Windows 10’da Mono Ses Nasıl Etkinleştirilir?

Bilgisayarlar ve medya oynatıcılar gibi modern elektronik cihazlar, ses kanalını stereo ve mono arasında kolayca değiştirme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra, çoğumuz stereo ve mono ses arasındaki fark hakkında pek bilgimiz yok.

Bizde bunu gözü önünde bulundurarak, bunlar hakkında bilgi vermeye ve ayrıca Windows 10 bilgisayarda Mono Ses çıkışını etkinleştirme hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Her birey kendi deneyimlerinden yola çıkarak ‘mono’ ve ‘strereo’ terimlerini kendi düşüncelerini yorumlamaya çalışıyor. En basit şekilde söyleyecek olursak, Stereo, birden fazla kaynaktan gelen ve dinleyiciyi çevreleyen iki veya daha fazla hoparlörden yönlendirilen bir ses sistemi anlamına gelir. Üç boyutlu bir ses kaynağının ortasında yanılsamayı yaratarak mekansal bir sihir uyandırır.

Mono sesin tek bir mekansal boyutu vardır. Dinleyiciye yakın (yüksek) veya uzak (sessiz) olabilecek bir şey. İşitme yeteneği olan kişiler Mono sesini kullanışlı bulmaktadır. Dolayısıyla, doğrudan işletim sisteminde bulunan erişilebilirlik seçenekleriyle, bilgisayarlarını kullanmada sorun yaşayabilecek kullanıcılar, sevdikleri işletim sisteminden biraz daha fazla işlevsellik elde edebilirler. Windows 10 Creators Update, mono ses seçeneğine sahiptir. Ayarlar uygulaması içerisinde kolayca bulabilirsiniz.

Windows 10’da Mono Ses Etkinleştirme

Windows Başlangıç düğmesini tıklayın ve “Ayarlar” simgesini seçin (yada Windows + I tuşlarına basın). Ardından, Ayarlar penceresinde görünen “Erişim Kolaylığı” seçeneğini seçin.

Şimdi, kenar çubuğundaki “Diğer seçenekler” tıklayın ve pencerenin altına doğru ilerleyin. Ses seçenekleri menüsünde “Mono ses” seçeneği görüntülenir. Varsayılan olarak kapalı durumdadır ve “Açık” olarak ayarlayın.

Alternatif olarak, bir kayıt ayarı aracılığıyla aynı özelliği etkinleştirebilirsiniz.

Evet yapacaklarınız bu kadar. Sizde Windows 10 bilgisayarda Mono Ses özelliğini açmak istiyorsanız bu adımları uygulayın ve kolayca etkinleştirin.

Siz Mono Ses kullanmayı tercih ediyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir