Windows 10’da Harddisk birleştirmeyi otomatik hale getirin

Windows 10 bilgisayarda Harddisk birleştirmeyi program kullanmadan otomatik yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bilgisayarında bir çok yükleme ve kaldırma işlemi yapanlar, sürekli olarak disk kullanımını olumsuz yönde etkileyerek parçalanmaların oluşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı harddisk /sabit disk sürücüsünü birleştirme gereksinimi duyarız.

Windows 10 bilgisayarınızda disk birleştirmeyi otomatik yapmak istemez misiniz? Bunun için herhangi bir program kullanmaya gerek yoktur. Windows 10’un dahili disk birleştirme aracı ile bunu yapmak mümkündür.

Hatırlatma: Bilgisayarınızda bildiğimiz HDD yani harddisk kullanıyorsanız disk birleştirme yapılması gereken işlemlerden biridir. Ancak, SSD kullanıyorsanız disk birleştirme işlemi yapmayın. Windows otomatik olarak optimizasyon yordamlarını SSD’lerde otomatik olarak çalıştırdığı için gerekli değildir.

Windows 10 Harddisk birleştirmeyi otomatik yapma

Evet, lafı fazla uzatmadan Windows 10 sisteminde harddisk birleştirme otomatik hale nasıl getirilir görelim. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Adım: Aramaya tıklayın ‘Birleştir‘ diye arama yapın. ‘Sürücüleri Birleştir ve İyileştir‘ adlı bir seçenek görmelisiniz. Buna tıklayın.

2. Adım: Windows geçerli sürücülerin bir listesini gösterir. Alt kısımda Zamanlanmış en iyi duruma bölümünde Etkinleştir düğmesine tıklayın.

3. Adım: En iyi duruma getirme zamanlaması altında Zamanlamaya göre çalıştır (önerilir) seçeneğini işaretleyin ve Sıklık açılı menüsünden Günlük, Haftalık veya Aylık seçeneklerin birini seçin ve arından Tamam düğmesine tıklayın. Farklı sürücüler kullanıyorsanız, sürücüyü de seçmek için Sürücüler kısmında Seç düğmesine tıklayarak sürücüyü seçin.

Evet artık yapacaklarınız bu kadar. Windows 10 sisteminiz harddisk birleştirme işlemini, belirlediğiniz zaman diliminde otomatik olarak yapacak. Artık, disk birleştirme gibi bir uğraşınız olmayacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir