Windows 10’da OpenSSH Nasıl Kurulur?

Eski Windows sürümlerinde, yani Windows Vista, 7 ve 8 / 8.1, SSH’yi çalıştırmak kolay değildi. Kurulması için biraz uğraşmanız gerekiyor. Bu, Windows 10 için İçerik Oluşturucu Güncellemesi’ne kadar doğrudur.

Son güncellemeler ile isteğe bağlı bir özellik olarak Windows 10’a OpenSSH yükleyebilirsiniz. Hem OpenSSH Client hem de OpenSSH Server‘ı yükleyebilirsiniz.

OpenSSH Kurma

1. Adım: Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar ayar grubuna gidin.

2. Adım: Uygulamalar ve özellikler sekmesine gidin ve “İsteğe bağlı özellikleri yönet” seçeneğine tıklayın.

3. Adım: İsteğe bağlı özellikleri yönet ekranı bazı özellikleri listeler. Yükleyebileceğiniz diğer özellikleri görüntülemek için Özellik ekle düğmesini tıklayın.

4. Adım: OpenSSH Client veya OpenSSH Server özelliğini arayın. Önce üzerine tıklayın ve sonra Yükle düğmesini tıklayın. Şimdi kurulumunu bekleyin. Aynı yöntemi kullanarak OpenSSH Client ve OpenSSH Server’dan birini veya her ikisini birden yükleyebilirsiniz. Beta sürümünde olduğunu ve Microsoft’tan bekleyebileceğiniz olağan hatalar olabileceğini hesaba katın.

Kurulması gereken ek şeyler olacak. Başka şeylerin yanı sıra bir sunucuya güvenli bir şekilde bağlanmak için şimdi SSH’yi de kullanabilirsiniz.

OpenSSH Kaldırma

Windows 10’da OpenSSH’yi kaldırmak için Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler‘e gidin. İsteğe bağlı özellikleri yönet seçeneğini tıklayın. Bu sefer, kurulu olan isteğe bağlı özelliklerin listesine bakın. Hem sunucu hem de istemci kurulu ise OpenSSH burada görünecektir. Tıklayın ve Kaldır düğmesini tıklayın.

OpenSSH’yi geliştirmeden sorumlu olan Microsoft ekibi, size ne olacağı konusunda fikir verebilecek kaba bir yol haritasına sahiptir. Windows 10 son güncellemeler ile SSH’yi destekliyor. Daha önceki sürümlerinde, Windows 10’da OpenSSH’yi kurmak için başka yollar kullanılıyordu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir