Windows 10’da OGG Dosyası Nasıl Açılır?

Evrensel dosya görüntüleme programları, söyledikleri kadar evrensel değil maalesef. Bazı uygulamalar bazı türde dosyaları oynatmaya özen gösterirken, genelde uygulamaların çoğu popüler dosya biçimlerini oynatmaya özen göstermektedir, ancak bir. Örneğin, herhangi bir medya oynatıcı standart olarak MP4 videoları oynatma desteği sunar, ancak hepsi bir MKV dosyasını açma desteği sağlamaz.

Windows 10, MKV dosyalarını destekleyen ilk Windows sürümüdür. Ancak, yinede istisna durumlar var. Bazı MKV dosyaları oynatamadığı durumlar var. Bunun nedeni, medya oynatıcıların bu medya dosyalarını oynatması için önce bir codec bileşeni yüklenmesi gerekir. Eğer destekleyen codec yoksa, medya dosyalarını izleyemezsiniz. Bu yüzden Windows 10’da OGG dosyasını oynatamazsınız.

Windows 10’da OGG dosyalarını açmak için gereken codec bileşenini kurma seçeneğine sahipsiniz. İyi haber şu ki Microsoft, Windows 10’da OGG, Vorbis ve Theora dosyalarını açmaya izin veren “Web Medyası Uzantıları” uygulamasını yayınladı. Kötü haber şu ki, genel yayın için pek hazır değil.

Web Medyası Uzantıları ile OGG dosyasını açma

OGG uzantılı dosyaları açmak için Microsoft tarafından Web Medyası Uzantıları uygulamasını yüklemelisiniz. Windows Mağazasında ücretsiz olarak sunulan bir uygulamadır. Yükleyin ve Windows 10 bilgisayarda OGG dosyalarını açın.

Uygulamanın Sınırlamaları

Bu yarım yamalak bir çözümdür. Uygulamanın açıklamasına göre, Edge ve diğer uygulamalarda OGG dosyalarını açabilirsiniz. Bu ‘diğer uygulamalar’, Filmler ve TV uygulaması, Internet Explorer veya Windows Media Player’ı içermez. Codec’lerin kendilerini destekleyen herhangi bir uygulama ile çalışması gerekiyordu, böylece Microsoft, web medya uzantıları uygulamasını erken ve eksik hazırlamış gibi görünüyor.

Codec bileşenini okuyabilen ve bu dosyaları henüz oynatmak için kullanabilecek herhangi bir uygulama yok. Bunun, Edge’in gelecekteki bir sürümüyle veya gelecekteki Windows 10’ün bir derlemesiyle ilişkili olması mümkündür.

OGG dosyasını açmak için alternatif programlar

Bu sınırlamayı gidermek için basit bir yol, bunun yerine sadece VLC media player‘ı kullanmaktır.

VLC Media Player indir

Microsoft’un Windows’dan kaldırdığı her medya oynatma özelliği, VLC oynatıcıda daha fazlasıyla hazırlanmıştır.

Çoğu MKV dosyasını bile oynatabilir ancak PotPlayer gibi bir uygulamayı kullanmak zorunda kalabileceğiniz istisnaları burada bulacaksınız.

PotPlayer indir

OGG.oga ve ogv dosyaları henüz çok yaygın değildir, çevrimiçi akış için kullanılırlar. Meta verileri ve altyazıları desteklediği için, böylece dosya türünü oynatabilen bir uygulamanın olmaması gerçekten hayal kırıklığı.

Siz, OGG dosyalarını açmak için ne yapıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir