Windows 10’da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Windows 10, çok kullanışlıdır ve çok gizli olan çeşitli sistem yardımcı programları içeriyor. Bazıları Başlat menüsünün derinlerine gömülürken, bazıları doğru komutu çalıştırmayı biliyorsanız erişebilirsiniz.

Eğer bu araçlarla ilgili bilginiz varsa ve adlarını biliyorsanız bu araçların çoğunu kolayca başlatmak mümkündür. En kolay yöntem ise, arama kısmına yazarak gidebilirsiniz. Windows 8’de, gerçek aracın arama sonuçlarında görünmesi için arama ekranında Ayarlar kategorisini seçmeniz gerekebilir. Windows 10’da ise herhangi bir seçenek seçmeden arama kısmına yazarak bulabilirsiniz. Onları nasıl başlattığınıza bakılmaksızın, bu araçlar, güvenliği artırmak için sistem performansını incelemek için sistem çökmelerini tespit etmeye kadar her şeyi yapmanıza yardımcı olabilir.

1. Windows Bellek Tanılama

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatan (dolayısıyla hiçbir şey belleğe yüklenmez) bir Bellek Tanılama aracını içerir ve RAM bellek hafızasının kusurları için popüler MemTest86 uygulaması gibi testler yapar. Bilgisayarınızın belleğini hatalar için kontrol etmek isterseniz, üçüncü taraf bir araca ihtiyacınız yoktur; yalnızca Windows Bellek Tanılama aracını Başlat menüsünden arayarak çalıştırın.

2. Kaynak İzleyicisi

Kaynak İzleyicisi uygulaması, bilgisayarınızın kaynak kullanımına ayrıntılı bir bakış sunar. Bilgisayar genelindeki CPU, disk, ağ ve bellek grafiklerini görüntüleyebilir veya her bir kaynak türü için işlem başına istatistikleri ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir ve görüntüleyebilir.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Disk veya ağınızı hangi işlemlerin yoğun bir şekilde kullandığını, hangi işlemlerin İnternet adresleri ile iletişim kurduğunu ve daha fazlasını görebilirsiniz. Kaynak İzleyicisi Görev Yöneticisi’nden çok daha ayrıntılı kaynak istatistikleri sağlar.

Görev Yöneticisi’ni açıp, “Performans” sekmesini tıklayıp “Kaynak İzleyicisi” ni seçerek veya Başlat menüsünden “kaynak izleyicisi” aramasıyla Kaynak İzleyicisi’ni başlatabilirsiniz.

3. Performans İzleyicisi

Performans İzleyicisi’ni performans verlerini gerçek zamanlı olarak veya bir günlük dosyasından görmek için kullanabilirsiniz. Sonuçları çözümlemek ve raporları görmek üzere performans sayacını, olay izlemeyi ve yapılandırma veri koleksiyonunu yapılandırmak ve zamanlamak için Veri Toplayıcı Kümeleri oluşturun. Başlamak için İzleme Araçları’nı genişletin ve Performans İzleyici’yi tıklayın veya Veri Toplayıcı Kümeleri’ni ya da Raporlar’ı genişletin.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Performans İzleyicisi uygulaması, yüzlerce farklı kaynaktan gelen performans verilerini toplayabilir. Performans verilerini zamanla günlüğe kaydetmek için kullanabilirsiniz; bu, sistem değişikliklerinin performansı nasıl etkilediğini belirlemenize veya uzaktaki bir bilgisayarın performansını gerçek zamanlı olarak izlemenize izin verir.

4. Bilgisayar Yönetimi ve Yönetimsel Araçlar

Performans İzleyicisi aslında birçok Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) araçlarından biridir. Bunların birçoğu Denetim Masası’ndaki “Yönetim Araçları” klasöründe bulunabilir, ancak Bilgisayar Yönetimi uygulamasını açarak bunlara tek bir pencereden erişebilirsiniz. Sadece Başlat’ı tıklayın ve arama kutusuna “bilgisayar yönetimi” yazın.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Bilgisayar Yönetimi ve içeriğindeki araçlarda çok faydalı seçenekler yer almaktadır. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

5. Disk Temizleme

Windows’un Disk Temizleme yardımcı programı, diğer yardımcı programların olduğu kadar gizli değil ancak bir çok kullanıcı bilmiyor veya tam potansiyelinde nasıl kullanacağı hakkında bilgi sahibi değil. Bilgisayarınızı, geçici dosyaları, bellek dökümlerini, eski sistem geri yükleme noktalarını, Windows yükseltmelerindeki artık dosyaları vb. silme imkanı sağlar.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Disk Temizleme, bir PC temizleme programı ile aynı işi yapar, ancak yükleme gerektirmez ve ücretsizdir. İleri düzey kullanıcılar CCleaner‘ı tercih edebilir, ancak Disk Temizleme iyi bir iş çıkarıyor.

6. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, yalnızca Windows’un Professional veya Ultimate sürümlerinde kullanılabilir; Standard veya Home sürümlerinde mevcut değil. Sistem yöneticileri tarafından kendi ağlarındaki PC’leri özelleştirmek ve kilitlemek için kullanılmak üzere tasarlanmış çok çeşitli ayarlar sağlar, ancak Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi de ortalama kullanıcıların ilgisini çekebilecek ayarları içerir. Örneğin, Windows 10’da, Oturum açma ekranında kişisel bilgileri gizlemek için kullanabilir.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmak için, Başlat menüsünden veya Çalıştır iletişim kutusuna “gpedit.msc” yazın ve Enter tuşuna basın.

7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi

Kayıt Defteri Düzenleyicisini bir çok kullanıcı biliyor, ancak yine de Microsoft bir Başlat menüsü kısayolu sağlamadığı için hala gizlidir. Başlatmak için Başlat menüsü aramasına veya Çalıştır diyalog kutusuna “regedit” yazmanız gerekir.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak yapabileceğiniz pek çok değişiklik, Windows’un Professional veya Enterprise sürümüne sahip değilseniz, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde yapılabilecek eşdeğer ayarlamaları yapar. Örneğin, Windows’un Home sürümüne sahip kullanıcılar belirli kullanıcıların Windows’u grup politikası kullanarak kapatmalarını engelleyemez; ancak birkaç Kayıt Düzeltmesi ile yapabilirsiniz. Buna ek olarak, bilgisayarınızdaki üreticinin destek bilgilerini kişiselleştirme gibi, grup politikasında eşi bulunmayan her tür Kayıt Değişikliği vardır.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi karmaşık ve güçlü bir araçtır. Windows yüklemenize zarar vermek, hatta dikkatli değilseniz Windows’u çalışamaz hale getirmek mümkündür. Daha önce hiç Kayıt Defteri ile çalışmadıysanız, Başlamadan önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmayı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kesinlikle Kayıt Defteri’ni değiştirmeden önce yedekleyin.

8. Sistem Yapılandırması

Sistem Yapılandırması, birçok insanın bilmediği klasik bir araçtır. Görev Yöneticisi’nde yerleşik bir başlangıç programı yöneticisi olan Windows 8 ve 10’un öncesinde Sistem Yapılandırması, Windows’ta başlangıç programlarını kontrol etmenin tek dahil edilmiş yolu idi. Ayrıca, Windows yüklü birden çok sürümünüz varsa özellikle yararlı olan önyükleyici yükleyicinizi özelleştirebilirsiniz.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Başlat menüsü arama kutusuna “sistem yapılandırması” veya Çalıştır iletişim kutusuna “msconfig” yazarak başlatın.

9. Sistem Bilgisi

Sistem Bilgisi aracı, bilgisayarınızla ilgili her türlü bilgiyi görüntüler. Koşmakta olduğunuz Windows’un tam sürümü, sisteminizin hangi ana kartını, ne kadar RAM (ve ne tür) sahip olduğunuzu, hangi grafik bağdaştırıcısını size spor yaptığınızı ve daha neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Windows 10'da gizli ve faydalı olan Sistem Araçları

Sistem Bilgisi, başka bir programı yüklemenize gerek kalmadan bir çok sistem bilgisini görüntülemeyi sağlar.

Başlat menüsünden “sistem bilgisi” yazarak açın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir