Windows 10’da Hizmetler Yöneticisi nasıl açılır?

Bazen Windows Hizmetleri açmanız ve yönetmeniz gerekebilir. Bazı hizmeti durdurmak, başlatmak, hizmeti devre dışı bırakmak, başlatmayı ertelemek veya Windows Hizmetini devam ettirmek veya duraklatmak isteyebilirsiniz. Böyle bir zamanda, Windows işletim sisteminde yerleşik bir araç olan Hizmetler Yöneticisi size yardımcı olacaktır. Bu yazı, Windows Hizmetleri, Hizmet Yöneticisi’ni ve Komut İstemi’ni kullanarak nasıl açılacağını gösterecektir.

Windows Hizmetleri, bilgisayar önyüklenirken normalde başlatılan ve kapatılana kadar sessizce arka planda çalıştırılan uygulamalardır. Kesinlikle, bir hizmet, hizmetler API’si ile uygulanan ve kullanıcı etkileşimi az olan veya hiç gerektirmeyen düşük düzeyli görevleri işleyen herhangi bir Windows uygulamasıdır.

Windows 10 Hizmetler Yöneticisi nasıl açılır?

Windows 10 bilgisayarda arama kutusuna Çalıştır yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Ardından arama kutusuna services.msc yazın ve Enter’a basarak Hizmetler Yöneticisini açın.

Burada, Windows Hizmetlerini başlatmaya, durdurmaya, devre dışı bırakmaya ve geciktirmeye devam edebileceksiniz.

Ad sütununun altında, sisteminizde çalışan Hizmetlerin listesini ve açıklamalarını göreceksiniz. Durumlarını da görebilirsiniz.

Windows Hizmetleri başlangıç türleri

Windows 10 dört yeni başlangıç ​​türü sunmaktadır:

  1. Otomatik
  2. Otomatik (Tetikleyici Başlatma)
  3. Elle
  4. Devre dışı.

Windows Hizmetleri başlatma, durdurma ve devre dışı bırakma

Herhangi bir Windows Hizmetini başlatmak, durdurmak, duraklatmak, devam ettirmek veya yeniden başlatmak için Hizmeti seçin ve üzerine sağ tıklayın. Size bu seçenekler sunulacak.

Daha fazla seçeneği yönetmek isterseniz, Özellikler kutusunu açmak için Hizmeti çift tıklayın.

Burada, Başlangıç türü açılır menüsünün altında, Hizmetin başlangıç türünü seçebileceksiniz.

Hizmet durumu altında, Hizmeti Başlat, Durdur, Duraklat, Devam Et düğmeleri görürsünüz.

Özellikler kutusunda, Ek seçenekler ve bilgiler sunan Oturum Açma, Kurtarma ve Bağımlılıklar gibi başka sekmeler de göreceksiniz.

Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, değişikliklerin etkili olması için Uygula’yı tıklamanız ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Komut İstemi’ni kullanarak Hizmetleri Yönetme

Hizmeti başlatmak, durdurmak, duraklatmak ve devam ettirmek için Komut İstemi’ni de kullanabilirsiniz. Kullanmak için arama kutusuna Komut İstemi yazın, açın ve aşağıdaki komutlardan birini çalıştırın:

Bir hizmeti başlatmak için:

net startservice

Bir hizmeti durdurmak için:

net stopservice

Bir hizmeti duraklatmak için

net pauseservice

Bir hizmete devam etmek için:

net continueservice

Varsayılan ayarları, ne yaptığınızı bilmiyorsanız değiştirmemeniz önerilir; bu, işletim sisteminizin bazı bölümlerinin çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Bir hizmeti durdurduğunuzda veya başlattığınızda bağımlı hizmetler de etkilenir, bu yüzden dikkatli olmanız tavsiye edilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir