Windows 10’da HEIC Resimler Nasıl Açılır ve Görüntülenir?

Apple, iOS 11 ve macOS High Sierra‘nın piyasaya sürülmesiyle görüntüler ve videolar için depolama alanından tasarruf sağlayan yeni bir dosya biçimini desteklediğini açıkladı. Bir iPhone’unuz varsa, formatın çalışabilmesi için bir iPhone 7 veya sonraki bir model olması gerekir. Daha eski bir telefonunuz varsa, fotoğraflarınız JPEG olarak kaydetmeye devam edecektir.

Yeni dosya biçimi HEIC‘dir ve tüm yeni dosya biçimlerinde olduğu gibi destek sınırlıdır. Windows, bu özelliği doğal olarak desteklemiyor; bu nedenle, HEIC resimleri görmek için resimlerinizi JPEG formatına çevirmeniz gerekir. Kodlanmış bir programı yüklemeye karşı değilseniz, CopyTrans HEIC‘i kurabilir ve HEIC görüntülerini Windows masaüstünüzde açıp görüntüleyebilirsiniz.

CopyTrans HEIC, sisteminizde bir kod çözücü yükler, dolayısıyla teorik olarak, codec bileşenini destekleyen herhangi bir resim görüntüleyicisi bir HEIC dosyası açabilmelidir. IrfanView ve Windows Photo Viewer ile test ettiğinizde, IrfanView programının dosyayı açamadığını, ancak Windows Fotoğraf Görüntüleyici’sinin herhangi bir sorun olmadan HEIC resimleri açmaktadır.

Windows 10’da HEIC Resimleri Görüntüleme

CopyTrans HEIC ücretsiz bir codec bileşenidir. İndirin ve kurun. Kurduktan sonra HEIC dosyası olan bir klasöre gidin. Dosyayı sağ tıklayın ve menüden Birlikte Aç’ı seçin. Uygulamalar listesini genişletin ve Windows Fotoğraf Görüntüleyici’sini seçin. Windows 10 kullanıyorsanız, kullanmadan önce Windows Fotoğraf Görüntüleyici’sini etkinleştirmeniz gerekebilir.

HEIC dosyası herhangi bir sorun olmadan açılacaktır. Kod çözücü, tüm uygulamaları yüklemeden önce kapattığınızı ve buna uymanız gerektiğini bildirir. Diğer uygulamaları açtığınızda kurulum başarısız olursa, uygulamaları kapatın ve daha sonra yükleme işlemini yeniden yapın.

HEVC Dosyaları

Video dosyaları için bu codec bileşeni çalışmıyor. Apple, iPhone 7 ve sonraki cihazlar için iOS 11’de videolar için HEVC dosya biçimini de tanıttı. Bu kodlanmış tamamen resim formatı, örneğin HEIC görüntü dosyaları içindir.

Ancak, HEVC Video Extension ile Windows 10’da HEVC videoları oynatmak mümkündür.

Bununla birlikte, Windows için başka HEIC kod çözücüleri mevcuttur, ancak ücretlidir. Bu codec’in bir öne çıkma özelliği, ücretsiz olması ve mükemmel çalışmasıdır. Yalnızca Windows Fotoğraf Görüntüleyici’si uygulamasıyla çalışır; Windows 10’daki Fotoğraflar uygulamasıyla çalışmaz. Windows’un eski bir sürümüne sahipseniz, bu codec bileşeni Windows 10’da olduğu kadar iyi çalışacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir