Windows 10’da Eski Ses Kontrolünü Geri Getirme

Birçok kullanıcı isteksizce olsa da Windows 10’a geçti ancak bazıları hala Windows 7’nin çalışma biçimini tercih ediyor. Dilerseniz Windows 10’u Windows 7’ye benzetmek zor değildir ve bazı kayıp özellikleri geri getirebilirsiniz.

Windows’un kendisi bu değişikliklerin çoğunda seçenek sunmadığından, üçüncü taraf seçenekleri kovalamak gerekiyor. Windows 10, Windows 7’den eski ses denetimi kaydırıcısını hiçbir şey yüklemeden etkinleştirmenize izin vermiyor.

Bu yapılandırmayı gerçekleştirmek için Kayıt Defteri’ni açmanız gerekecek. Kayıt Defteri’nde dolaşmanın sisteminize zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle talimatları iyice izlemeye ve uygulamaya dikkat edin.

1.Adım: Başlat Menüsüne veya görev çubuğu üzerindeki arama kutusuna regedit yazın ve başlamak için aracı çalıştırın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açacaktır.

2.Adım: Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinde, aşağıdaki bölüme gitmek için sol kenar çubuğundaki seçenekleri kullanın:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE  \Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion

Windows 10'da Eski Ses Kontrolünü Geri Getirme

Buraya geldiğinizde, sol kenar çubuğundaki CurrentVersion klasörünü sağ tıklayın. Yeni > Anahtar‘ı seçin. MTCUVC ismini verin.

Windows 10'da Eski Ses Kontrolünü Geri Getirme

3.Adım: Şimdi, yeni oluşturduğunuz yeni MTCUVC anahtarına sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32 bit) Değeri‘ni seçin. Oluşturulacak değere EnableMtcUvc adını verin.

4.Adım: REG_DWORD türündeki EnableMtcUvc değer üzerine çift tıklayarak ve Değer verisini 0 olarak bırakın, Tamam düğmesine tıklayın. Şimdi Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatın.

Windows 10'da Eski Ses Kontrolünü Geri Getirme

Sistem Tepsisindeki ses simgesini tıklattığınızda, artık eski stil paneli göreceksiniz.

Windows 10'da Eski Ses Kontrolünü Geri Getirme

Bu değişikliği tersine çevirmek için, yani varsayılan Windows 10 ses kontrolü denetimini geri getirmek için, yine aynı şekilde Kayıt Defteri Düzenleyicisi konumuna geri dönün ve EnableMtcUvc değerini silin.

Eski ses seviyesi paneli hoşunuza gitmediyse, yeni sürümü kolayca alabileceğinizi unutmayın. Windows 10 ses kaydırıcısı, çıktıları bir menüye dalmadan kolaylıkla değiştirebilmenizi sağlar, bu nedenle daha verimli olur. Artı, Windows 10’un estetiği daha sorunsuz şekilde harmanlıyor.

Hangi ses kaydırıcısını tercih ediyorsunuz? Yorumlarınızla neyi sevdiğinizi bize bildirebilirsiniz!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir