Windows 10’da Ekran Yenileme Hızını Değiştirme Nasıl Yapılır?

Monitör / ekran kalitesi hakkında konuşulduğu zaman, genellikle çözünürlük ön plandadır. Hangi monitörü satın alacağınızı belirledikten sonra, fiyatı dışında tek belirleyici faktör budur. Harici bir ekranın aksine, dizüstü bilgisayar ekranı tam olarak değiştirilemez. Çözünürlüğün yanı sıra, ekranın yenilenme oranı resim kalitesinde önemli bir faktördür. Ekran yenileme hızı /yenileme sıklığı, monitörünüzün özünde bulunan bir özellik değildir. Bunun yerine, video kartınız tarafından belirlenir ve desteklediği oranlara bağlı olarak ekranınızdaki yenileme oranını değiştirebilirsiniz.

Harici bir ekran veya dahili bir ekran olsun, yenileme hızını değiştirebilirsiniz. Video kartınızı temel alarak yenileme oranının üst ve alt limiti olacak ve bunun üstünde veya altında herhangi bir şey ayarlamanız mümkün değildir.

Bu yazımızda Windows 10 ekran yenileme hızını / yenileme sıklığını değiştirmenin nasıl yapılacağını göstereceğiz. Bir çoğumuz için, bunun pek bir önemi yoktur ama, görüntü kalitesinde bir farklılık görmek istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Yenileme hızını değiştirme

Windows’un eski sürümlerinde, Denetim Masası’nda Görüntü ayarını bulabilirsiniz. Ancak Windows 10’da Denetim Masasında bu ayar yoktur. Windows 10 ile gelen yeni Ayarlar uygulaması ile, her şeyi kolayca buradan yapabilirsiniz. Yani, Windows 10 sistemlerde, ekran yenileme hızını değiştirmek için Denetim Masası uygulamasını kullanmak yerine, Ayarlar uygulamasını kullanmanız gerekir. Aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Adım: Windows tuşu+I kısayol tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem ayar grubuna gidin. Monitör kısmında aşağı doğru ilerleyin. Birden çok ekran bölümünde, Algıla düğmesinin altında, ‘Görüntü bağdaştırıcısı özellikleri‘ seçeneği göreceksiniz. Buna tıklayın.

2. Adım: Bu, Monitör ve grafik kartı özellikleri penceresini açacaktır. Monitör sekmesine gidin ve Monitör Ayarları bölümünün altındaki bu sekmede bir ‘Ekran yenileme sıklığı‘ açılır kutusunu görürsünüz. Daha yüksek veya daha düşük bir yenileme hızı seçin, Uygula ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.

Yenileme hızını neden değiştirmeliyim?

Varsayılan ayar daima en uygun ayardır. Bununla birlikte, ekranınız sık sık titriyorsa, yenileme hızını değiştirmeniz yardımcı olabilir. Bir oyun oynuyorsanız ve ekran titriyorsa, yenileme hızını artırarak veya azaltarak çözüm üretebilirsiniz. Yenileme oranı, bir ‘karenin’ ekranınızda ne sıklıkta değişeceğini belirler. Çok yüksek bir kare hızına sahip bir oyun oynuyorsanız, ekranı karşılaştırmalı bir tempoda yenileyebilen bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Çoğu zaman, ekran titremesi ile ilgili herhangi bir sorun bu ayarı değiştirerek çözülebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir