Windows 10’da programsız Ping izleme nasıl yapılır?

İnternet hızı hakkında konuşurken, sıklıkla indirme hızlarına bakarız ve başka hiçbir şey yapmamaktayız. 32mbps’lik bir bağlantınız varsa, o zaman çok hızlı bir bağlantıya sahip olmanız gerekir. Hız önemlidir, önemli olan tek faktör değildir. Örneğin, 32mbps bağlantısı, büyük dosyaları hızlı bir şekilde indirebileceğiniz ve medyayı akışlandırabileceğiniz anlamına gelir. Bu mutlaka herhangi bir gecikme olmaksızın çevrimiçi oyunlar oynayabileceğiniz anlamına gelmez. Bunun için ayrıca düşük ping gerekiyor. Windows 10’da yüksek ping’i nasıl izleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bu yazımızda herhangi bir program kullanmadan, komut (script) dosyası ile ping işlemini kontrol etmenizi ve 100 ms’den büyükse size bildirecek işlemi göstereceğiz.

Ping nedir?

Ping, başka bir bilgisayar veya ağ ile iletişim kurmak için gereken süreyi belirtir. Bizim durumumuzda, bilgisayarınızın bir web sitesine veya bir oyun sunucusuna bağlanması için gereken süredir. Milisaniye cinsinden ölçülür ve ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. Yüksek ping oranınız varsa, İnternet’iniz ne olursa olsun yavaşlayacaktır.

Bu şekilde düşünün; Bir toprak yolda Lamborghini kullanıyorsanız, aracınızın ne kadar hızlı olduğu önemli değildir. Toprak yol, ne olursa olsun arabayı yavaşlatacaktır. İnternet hızınız bu örnekteki arabadır ve toprak yol ping hızıdır.

Yüksek Ping’i izleme

Windows 10’daki yüksek ping’i basit bir PowerShell komutuyla izleyebilirsiniz. Bu komut, Reddit kullanıcısı jantari tarafından yazılmıştır.

Not Defteri’ni açın ve aşağıdakileri yapıştırın. Dosyayı PS1 uzantısıyla kaydedin. Çalıştırın ve komut dosyası her on saniyede bir ping işleminizi kontrol edecektir. Ping, 100 ms’den büyükse, size yüksek olduğunu söyleyecektir.

while ($true) {
$ping = (Test-Connection 8.8.8.8 -Count 1).ResponseTime
if ($ping -gt 100) {
Write-Host “$(Get-Date -Format HH:mm) – HIGH PING ($($ping)ms)!”
}
Start-Sleep 10
}

Komut Dosyasını Düzenleme

Bu senaryoda üç değişken vardır; saat, sunucu ve ping oranı. Ping oranını daha az veya daha sık kontrol etmek isteyebilirsiniz. Benzer şekilde, 100ms’lik ihtiyaçlarınız için yüksek olmayabilir. Belki de yalnızca ping’in 150ms veya 200ms olduğunu bilmeniz gerekir.

Komut dosyası, ping’i kontrol etme sıklığını, saniye cinsinden değiştirmek için bu satırı değiştirin;

Start-Sleep 10

’10’ değerini, komut dosyasının bir ping kontrolü çalıştırması gereken saniye sayısıyla değiştirin.

Ping eşiğini düzenlemek için bu satırı düzenleyin ve ‘100’ değerini sizin için makul bir ping oranı olan her şeyle değiştirin örneğin 150.

$ping = (Test-Connection 8.8.8.8 -Count 1).ResponseTime
if ($ping -gt 100)

Bu komut, Google DNS sunucusunu bu bölümde 8.8.8.8 ile kanıtladığı gibi ping yapar: “$ ping = (Test-Connection 8.8.8.8-Counter 1)”. farklı bir sunucuyu, örneğin bir oyun sunucusunu pinglemek isterseniz, bu satırı düzenleyebilir ve 8.8.8.8’i sunucunun adresiyle değiştirebilirsiniz.

$ping = (Test-Connection 8.8.8.8 -Count 1).ResponseTime
if ($ping -gt 100)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir