Windows 10’da oyun performansını artırmak için ipuçları

PC oyunları, ilk oynayanlar için her zaman karışık gelmektedir. Oyun kontrollerini iyi sağlamak için tecrübe olması gerekmektedir. Bu nedenle, bir çok millet oyunlar için PC yerine bir konsol alıyor. Ancak, konsollar tak ve oynat gibi çalışmaktadır, bu nedenle biraz heyecanda uzak kalmaktadır. PC oyunları ise uygulamalı bir yaklaşım gerektirmektedir.

Adil olalım, son birkaç yıldır sürücüler ve Windows geliştirmelerinden dolayı her zaman uygulamalı bir yaklaşım gerektirmiyor. Bununla birlikte, bir konsola kıyasla basit olmama sorunu hala var. İşte Windows 10/8/7 dizüstü bilgisayarınızda veya PC’nizde oyun performansını nasıl geliştireceğinizi gösterecek bazı ipuçları.

Windows 10 PC’de oyun performansını geliştirin

PC oyununda yeni değilseniz veya performansla ilgili sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir. Oyun performansını artırmak için ilk önce PC performansını artırmak gerekir.

1] Grafik kartı sürücüleri güncelleyin

Bugün, iki ana grafik kartı şirketi Nvidia ve AMD‘dir. Bir Nvidia kartı takıldığında birkaç oyunun daha iyi performans gösterdiği, AMD kullanıcıları her şeye ihtiyaç duyacak yerlere ulaşabilmek için bir sürücü güncellemesi beklemeleri gerekir.

Artık büyük bir mesele değil, ancak sorun hala devam ediyor. Bu nedenle, sürücüler düzenli olarak, özellikle yeni oyunların yayınlanmasından sonra hala piyasaya sürülüyor. Yeni bir oyun pazara girdiğinde zaman zaman tekrarladık, Nvidia ve AMD’den bir sürücü güncelleme sonrasına kadar da işe yaramıyor.

Bazen basit bir sürücü güncellemesi de eski oyunların performansını artırabilir. Bu nedenle video adaptörü sürücüsü ve ses kartı sürücüsü güncellenmek önemlidir.

Intel Driver ve Support Assistant (Intel DSA) veya AMD Driver Autodetect programını kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız için sürücüleri indirmenize yardımcı olacak bazı diğer bağlantılar: GEFORCE Sürücüleri | AMD ve Radeon Sürücüleri | Intel Sürücüleri.

2] Arka planda çalışan sistem dışı tüm işlemleri ve uygulamaları kapatın

Bir konsoldan video oyunları oynarken, oyun etkin olduğunda arka planda çalışan yazılım ve hizmetler konusunda endişe edecek çok şey yoktur. PC oyununda bu durum söz konusu değildir ve bu nedenle bir zorluk haline gelebilir.

Bir oyun başlatıldığında, arka planda ne olursa olsun yazılımlar aktif olmaya devam edecektir. Aktif bir yazılım, oyunun performansını artırabilecek değerli kaynakları kullanır. Görev Yöneticisi’ni başlatmanızı ve önemli olmayan sistem dışı tüm işlemleri kapatmanızı öneririz.

Web tarayıcınız birçok sekme ile çalışıyor mu? Hepsini kapatın. Bir videoyu mu kodluyorsunuz? Oyununuzu başlatmadan önce duraklatın veya kodlama işlemini tamamlayın.

Yani anlayacağınız, oyuna başlamadan önce bilgisayarda oyun dışında hiçbir şey açık olmasın. Ayrıca oyunun ihtiyaç duyduğu kaynaklara erişmesine izin verin.

3] Laptop’larda yüksek performans güç planını seçin

Denetim Masası> Güç Seçenekleri’ni açın. Burada, dizüstü bilgisayarın performansını artırmak için Yüksek performans planını seçin.

4] Çok oyunculu oyunlarda performansı artırın

Oyunlardaki çok oyunculu oyunun performansını artırmak için, bir LAN veya İnternet multiplayer oyunu kurduğunuzda oyunu oynayabilecek oyuncu sayısını azaltın.

5] Oyun Modu’nu kullanın

Bu, herkesin kullanabileceği bir ipucu. Windows 10, çeşitli özelliklere sahip bir Xbox uygulamasıyla donatılmıştır (eğer kaldırdıysanız, Windows Mağazasından yeniden indirebilirsiniz). Ekran kaydı ve akışla birlikte Xbox uygulaması da bir Oyun Modu ayarı içeriyor.

Bunu etkinleştirmek için, oyun başlatıldıktan sonra (tercihen oyun menüsünde ekrandaki gibi) WIN + G tuşlarına basarak Xbox panelini çağırın ve Ayarlar’ı tıklayın. Genel sekmesinde, Bu oyun için Oyun Modunu Kullan kutusunu işaretleyin.

Etkinleştirildiğinde, bu Windows 10 Oyun Modu, oyunun bazı arka plan görevlerini kapatmayı veya askıya almayı içeren en iyi ayarları yapmasını sağlar.

6] Oyun ayarlarını düzenleyin

Çoğu video oyunları kendi ayarlar alanıyla birlikte geliyor. Bu sayede, daha kaliteli bir oyun deneyimi için istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Yazılım genellikle bir oyunun en iyi grafik ayarını seçer ve çoğunlukla çalışır. Bununla birlikte, grafik kartı mevcut en yüksek ayarlarda oyunu çalıştırabilecek olsa bile, yazılım en düşük ayara geri döndüğünde bazı durumlar var.

Böyle bir zamanda, daha fazla performans kazanmak için değişiklikler yapmak gerekiyor.

7] Hard Disk-Sabit Diskteki hataları kontrol edin

ChkDsk’yi çalıştırın ve aracı, bozuk sistemlerin taranması ve kurtarılmasına ve dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzeltmeye çalışacak şekilde ayarlayın.

8] PC’yi en iyi performans için ayarlayın

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş sistem ayarları‘na gidin. Sistem özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesi > Performans altında Ayarlar > Görsel Efektler‘i açın. En iyi performans için ayarla‘yı seçin ve Uygula‘yı tıklayın ve çıkın.

FPS’yi arttırmak için ipuçları ve püf noktaları daha önce göstermiştik.

9] Bazı ücretsiz oyun hızlandırma programlarını kullanın

Herkes uğraşmak ve manuel olarak değişiklikler yapmak istemiyor, bu yüzden video oyun hızlandırma programlarını kullanmak istiyor. Oyununuza daha fazla kaynak ayırmak için istenmeyen hizmetleri kapatan ücretsiz programları kullanmanızı öneririz.

Razer Cortex: Game Booster, Wise Game Booster veya Game Fire ücretsiz oyun performansını artırmaya yardımcı programları kullanabilirsiniz.

10] Hiçbir şey fayda etmiyorsa donanımı yükseltmeniz gerekiyor

Bazen ihtiyaç duyduğunuz performansı elde etmek için donanımları yükseltmek yeterlidir. Eski donanımlar, yeni oyunları çalıştırmada aşırı derecede zorlanabilir ve bu nedenle oyunda donma veya hiç oynayamama sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle grafik kartınızı, işlemcinizi ve RAM’ınızı yükseltmeyi düşünün. Çoğu durumda bu üç donanım parçasından sadece birinin değiştirilmesi gerekir, ancak yıllarca hiç yükseltme yapmadıysanız, kesinlikle hepsini yenilemeniz gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir