Windows 10’da fotoğraflardan kişisel bilgiler nasıl kaldırılır?

Bir fotoğraf çektiğinizde, ister bir kamera veya ister bir akıllı telefon ile olsun, resmin özelliklerinde bir sürü kişisel bilgi saklanır. Görüntüyü başkalarıyla paylaşmadan önce tüm bilgileri silmek isterseniz, bunu bir Windows 10 bilgisayarda yapmak daha kolaydır.

Hangi bilginin içeriği var?

Görüntüye baktığınızda görünür olmasa da, resmin dosya özelliklerine girerseniz, kamera, mercek ve hatta boylam ve enlem koordinatlarına sahip GPS bilgileri hakkında bilgi bulacaksınız.

Fotoğrafı nasıl aldığınıza bağlı olarak, odak uzaklığı, ISO hızı, pozlama, flaş ayarları ve daha fazlası gibi kapsamlı ayar bilgilerine de sahip olabilir.

Fotoğraf bilgilerini kaldırma

1.Adım: Windows 10’daki bir fotoğraftan kişisel veya tanımlayıcı bilgileri kaldırmak için görüntü dosyasını sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.

2.Adım: Ayrıntılar sekmesine geçin, fotoğrafla ilgili tüm bilgileri görürsünüz.

Ayrıntılar sekmesinin altındaki Özellikleri ve Kişisel Bilgileri Kaldır‘ı tıklayın.

3.Adım: Bu ayrıntıları kaldırma konusunda iki seçeneğiniz var;

İlk yöntem, olası tüm özellikleri kaldırılmış bir resmin bir kopyasını oluşturmaktır. Olası tüm özelliklerin kaldırıldığı bir kopyanın oluşturulması seçildiğinden emin olun. Bu bilgiyi, kendiniz için saklamak istiyorsanız, ancak görüntüyü paylaşmayı planlıyorsanız onu kaldırmak için kullanışlı bir yöntemdir.

İkinci yöntem, özelliklerin orijinal dosyadan kaldırıldığı daha yıkıcıdır. Bu yöntemin yıkıcı niteliğinin yanı sıra, hangi özellikleri kaldırmak istediğiniz konusunda seçici olabileceğinizden farklıdır. Aşağıdaki özelliklerin bu dosyadan kaldırıldığından emin olun ve kaldırmak istediğiniz ayrıntıların yanındaki kutuyu işaretleyin ve Tamam‘ı tıklayın.

Tüm ayrıntıları orijinal dosyadan kaldırmak isterseniz, Tümünü seç butonuna basın ve ardından Tamam butonuna tıklayın. Birden çok görüntünün özelliklerini kaldırmak veya düzenlemek isterseniz, Windows Gezgini’nde tüm resimleri seçmeniz, sağ tıklayıp Özellikler’i tıklamanız ve yukarıdaki yöntemle aynı işlemi izlemeniz yeterlidir.

Dosya özelliklerine de bilgi ekleyebilirsiniz. Örneğin, bu, Yazar alanına adınızı koyarak bir görüntünün sahipliğini kanıtlamak için mükemmel bir yoldur. (Düzenlemek istediğiniz her alana manuel olarak bilgi girebilirsiniz.)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir