Windows 10’da Programsız Videoya Ağır Çekim Efekti Verme

Windows bilgisayarda herhangi bir program kurulumu yapmadan kolayca videoya slow motion / ağır çekim efekti vermeyi göstereceğiz.

Slow Motion yani ağır çekim efekti videolar ve filmler için kullanılan en yaygın video efektlerinden biridir. Bir videoya ve filmin en önemli anlarını yavaş bir şekilde göstermek için bu efekt uygulanır. Bir çok kullanıcı, sadece çok gelişmiş programlarla yapılabilir diye düşünebilir. Ama rahat olun, ne program yükleyeceksiniz, nede zor bir işlem süreci ile karşılacaksınız.

Windows 10 sistemlerinde fotoğrafları görüntülemek için Fotoğraflar uygulaması vardır. Ancak, sadece fotoğraflarla ilgili olduğunu zannetmeyin. Fotoğraf uygulaması ile video kesme yapmanız bile mümkündür. Bunun yanı sıra, video dosyaları üzerinde bazı düzenleme seçenekleri de var. Bunlardan birisi de Slow Motion yani yavaş gösterim özelliğidir. Windows 10 v1709 ve sonraki sürümlerinde Fotoğraflar uygulamasına yavaş gösterim özelliği eklenmiştir. Bu özelliği kullanarak kolayca bir videoya ağır çekim efekti verme nasıl yapılır göreceğiz.

Windows 10’da Programsız Videoya Ağır Çekim Efekti Verme

Fotoğraflar uygulaması ile film ve videolara kolayca slow motion efekti eklemek mümkündür. Hadi lafı fazla uzatmadan bunu nasıl yapacağımızı görelim. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

1. Adım: Ağır çekim efekti eklemek istediğiniz videoya sağ tıklayın, Birlikte Aç üzerine gelerek Fotoğraflar seçeneğini seçin.

2. Adım: Video, Fotoğraflar uygulaması üzerinde oynatılmaya başlar. Ekranın üzerinde yer alan Düzenle ve Oluştur seçeneğine tıklayın ve ‘Yavaş gösterim ekle‘ seçeneğini seçin.

3. Adım: Yavaş gösterim ekranında bir sarı birde beyaz kaydırıcı göreceksiniz. Bu kaydırıcıları, yavaşlatmak istediğiniz video kısmına hareket ettirin. Bu iki kaydırıcı arasındaki alana slow motion / ağır çekim efekti uygulanacaktır.

Kaydırıcıyı ayarladıktan sonra, yavaşlatma hızını ayarlayabilirsiniz. Üst kısımda yer alan, bir insan veya kaplumbağa çubuğunu göreceksiniz. Kaplumbağaya yakın olan değer en yavaş seviyedir. Bunu istediğiniz şekilde hareket ettirerek istediğiniz şekilde yavaşlama hızını belirleyebilirsiniz.

4. Adım: Ağır çekim efekti uygulanacak alanı belirlediniz ve hızı da istediğiniz şekilde ayarladıysanız, videoyu kaydetmek için üst kısımda yer alan Kopyasını kaydet üzerine tıklayın. Videoya yeni bir isim vererek, videoyu kaydetme istediğiniz konumu belirtin. Eğer konum belirtme penceresi karşınıza çıkmazsa, orijinal video neredeyse oraya kaydedilir.

Evet, program yüklemesi ve kurulumu yapmadan Windows 10 bilgisayarda kolayca videoya yavaşlatma efekti eklemeyi gördük. Bu konuda düşüncelerinizi yorumlarınızla belirtebilirsiniz. Ayrıca siz bir videoya slow motion eklemek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir