altında toplayabilirsiniz.)

2. Adım: Dosya özellikleri penceresinde Gizli seçeneğini işaretleyin. Karşınıza bir pencere çıkacak; Değişiklikleri yalnıza bu klasöre uygula ve Değişiklikleri bu klasöre, alt klasörlere ve dosyalara uygula. Klasör içindeki dosyaları da gizlemek istiyorsanız ikinci seçeneği seçin ve Tamam düğmesine tıklayın.

Windows 10 bilgisayarda dosya gizleme, gizli dosyaları gösterme ve klasör gizlemeyi gördük. Gizli klasörleri göstermek için, gizli dosyaları göstermedeki gibi yapacaksınız.

Bu yazımız sizin için yardımcı oldu mu? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir