Windows 10’da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Uzaktaki bilgisayar sorunlarını çözmek veya herhangi bir amaç için uzaktan bağlantı sağlamaya her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Windows, İnternet üzerinden uzaktan yardım yapmak için birkaç dahili araç sunmaktadır. Bu araçlar, bir başkasının bilgisayarını uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

İkiniz de Windows 10 kullanıyorsanız, bunu yapmak için yerleşik “Hızlı Yardım” uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer biriniz Windows 7 veya 8 kullanıyorsa, eski Windows Uzaktan Yardım uygulamasını kullanabilirsiniz. Windows Uzaktan Yardım, ihtiyacınız olması durumunda Windows 10’a dahildir.

Her iki özellikte de diğer kişinin bağlantıyı başlatmasına yardım etmesini gerektirdiğini unutmayın. Ne zaman isterseniz uzaktan bağlanamazsınız-bağlandığınızda size erişim izni vermek için aile üyeniz veya arkadaşınız PC’de oturuyor olmalıdır. Başkasının yardımına gerek duymadan istediğiniz zaman bağlanmak isterseniz, farklı bir uzak masaüstü çözümü gerekir.

Her ikinizde de Windows 10 varsa, Hızlı Yardım’ı kullanın

Windows 10‘un yeni “Hızlı Yardım” özelliği, muhtemelen çalışmanın en kolay yoludur; dolayısıyla, yıldönümü güncellemesi kurulu olduğunda Windows 10’u kullandığınız sürece önerdiğimiz seçenektir.

İlk önce sizin yapmanız gerekenler

İlk olarak, Hızlı Yardım uygulamasını, Başlat menüsünde “Hızlı Yardım” için arayarak ve Hızlı Yardım kısayolunu açarak açın. Başlat > Windows Donatıları > Hızlı Yardım’a da gidebilirsiniz. (Arama kutusuna Hızlı Yardım yazarak da açabilirsiniz.)

Windows 10'da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Uzaktan erişerek bir başkasına yardım etmek istediğinizi varsayarak “Yardım sağlayın“ı tıklayın.

Windows 10'da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Daha sonra Microsoft hesabınızla oturum açmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, on dakika içinde dolacak bir güvenlik kodu alırsınız.

Windows 10'da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Kodunuzun süresi dolarsa, on dakika daha geçerli olacak yeni bir kod almak için daima “Yardım sağlayın”ı tıklamanız yeterlidir.

Windows 10'da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Sonra karşıdakinin yapması gerekenler

PC’lerinde Hızlı Yardım uygulamasını açmaları gerekecek. Bunu e-posta, kısa mesaj veya telefon üzerinden yapabilirsiniz. Arama kutusuna “Hızlı Yardım” yazıp görünen Hızlı Yardım uygulamasını başlatmaları gerekir. Ya da Başlat > Windows Donatıları > Hızlı Yardım’a gidin.

Ardından, görünen Hızlı Yardım penceresinde “Yardım alın“ı tıklamaları gerekir.

Windows 10'da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Bu noktada, size gönderilen güvenlik kodunu girmeniz istenecektir. Bu kodu, aldığınız zamandan itibaren on dakika içinde girmeniz gerekir; aksi takdirde kodun süresi dolacaktır.

Windows 10'da programsız uzaktan masaüstü bağlantısı yapma

Diğer kişi bir onaylama istemi görür ve kendi bilgisayarlarına erişim izni vermesi gerekir.

Bağlantı kurulacak. Hızlı Yardım iletişim kutusuna göre, cihazlar bağlanmadan önce birkaç dakika sürebilir, bu nedenle biraz sabırlı olun.

Diğer kişinin masaüstünün bilgisayarınızdaki bir pencerede göründüğünü görürsünüz. Sanki önünde oturuyormuş gibi tüm bilgisayarlarına tam erişime sahip olacaksınız, böylece herhangi bir programı başlatabilir veya herhangi bir dosyaya erişebilirsiniz. Bilgisayar sahibinin sahip olduğu tüm ayrıcalıklara sahip olursunuz, böylece herhangi bir sistem ayarını değiştirme konusunda kısıtlama olmaz. Karşıdaki bilgisayarın sorunlarını giderebilir, ayarlarını değiştirebilir, kötü amaçlı yazılımları kontrol edebilir, yazılım kurabilir veya başka şeyler yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir