Windows 10’da bir ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ekran görüntüsü almak, önemli bilgileri korumak veya arkadaşlarınızla paylaşmak için iyi bir yoldur. Size Windows 10’da bir ekran görüntüsünün nasıl alınacağını gösteriyoruz.

Ekrandaki görüntüleri yakalamak, bazen çok kullanışlı olabilir. Bu, İnternet üzerinde yaptığınız işlemleri korumak, arkadaşlarınızla paylaşmak için bir resim yakalamak veya bilişim destek personelinin dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınızdaki bir sorunu teşhis etmesine yardımcı olmak için olabilir.

Windows 10, bu görevi yerine getirmenin çeşitli yollarını sunar; bunların çoğu Windows 8.1 ve 7’de hala çalışmaktadır. Size, Windows 10’da bir ekran görüntüsü almanın basit yollarını göstereceğiz.

Tüm masaüstü ekranını yakalama

Ekranınızdaki her şeyi yakalamanın en hızlı ve en kolay yolu Win + Prt Scr kısayol tuşlarını kullanmaktır. Windows tuşunu basılı tutarak Print Screen tuşuna basmaktır (Prt Scr olarak da görebilirsiniz). Bu tuş klavyenizin sağ üst tarafında bulunur.

Bunu yaptığınızda, gördüğünüz gibi hemen tüm ekranınızın resmi çekilir. Ekran görüntüsünü alırken ekranın hafifçe karartılması dışında, pek bir şey olmayacak gibi görünse de, Dosya Gezgini’nde aşağıdakilere geçerseniz ekran görüntüsünün bir .png dosyası bulacaksınız.

Bu Bilgisayar > Resimler > Ekran Görüntüleri (C:\Users\kullanıcı_adı\Pictures\Screenshots)

Windows 10 ekran görüntüsü alma
Windows 10 tüm masaüstü ekran görüntüsünü alma.

Sadece bir pencerenin ekran görüntüsünü alma

Win + Prt Scr açılan pencerede her şeyi kapar (ikinci bir monitörünüz bağlıysa her iki ekran da), ancak genellikle yalnızca o anda kullandığınız pencerenin görüntüsünü almak istersiniz.

Bunu yapmak için, yakalanan pencerede yalnızca etkin pencereyi içerecek olan Alt + Prt Scr kombinasyonunu kullanın. Bu sadece pencerenin ekran görüntüsünü Windows panosuna kopyalar. Yerleşik Paint gibi bir programa yapıştırarak dosyayı kaydedin.

Windows 10 ekran görüntüsü alma
Windows 10’da açık olan bir pencerenin ekran görüntüsünü alma.

Resimler bölümündeki Ekran Görüntüleri klasörünü açın ve yalnızca, kullandığınız pencereyi içeren yeni resmi görmeniz gerekir.

Ekran alıntısı aracını kullanın

Dahili Ekran alıntısı aracını kullanarak Windows’ta bir ekran görüntüsü de alabilirsiniz.

Bu, ekranın belirli alanlarını kaydetmenize olanak tanır.

Bunu yapmak için arama kutusuna Ekran alıntısı aracı yazın, ardından en üstteki sonuca tıklayın.

Windows 10 ekran görüntüsü alma
Windows 10 Ekran Alıntısı Aracını açma

Uygulama, üst kısımdaki menü çubuğunda listelenen çeşitli seçeneklerle aynı pencerede başlatılacaktır. Bir ekran görüntüsü almak için Yeni düğmesini tıklamanız gerekir.

Windows 10 ekran görüntüsü alma
Windows 10 Ekran Alıntısı Aracı ile ekran görüntüsü alma

Ekran soluklaşacak ve normal ok fare işaretçisinin yerine bir çapraz yerleşecektir. Şimdi, sadece fare / izleme dörtgeni düğmesini basılı tutun ve imleci, görüntüsünü almak istediğiniz alanın çevresinde sürükleyin. Düğmeye bıraktığınızda, vurgulanan alan yakalanacaktır.

Windows 10 ekran görüntüsü alma
Windows 10 Ekran Alıntısı Aracı ile masaüstünde herhangi bir alanın ekran görüntüsünü alma.

Şimdi Dosya > Farklı kaydet’i tıklayarak resmi yeniden adlandırabilir ve nereye kaydedileceğini seçebilirsiniz.

Eğer bu seçenekler sizin işinize yaramıyorsa, Windows 10 için ekran görüntüsü alma programlarına göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir