Windows 10’da Programsız Video Kesme Nasıl Yapılır?

Video düzenleme araçları genellikle ya karmaşık olur yada ücretli olur. Bir videoda nispeten basit bir düzenleme yapmak istiyorsanız, OBS Studio gibi karmaşık bir video oluşturma ve düzenleme uygulaması aşırı derecede fazladır. Maalesef, ücretsiz uygulamalar çoğunlukla bazı sınırlamaları beraberinde getiriyor.

Microsoft, Windows 10 ile daha akıllı hale geldi ve mevcut uygulamalarını daha güçlü hale getirdi. Her ne kadar, işletim sisteminde tam bir video düzenleme paketi içermiyor olsa da, Windows 10’da bir videoyu kesmek istiyorsanız, herhangi bir program kullanmadan yapabilirsiniz.

Fotoğraflar uygulaması bir süre videoları düzenleme konusunda başarılı olsa da, kontroller tam olarak belli değildir ve videoları da entegre etmiyordu. Ancak, Filmler ve TV uygulaması, Fotoğraflar uygulamasında düzenleme yapmak üzere bir videonun açılmasını kolaylaştıran bir güncelleme aldı. Uygulamanın düzenleme özelliklerinden biri kırpma özelliğidir.

Windows 10 Filmler ve TV uygulaması ile video kesme

Windows 10’da Filmler ve TV uygulaması ile video kesmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Kırpmak istediğiniz videoyu Filmler ve TV uygulamasında açın. Mini görünüm düğmesinin yanında bir düzenleme düğmesi göreceksiniz. Fotoğraflarda düzenle düğmesine tıklayın ve görüntülenen menüden ‘Kırp‘ seçeneğini seçin.

Bu, videoları Fotoğraflar uygulamasında açacaktır. Otomatik olarak duraklatılacak. Kırpmak istediğiniz videonun bölümünü seçmek için arama çubuğunda iki kaydırıcı olacak. İki kaydırıcı arasındaki bölümün dışında kalan her şey kesilecektir. Kesilmiş videoyu kaydetmek için sağ üst taraftaki ‘Kopyasını kaydet‘ düğmesini tıklayın.

Kesilmiş videoyu orijinalinin bulunduğu dizine kaydedecektir. Videolarınız, Videolar klasöründe bulunuyorsa ve kırpma yaparsanız, kırpılan bölüm Videolar klasörüne de kaydedilir. Sonuna “Trim” eklenerek orijinal videoyla aynı adı alacaktır.

Ayrıca bakabilirsiniz; En iyi ücretsiz online video düzenleme siteleri

Ayrıca bakabilirsiniz; En iyi ücretsiz video düzenleme programları

Windows 10 Fotoğraflar uygulaması ile video kesme

Fotoğraf uygulamasında düzenleme yapmak için bir video açmak istiyorsanız, önce videonun bulunduğu klasörü uygulamaya eklemeniz gerekir. Fotoğraflar uygulamasını açın ve Klasörler sekmesine gidin. İçindeki video içeren klasörü ekleyin ve sonra açın. Videoyu sağ tıklayın ve Düzenle ve oluştur > Kırp‘a gidin.

Her iki durumda da, Windows 10’daki videoları kırpmak için Fotoğraf uygulamasını kullanıyorsunuz. Tek fark, kırpmak için bir videoyu nasıl açmanızdır. Filmler ve TV uygulaması, düzenlemeye yönelik bir videoyu açmak için daha kolay bir yöntem sunar. Bunu Fotoğraflar uygulaması aracılığıyla yaparsanız, çok fazla klasör ekleyecektir.


1 Yorum

  1. anonim Yanıtla

    Ben böyle yapınca video birazcık daha parlak oluyor orijinalinden nedendir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir