Windows 10’da Güç Menüsüne Hazırda Beklet Seçeneği Ekleme

Windows 10 sistemlerde güç menüsünde sadece uyku, bilgisayarı kapatma ve yeniden başlatma seçenekleri vardır. Güç seçeneğine hazırda bekletme seçeneği eklemek ister misiniz? Bu yazımızda bu konuda yardımcı olacağız.

Windows bilgisayarı bir süre kullanmadığınız zaman otomatik olarak uyku moduna girer. Elbette, uyku moduna geçmeden önce sistemin gözetimsiz bırakılması gereken süreyi özelleştirme seçeneğine sahipsiniz. Otomatik uyku moduna oldukça uzun bir süre geçtiyseniz, sisteminizi güç menüsünden uyku moduna zorlayabilirsiniz.

Hazırda bekletme, sisteminize yerleştirebileceğiniz başka bir seçenektir. Windows 7’den itibaren sistemin bir parçası olmuştur. Bu, genellikle güç menüsünde bulabileceğiniz dört seçenekten biridir. Bazı kullanıcılar bu seçeneği görmeyebilir. Bu durumda, güç menüsüne hazırda bekletme modunu nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Güç Menüsüne Hazırda Bekleme Seçeneğini Ekleme

Hazırda Beklet seçeneğini güç menüsüne eklemek için yönetici haklarına ihtiyacınız yoktur. Bu seçenek, kullanıcı bazında eklenir.

1. Adım: Sistem tepsisindeki pil simgesini sağ tıklayıp Güç Seçenekleri‘ni seçin. Alternatif olarak, Dosya Gezgini’ndeki konum çubuğuna aşağıdakileri yapıştırın ve Enter’a dokunun.

 Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri

 

2. Adım: Soldaki seçeneklere bakın ve ‘Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin‘ seçeneğini tıklayın.

3. Adım: Bir sonraki ekranda ‘Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir‘ seçeneğini tıklayın.

4. Adım: Kapatma ayarları altında ‘Hazırda Beklet‘ adlı bir onay kutusu görürsünüz. Bu seçeneği işaretleyin ve Değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.

Hazırda bekletme ve uyku modu arasındaki fark

Hazırda bekleme durumu sistemin tamamen kapanmasından ve uyku durumunda biraz farklıdır. Bilgisayarı uyku moduna aldığınızda, her şey askıya alınmıştır. Dosyalarınız belleğe kaydedilir, böylece hiçbir işinizi kaybetmezsiniz. Windows ve sisteminiz her iki durumda da açıktır ancak çok düşük güç düzeyinde çalışır.

Hazırda bekleme modunda, Windows işinizi yani açık uygulamaları, dosyaları ve klasörleri belleğe kaydetmez. Bunun yerine, onları diskinize yani sabit sürücüye yazar ve bilgisayarınız tamamen kapatılır.

Uyku modu ve Hazırda Bekleme modu arasındaki bir diğer fark, bilgisayarı hazırda bekletme modundan başlatmanız uzun sürer. Windows 10’un ara bellekli hazırda bekleme moduna sahip olduğu bilinmektedir. Bazen hazırda bekleme modundan çıkamıyor ve kullanıcılar siyah bir ekranla baş başa kalıyor. Bu eski bir hata ve şu anki kararlı Windows 10 derlemesinde hemen hemen mevcut değil.

Bilgisayarınız hazırda bekleme modunda kapalı olsa da, tamamen kapatmak ile aynı şey değildir. Bu, bir sistem yeniden başlatma gerektiren bir yazılımı yüklediyseniz veya güncellediyseniz; örn. iTunes, sisteminizi yeniden başlatmanız ya da kapatmanız ve çalışmak istediğinizde yeniden başlatmanız gerekecektir. Hazırda bekleme moduna girerseniz, güncelleme veya yükleme işlemi tamamlanmaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir